Pompa ciepła i fotowoltaika - idealny sposób na oszczędności

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pompa ciepła i fotowoltaika - idealny sposób na oszczędności

Kto w dzisiejszych czasach nie słyszał o popularności pompy ciepła oraz instalacji PV? Oba urządzenia, należące do rodziny odnawialnych źródeł energii, stały się gorącym tematem ze względu na wzajemne uzupełnianie się w działaniu i przez to generowaniu dodatkowych oszczędności. Warto więc inwestując w pompę ciepła przemyśleć również inwestycję w instalację fotowoltaiczną.

aktualizacja: 2021-06-01 08:19:35

Co to jest i jak działa fotowoltaika?

O instalacji fotowoltaicznej nie rozmawiamy już jako o zjawisku, o którym się słyszało - każdy z nas posiada już we własnym sąsiedztwie budynek pozyskujący energię elektryczną ze Słońca. Dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych możemy produkować własny prąd, a co za tym idzie pokryć całe zapotrzebowanie na energię budynku. Działanie zestawu jest niezwykle proste - panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, a inwerter przekształca go w prąd zmienny identyczny z tym, który wykorzystujemy w domu.

Co zrobić, by cieszyć się instalacją fotowoltaiczną dla domu przez lata? Warto postawić na urządzenia markowych producentów, z przedstawicielstwem na terenie kraju, o dobrych opiniach, notowane w rankingu TIER1. Przy doborze modułów fotowoltaicznych warto wybrać te o mocy minimum 350W - technologia modułów rozwija się bardzo szybko, a wybór większej mocy sprawi, że urządzenia dłużej będą nowoczesne.

W Erato Energy sam wybierasz komponenty swojej instalacji PV: spośród modułów Jinko Solar o mocach 350-440W oraz najpopularniejszych producentów inwerterów, m.in. Sofar czy SolarEdge.

Jakie są koszty? Dla domku jednorodzinnego będzie to kilkanaście tysięcy złotych.

Instalacja fotowoltaiczna Erato Energy

Co to jest i jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła nie zdobyły jeszcze popularności tak dużej jak panele fotowoltaiczne, jednak coraz więcej osób decydując się na zmianę systemu ogrzewania, stawia właśnie na pompę ciepła. Instalacja ta, jako źródło ciepła, służy do ogrzewania budynku oraz ciepłej wody użytkowej. Często błędnie podchodzi się do pracy pompy ciepła jako inwestycji, która się "zwraca". Decydując się na wybór systemu grzewczego warto porównać koszt zakupu oraz koszty późniejszej eksploatacji instalacji. Pompa ciepła typu powietrze-woda jest bardzo ekonomiczna - by uzyskać 10 kWh energii cieplnej zużycie energii wyniesie około 2 kWh.

Stając przed wyborem pompy ciepła dla domu, warto postawić na renomowanych producentów. W Erato Energy montujemy wyłącznie pompy ciepła LG Therma V Monobloc. Powód jest prosty - urządzenie to posiada wszystkie elementy systemu w zewnętrznej jednostce (w kotłowni znajduje się tylko grupa zbiorników), zapewniając ogrzewanie dla budynku przy niewielkiej ingerencji w instalację w domu. Dodatkowo podgrzewa wodę do 65 stopni, dzięki czemu świetnie sprawdza się w budynkach modernizowanych. Jakie są koszty? Dla domku jednorodzinnego około trzydziestu tysięcy złotych.

Instalacja fotowoltaiczna Erato Energy

Integracja pompy ciepła z fotowoltaiką - co można zyskać?

Aby zapewnić ogrzewanie budynku pompą ciepła, należy uwzględnić wzrost zużycia energii w domu. Co jednak, gdyby energię elektryczną produkować samemu, ze Słońca? Właśnie na to pozwala instalacja fotowoltaiczna! Nie musisz przejmować się, ile energii elektrycznej zużyje Twoja pompa ciepła, ponieważ instalacja o poprawnie dobranej mocy zapewni produkcję spełniającą całe zużycie energii budynku. Jakie są najważniejsze zalety połączenia instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła?

  • instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa (nie wymaga serwisu),
  • pompa ciepła wymaga przeglądu raz w roku (wykonywana przez LG),
  • nowy rachunek za prąd to tylko koszty stałe (w zależności od regionu ok. 20 zł),
  • oba urządzenia są nie tylko ekologiczne, ale również czyste, nowoczesne i estetyczne,
  • długoletnie gwarancje producentów na produkty i ich wydajność,
  • koniec zmartwień o nieustannych podwyżkach cen energii.

Pompy ciepła i fotowoltaika to duet idealny. Nie warto przepłacać - warto wybrać rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna Erato Energy

Dofinansowanie do pompy ciepła i fotowoltaiki

Odnawialne źródła energii stają się tym atrakcyjniejsze, że objęte są szeregiem programów dofinansowań oraz ulg. W ostatnich latach wpłynęło to na rosnącą popularność instalacji do produkcji prądu, ogrzewania wody oraz powietrza. Na jakie dofinansowania i dotacje można liczyć obecnie?

  • program Czyste Powietrze - by uzyskać dofinansowanie należy wymienić źródło ciepła na ekologiczne. Dotacjami objęte są pompy ciepła (25 tysięcy zł) oraz fotowoltaika (5 tysięcy zł),
  • program Mój Prąd 3.0 - kolejna edycja programu dostępna od lipca 2021 roku. Dotacje do fotowoltaiki w wysokości 5 tysięcy złotych przyspieszają zwrot inwestycji o mniej więcej 1-2 lata,
  • programy lokalne - wiele gmin oraz miast oferuje własne dotacje, zazwyczaj w kwotach wyższych niż dofinansowania ogólnopolskie,
  • ulga termomodernizacyjna - ulga w podatku PIT, obejmująca zarówno pompy ciepła, jak i fotowoltaikę. Można odliczyć do 53 tysięcy kosztów instalacji, przez następujące po sobie 6 lat podatkowych.

Każde z dofinansowań czy ulg skraca czas zwrotu z inwestycji. Przy decyzji o montażu własnej instalacji warto więc skorzystać z pomocy firmy, która posiada pełną wiedzę na temat trwających programów.

Pompa ciepła? Fotowoltaika? Wybierz Erato Energy

Wybór wykonawcy dla pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznej nie należy do najprostszych zadań. Warto postawić na firmy z udokumentowanym doświadczeniem, zapoznać się z opiniami o jakości usług czy poprosić o rekomendacje znajomych. W Erato Energy pomożemy na każdym etapie Twojej inwestycji, od bezpłatnego audytu oraz wyceny, poprzez profesjonalną realizację, aż do opieki nad formalnościami. Czekamy na Twoje zapytania - kliknij tutaj i wypełnij formularz, by się z nami skontaktować!

Erato Energy - logo
ERATO ENERGY SP. Z O.O.
Pl. Konesera 9, 03-736 Warszawa
22 299 10 70,
www.eratoenergy.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

29 Lip 2021, 13:49

Póki jeszcze funkcjonuje system opustów, fotowoltaika z pompą ciepła to szczególnie opłacalne połączenie. Liczę na to, że nawet po zmianie systemu rozliczeń będzie jakiś ukłon w stronę osób, które łącza te dwie technologie

3 godziny temu, Gość Jonasz napisał: Fotowoltaika to mega temat. Bujałem się z nią kilka lat, ale teraz skoro planują takie zmiany, trzeba dopiąć swego. Na szczęście przygotowanie już mam, rozeznanie, więc licze że uda się jeszcze w tym roku zamknąć temat. ...

time image

Gość Jonasz

26 Lip 2021, 10:04

Fotowoltaika to mega temat. Bujałem się z nią kilka lat, ale teraz skoro planują takie zmiany, trzeba dopiąć swego. Na szczęście przygotowanie juz mam, rozeznanie, więc licze że uda się jeszcze w tym roku zamknąć temat. Fotowoltaika swoje kosztuje to fakt, ale przy dobrych rabatach ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje