Samowystarczalny dom, czyli połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Samowystarczalny dom, czyli połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi

Firma NIBE wypuściła na rynek pompę ciepła z systemem fotowoltaicznym. W skład zestawu wchodzi też moduł komunikacyjny EME 20, dzięki któremu pompa pobiera jak najwięcej "energii ze słońca", co prowadzi do niemal zerowych rachunków.

aktualizacja: 2018-03-12 10:25:07

W obecnym czasie niestabilności cen energii, niezależność cieplna i energetyczna jest dużym komfortem. Zmiany w kwotach wynikają m.in. z sytuacji na rynku węgla i polityki energetycznej (w tym walki ze smogiem). OZE - odnawialne źródła energii, czyli energia z natury to zasób niewyczerpywalny w porównaniu do energii uzyskanej ze spalania węgla, oleju czy gazu. Zakumulowana energia ze słońca znajduje się w powietrzu, glebie i wodzie i wystarczy ją tylko odpowiednio odebrać i przetworzyć, aby cieszyć się z ekologicznej energii.

Urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii to m.in. panele fotowoltaiczne wytwarzające prąd i pompy ciepła, tworzące ciepło lub chłód. Instalacja obu urządzeń w domu, gospodarstwie, przedsiębiorstwie daje komfort energetyczny i samowystarczalność.

Panele zapewniają energię elektryczną, zaś nadmiar odprowadzany jest do sieci bądź magazynowany. Zależne jest to od wyboru systemu przez inwestora. Pompa ciepła, aby przetworzyć pobraną energię na ciepło o wystarczającej temperaturze i zapewnić komfort grzewczy, musi być zasilana prądem. Połączenie PC z PV tworzy system samowystarczalny. Maksymalne obniżenie kosztów otrzymamy posiadając duże zapotrzebowanie na energię w ciągu całego roku (rozliczymy się z zakładem energetycznym otrzymując za darmo 80% oddanej do sieci energii słonecznej) i w ciągu dnia, ponieważ "prąd ze słońca" jest od razu wykorzystywany na własne potrzeby. Jeżeli jednak w ciągu roku wykorzystamy mniej energii niż jej wyprodukowaliśmy to nie otrzymamy za nią ani złotówki. W polskich warunkach, kiedy świeci słońce i energia z paneli jest darmowa, zazwyczaj mniej korzystamy z prądu w domu (jesteśmy w pracy lub latem częściej wyjeżdżamy), dlatego, aby w pełni wykorzystać system fotowoltaiczny, warto jest zastosować pompy ciepła, które latem produkują ciepłą wodę użytkową i chłodzą, a zimą ogrzewają pomieszczenia.

Najczęściej połączenie pompy i instalacji PV stosuje się w systemie on-grid. System występuje w domach, w których instalacja fotowoltaiczna połączona jest z siecią elektryczną. Pozwala na bieżące użytkowanie energii produkowanej ze słońca zupełnie za darmo, a gdy nie ma bieżącego zapotrzebowania możliwe jest jej magazynowanie w sieci i darmowy pobór 80% tej energii, wtedy kiedy jest ona potrzebna. System off-grid jest zaś praktykowany u osób, które chcą być niezależne od dostawców energii elektrycznej. Niestety, akumulatory są nadal drogie i łatwiej jest wykorzystać sieć, jako swoisty magazyn z "80% sprawnością". Pompa ciepła pobiera 80% energii z OZE, zaś pozostaje 20% stanowi pobrany prąd. Montaż paneli fotowoltaicznych to nie tylko zasilenie pompy ciepła, ale również całego sprzętu w domu.

Firma NIBE wypuściła na rynek pompę ciepła z systemem fotowoltaicznym. W skład zestawu wchodzi też moduł komunikacyjny EME 20, dzięki któremu pompa pobiera jak najwięcej "energii ze słońca", co prowadzi do niemal zerowych rachunków.

System jest wyposażony w mobilną aplikację NIBE Uplink umożliwiającą zdalne sterowanie pompą ciepła. Panele mogą być montowane na każdym rodzaju powierzchni dachu, ponieważ wyposażone są w specjalne uchwyty.

System fotowoltaiczny NIBE dostępny jest w zestawach: 3, 6, 9, 12, 21 kW, gdzie 3 kW to podstawowy pakiet zawierający 10 paneli. Każdy panel ma moc 290 Wp. Monokrystaliczne ogniwa krzemowe wykorzystującą technologię PERC. Panele mają aluminiową obudowę, klasę szczelności IP65. W zależności od zapotrzebowania można dodawać bądź usuwać panele.

Zastosowanie takiego komplementarnego połączenia instalacji PV i pompy ciepła jest korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale również dla środowiska, gdyż jest to w pełni ekologiczne rozwiązanie. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii powoduje redukcję CO2 i innych niebezpiecznych cząsteczek dostających się do powietrza w wyniku niskiej emisji.

Firma powiązana:
NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość chief

24 Sty 2019, 14:26

Oczywiście najważniejszej informacji brak. Taka instalacja kosztuje fortunę, nie raz i 1/4 wartości nowego domu (lub jeszcze więcej), no ale o tym już nie warto wspomnieć, nieprawdaż?

time image

Gość romeo

04 Kwi 2018, 19:34

cena, oraz proszę się nie powtarzać .opis fajny.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny