Jak powstawał Park Wodny w Tychach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak powstawał Park Wodny w Tychach?

Park Wodny w Tychach to najbardziej efektywny energetycznie obiekt tego typu w Polsce, a może nawet w Europie. Przyciągająca wzrok elewacja, która niczym kameleon zmienia odcienie pod wpływem słońca. Wykorzystanie VR w prezentacji koncepcji.  Innowacyjny projekt autorstwa  pracowni Schick Architekci by TKHolding może poszczycić się zdobyciem wielu nagród, m. in. w konkursie ROCKWOOL Zmień wizję w projekt".

aktualizacja: 2019-05-24 05:14:05

Inspiracja - fale jeziora Paprocańskiego

Głównym celem projektantów obiektu - Pawła Kobierzewskiego i Andrzeja Truszczyńskiego - było stworzenie indywidualnego projektu, który doskonale wpisze się nie tylko w otoczenie, ale także w potrzeby mieszkańców Tychów. Pracownia Schick Architekci by TKHolding zdecydowała, by motywem przewodnim projektu były płynne formy i przełamujące się fale. Jedną z kluczowych inspiracji stało się oddalone o niepełna 3 km od miejsca powstania obiektu jezioro Paprocańskie

Elewacja zmienna jak kameleon

Jednym z najbardziej charakterystycznych i przyciągających wzrok elementów budynku są oryginalne płyty elewacji, które niemal w całości pokrywają eliptyczny budynek i niczym kameleon zmieniają kolor w kontakcie ze słońcem. Znalezienie materiału, który będzie mógł zobrazować tę ideę nie było łatwe. Ten spektakularny efekt udało się uzyskać dzięki panelom ROCKPANEL CHAMELEON, które zmieniają kolor pod wpływem oświetlenia.

W Parku Wodnym w Tychach zastosowano wariant fioletu, który przeistacza się w zielony i niebieski.

- Dzięki płytom ROCKPANEL udało się uzyskać ten niepowtarzalny charakter elewacji, o który chodziło od samego początku. W zależności od kąta patrzenia i kąta padania światła, naszym oczom ukazuje się prawdziwy spektakl światła. Obiekt został stworzony na planie elipsy i to jeszcze bardziej wzmacnia stworzony przez nas "efekt kameleona" - mówi architekt Paweł Kobierzewski.  

- Szukając najnowszych i niebanalnych rozwiązań dostępnych na rynku, natrafiliśmy na materiał elewacyjny ROCKPANEL CHAMELEON. Zrobił on na nas oraz na inwestorze największe wrażenie, a co więcej świetnie wpisywał się w innowacyjne podejście do całej inwestycji. Efekt, jaki udało się uzyskać, jest naprawdę niesamowity i pozwolił na wprowadzenie nowej jakości do architektury. Na elewację tę postawiliśmy także przy innych naszych projektach, takich jak Radius - najwyższy biurowiec na Śląsku. Jego elewacja również zakłada wykorzystanie płyt ROCKPANEL CHAMELEON - mówi Andrzej Truszczyński.

Efektywność energetyczna na 100%

Dla każdego parku wodnego najbardziej kosztowne jest zużycie energii: cieplnej i elektrycznej. Dlatego też kluczowe było osiągnięcie przez budynek jak najwyższych standardów energetycznych. Projektanci Parku Wodnego wraz z inwestorem (Regionalnym Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej) poszli o krok dalej - budynek jest w 100% energetycznie samowystarczalny, a dodatkowo, dzięki produkowanym nadwyżkom, może przekazywać energię dalej, do miejskiej sieci. To wszystko dzięki wybudowaniu absolutnie unikatowego w skali kraju gazociągu.

Wszystko zaczęło się od tyskiej oczyszczalni - biorąc pod uwagę ilość powstającego w niej biogazu zdecydowano, żeby wykorzystać go do zasilenia parku w prąd i ciepło. I tak biogaz ten jest wtłaczany 6-kilometrowym rurociągiem do Parku Wodnego, gdzie w kogeneratorowni obiektu dochodzi do wyprodukowania energii elektrycznej. Dzięki temu obiekt jest praktycznie w 100% zaopatrzony w energię. Jej nadwyżki, zwłaszcza w okresie letnim, są przekazywane co miejskiej sieci, dzięki czemu można zaopatrzyć w energię ok. 1/7 miasta.   

W budynku Parku Wodnego równie ważną rolę w zwiększaniu efektywności energetycznej pełni odpowiednia izolacja. Obiekt taki jak Park Wodny cechuje się dużą różnicą temperatur wewnątrz obiektu. Składa się ze sfer "ciepłych" i "zimnych", dlatego ważna była nie tylko izolacja przegród zewnętrznych, ale także tych wewnętrznych, między różnymi strefami. Wszelkie przegrody zostały ocieplone, by zapobiec tworzeniu się mostów termicznych i uciekaniu energii - izolacjom poddane zostały nawet zjeżdżalnie! Przy realizacji tego projektu bardzo dobrze sprawdziły się produkty z wełny skalnej.

- Płyty ROCKWOOL bardzo dobrze spełniły szereg bardzo rygorystycznych kryteriów. Mają świetne współczynniki przewodzenia ciepła, są paroprzepuszczalne, czyli nie pochłaniają wody, dzięki czemu zapobiegają zawilgoceniu, powstawaniu pleśni czy grzybów. Co najważniejsze dla obiektów użyteczności publicznej, zapewniają też pełne bezpieczeństwo pożarowe - to produkty niepalne o najwyższej klasie reakcji na ogień - mówi Paweł Kobierzewski.

- Proces powstawania Parku Wodnego, od momentu rozpoczęcia pracy nad konkursem do oddania go do użytkowania, trwał 8 lat. W tym czasie nad projektem pracowało kilkudziesięciu projektantów różnych branż, kilkunastu architektów, a każdy aspekt inwestycji został szczegółowo przemyślany pod kątem nie tylko estetycznym i funkcjonalnym, ale też ekonomicznym. Nie jest to tajemnicą, że jest to najbardziej efektywny energetycznie aquapark w Polsce, o ile nie w Europie.  - zaznacza Andrzej Truszczyński.

Park Wodny mieści się w Tychach przy ulicy Sikorskiego 20. To obiekt całoroczny, który można odwiedzać przez 7 dni w tygodniu. Uroczyste otwarcie odbyło się 30 kwietnia 2018 roku.

Zapraszamy na wirtualny spacer po Parku Wodnym

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Firma powiązana:
ROCKWOOL

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje