Niskie ceny materiałów budowlanych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2007-12-05 07:00:24
Niskie ceny materiałów budowlanych
Z galopujących cen w połowie roku niewiele zostało. Nawet ceny materiałów ściennych, które w środku roku wzrosły około dwukrotnie, wróciły do poziomu niewiele wyższego niż w styczniu 2007.

Grupa PSB SA przygotowała analizę zmian cenowych najważniejszych materiałów budowlanych. Analizie poddano 15 grup towarowych, w skład, których weszło 130 produktów od 70 dostawców. Przy czym grupę materiałów ściennych podzieliliśmy na 3 podgrupy ze względu na niezwykle duże różnice cen w tym roku.  

Różnice w cenach materiałów budowlanych między styczniem a październikiem 2007

Różnice w cenach materiałów budowlanych między
styczniem 2007 (100%) a październikiem 2007

Wykres pokazuje, że cenowa rewolucja dotknęła materiały ścienne, zwłaszcza ceramiczne. Cena pustaka wzrosła latem, w stosunku do stycznia, o 100%, by w październiku powrócić niemal do stanu pierwotnego. Ceny pozostałych systemów ściennych rosły znacznie wolnej, ale są obecnie wyższe od 22% (gazobetony) do 36% (silikaty), w stosunku do stanu ze stycznia.

Stal pięła się w górę do kwietnia, potem wystąpił stały trend malejący i aktualna cena jest niższa o 18% od tej z początku roku. Cement osiągnął apogeum we wrześniu: +15%. Ceny większości materiałów wykończeniowych, stolarki, instalacji, chemii budowlanej itp. wahały się w przedziale 0-10%. Ceny płytek ceramicznych w II i III kwartale były niższe niż w styczniu i dopiero na początku IV kwartału zaczęły rosnąć.

 

Widać więc wyraźnie, że tylko materiały ciężkie (ściany, cement, termoizolacje) znacząco podrożały w trakcie sezonu, przy czym część z nich straciła na wartości w III kwartale. Podwyżki lub wahania cen większości innych grup asortymentowych nie przekroczyły 10%.

 Zmiany cen materiałów budowlanych w 2007 r. – analiza Grupy PSB

 Lp.  Grupa asortymentowa - średnia
 Trendy (I 2007 = 100)
 III
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
1Cement, wapno100103,3106,6107,1107,1113,2113,8113,8114,9111,65
2Materiały ścienne - silikaty100110,1114,0110,3122,4126,6136,1138,2138,2136,09
3Materiały ścienne - gazobetony100106,7104,9118,4126,2131,9137,0137,0131,9122,15
4Materiały ścienne - ceramiczne100107,7129,1152,8191,1191,1187,8161,4111,9106,25
5Dachy, rynny10099,8100,597,6104,0104,3105,7105,6106,1105,00
6Izolacje termiczne10099,7103,1107,6114,2117,4114,5111,1107,2103,31
7Chemia budowlana100100,5100,498,9100,8101,7102,1103,7103,5104,07
8Płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek i kuchni100100,999,094,595,796,998,9103,1101,9101,42
9Wyroby stalowe100103,4115,4134,1123,2110,699,697,595,889,84
10Inne (Stolarka; Sucha zabudowa; Izol. Wodochronne; Instalacje; Wykończenia; Kostka; Bramy, ogrodzenia; Narzędzia)100100,0100,8102,5103,7105,5104,9105,9105,1105,09

{mosloadmodule mod_firmy}

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny