Od czego zależy cena bramy garażowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Od czego zależy cena bramy garażowej?

Zamknięcie garażu nie kojarzy się już z drzwiami dwuskrzydłowymi obsługiwanymi ręcznie, ale z nowoczesnymi przegrodami wyposażonymi w większości wersji w napęd elektryczny. Dobór rodzaju bramy zależy od wielkości podjazdu, wysokości garażu oraz możliwości zainstalowania elektrycznych siłowników sterujących otwieraniem i zamykaniem bramy. Brama uchylna montowana jest w garażach z większym podjazdem, ponieważ podczas otwierania dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz. Ciężar bramy jest zrównoważony odpowiednim mechanizmem.

Bramy segmentowe (zwane też sekcyjnymi) montuje się w garażach z ograniczonym miejscem na podjeździe (garaż bezpośrednio wychodzący na ulicę). Płaszcz bramy składa się z sekcji poziomych (lub pionowych), które mogą być pełne lub częściowo przeszklone. W pierwszym przypadku brama podnoszona jest do góry (sekcje chowają się pod sufitem), a w drugim brama otwiera się na bok i sekcje przesuwają się po jednej ze ścian garażu).

Bramy rolowane również są dedykowane do garażu ze skąpym podjazdem. Jest to wielka roleta z usztywnionym pancerzem, który nawija się na wał zamaskowany w nadprożu. Bramy rolowane i segmentowe wyposażone są w napęd elektryczny. Bramy płytowe (uchylne) mogą być obsługiwane wyłącznie ręcznie. te najczęściej posiadają elektryczny mechanizm otwierania i zamykania. Bramy z napędem elektrycznym mogą być doposażone w piloty, które obsługują również bramy wjazdowe).

Koszt bramy garażowej o wymiarach 2,5x2,25 m to wydatek w wysokości od 1300 zł (brama płytowa) do nawet 5500 zł (brama rolowana ocieplona).

Cena nie obejmuje napędu i montażu. Za napęd zapłacimy w zależności od typu od 800 do 2000 zł. Montaż wraz z przygotowaniem otworu to kolejny wydatek w wysokości 600-800 zł.

Kupując bramę decydujemy się na usługę z montażem. Operacja jest na tyle skomplikowana, że zakup indywidualny mija się z celem.

fot. Hörmann

Na co zwracać uwagę wybierając bramę do garażu?

 • Ocieplenie – bramy garażowe produkowane są w dwóch wersjach: ocieplonej i nieocieplonej. Skrzydło bramy nieocieplonej składa się ze stalowego stelaża pokrytego blachą. Skrzydło bramy ocieplonej posiada od strony wewnętrznej dodatkową blachę a w środku materiał termoizolacyjny – najczęściej styropian. Brama ocieplona jest droższa – warto ją jednak wybrać, gdy mamy ocieplony garaż – na pewno oszczędzimy wtedy na kosztach ogrzewania.
 • Drzwi w bramie – planując w garażu poza miejscem na samochód np. podręczny skład narzędzi ogrodniczych warto zamontować bramę wyposażoną w drzwi. Uniknie się wtedy częstego, męczącego otwierania całej bramy.
 • Doświetlenie – wybrać bramę z zamontowanymi świetlikami, które wpuszczają do wnętrza trochę światła dziennego. Świetliki najczęściej wykonane są z akrylu lub poliwęglanu, materiału odpornego na uderzenia.
 • Otwieranie za pomocą pilota jest znacznie wygodniejsze – ale również droższe. Nawet nie decydując się na zakup bramy otwieranej za pomocą pilota warto wybrać tę, do której kiedyś można taki mechanizm dokupić. Dzięki precyzyjnym prowadnicom i sprężynom otwieranie ręczne w nowoczesnych bramach jest również stosunkowo łatwe.
 • Lepiej wybrać bramę znanego producenta, który posiada autoryzowanych wykonawców i serwisantów. Nawet gdy brama będzie trochę droższa można liczyć na szybką pomoc w przypadku jakichkolwiek problemów.

Cena bramy garażowej zależy od:

 • wykończenia: przetłoczenia (pionowe, poziome, kasetonowe), przeszklenia (także ozdobne) – koła, kwadraty, pasy ze szkła akrylowego (4-16 mm) lub płyt poliwęglanowych, okładzina drewniana, okleina drewnopodobna
 • sposobu otwierania: ręczne lub automatycznie (pilotem) – ważne dla osób starszych lub niepełnosprawnych
 • wyposażenia: wmontowane drzwi, blokady antywłamaniowe
 • rodzaju: nadproża łukowe (najlepiej segmentowa boczna)
 • koloru: najtańsze w kolorze brązowym lub białym, najdroższe z palety RAL
 • ocieplenia: np. pianka poliuretanowa o gr. 20-40 mm
 • konstrukcji: stalowa, rzadziej aluminiowa lub drewniana (zwykle świerk albo sosna)
 • warunków gwarancji: termin, elementy objęte gwarancją, np. napęd lub części mechaniczne, obowiązek dokonywania corocznego (lub półrocznego) płatnego przeglądu
 • wielkości podatku: na zakup z usługą montażową przysługuje 7% VAT
 • automatyki: moduł przeciwzgnieceniowy, fotokomórka (zatrzymuje bramę, gdy napotka na przeszkodę), napęd elektryczny , uruchomienie napędu (przyciskiem, kluczykiem, zamkiem kodowym, falami radiowymi), blokada antywłamaniowa itp.

Uwaga: do bramy garażowej warto dobrać podobne drzwi garażowe lub wejściowe

aktualizacja: 2013-07-10 09:40:36
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!