Światowy Dzień Zielonego Budownictwa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2012-12-09 23:00:00
Światowy Dzień Zielonego Budownictwa
23 września 2009 roku był pierwszym Światowym Dniem Zielonego Budownictwa. Seria wydarzeń zorganizowanych równolegle w ośmiu krajach, zjednoczonych w stowarzyszeniach World Green Building Council, miała na celu podkreślenie roli zrównoważonego budownictwa w redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Polish Green Building Council (PLGBC)23 września w Toronto w Kanadzie, gdzie mieści się siedziba World Green Building Council, zebrali się przedstawiciele świata polityki i gospodarki. Wysłuchali oni wykładów podczas których eksperci wypowiedzieli się na temat krytycznej roli budownictwa pośród czynników wpływających na środowisko naturalne.

Wśród osób dyskutujących o roli rządów poszczególnych państw w zminimalizowaniu tego szkodliwego oddziaływania znaleźli się między innymi światowej sławy architekt Karen Grover i Frank Biden, doradca prezydenta USA Baracka Obamy.

 

W Londynie w Izbie Gmin na ten sam temat swoje wystąpienia wygłosili David Kidney, Under Secretary of State for Energy and Climate Change i Stephen Hale, dyrektor organizacji Green Alliance. W ramach World Green Building Day w Niemczech budynki posiadające świadectwa energetyczne zostały otwarte dla zwiedzających. W Austrii Stowarzyszenie Zielonego Budownictwa zaprosiło natomiast uczniów tamtejszych liceów
na wykład poświęcony zrównoważonemu budownictwu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu.

 

Z kolei 24 września w Australii uruchomiono Asia Pacifik Network, dając tym samym szansę krajom z tego regionu na wstąpienie w szeregi WorldGBC. Państwa te zyskują tym samym szansę na sprawniejsze propagowanie idei zrównoważonego budownictwa i wprowadzenie u siebie systemów oceny wielokryterialnej budynków, obiektywnie weryfikujących nie tylko ich energooszczędność, ale również dziesiątki innych czynników związanych z budownictwem „zielonym”.

 

Od pewnego czasu również w Polsce działa Polish Green Building Council (PLGBC), który posiada status formującego się członka Światowego Stowarzyszenia Zielonego Budownictwa (WGBC). Polska znajduje się tym samym w europejskiej czołówce, zaraz za Niemcami i Wielką Brytanią.

16 października w Hotelu Sheraton w Krakowie odbędzie się sympozjum i uroczysta gala otwarcia się PLGBC na generalne członkostwo. Od tego dnia wszystkie osoby i firmy w Polsce, które chciałyby aktywnie uczestniczyć w promocji zrównoważonego budownictwa w naszym kraju mogą przystąpić do stowarzyszenia.

 

World Green Building Day jest wezwaniem do działania dla wszystkich osób związanych zawodowo z sektorem budownictwa i ekologią. Już dzisiaj wiemy, że budynki są odpowiedzialne za ponad jedną trzecią całkowitego zużycia energii elektrycznej na świecie.

W większości krajów są one również największymi producentami gazów cieplarnianych. Teraz przyszedł czas na to, by zmniejszenie szkodliwego oddziaływania budownictwa na środowisko stało się działaniem priorytetowym dla rządów wszystkich krajów deklarujących się konkretnych przeciwdziałań zmianom klimatycznym wywołanym szkodliwą działalnością człowieka - mówi Rafał Schurma, prezydent i założyciel PLGBC.

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę internetową PLGBC .

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny