Drzwi stalowe
Drzwi stalowe stosuje się jako wejściowe do budynku. Mają ramę z drewna lub stalowych kształtowników pokrytą obustronnie płytami stalowymi lub aluminiowymi o grubości 0,5-0,6 mm. Płyty dekoracyjne mogą być wytłaczane lub gładkie, malowane albo oklejone folią imitującą drewno. Płyty gładkie są często pokryte płycinami z twardej płyty pilśniowej. Wypełnieniem jest sztywna pianka poliuretanowa, która stanowi jednocześnie izolację cieplną.
Drzwi antywłamaniowe i przeciwpożarowe
Drzwi antywłamaniowe, o zwiększonej odporności na włamanie (klasy C), muszą być wyposażone w następujące elementy:
- zamek główny wpuszczany z wkładką na klucz – dorabiany na podstawie karty kodowej dostarczanej z drzwiami,
- zamek dodatkowy, np.: z zapornicą i gałką od wewnątrz,
- klamkę i uchwyt z tarczami,
- zawiasy czopowe z osłonami,
- kotwy ścienne do mocowania ościeżnicy,
- bolce przeciwwyważeniowe,
- osłonę otworu zaczepowego.
Zamek podstawowy i zamki dodatkowe mogą być zastąpione jednym zamkiem wielopunktowym.
Zaletą montażu atestowanych drzwi antywłamaniowych jest możliwość uzyskania zniżki w ubezpieczeniu mieszkania w granicach 10-30% w wiodących na rynku firmach ubezpieczeniowych.
Drzwi mogą też zapewnić okresową ochronę przed ogniem i umożliwić ewakuację ze strefy zagrożonej pożarem.
Zdefiniowane jest to jako szczelność ogniowa i izolacyjność ogniowa, którą może zapewnić przegroda przez określoną ilość czasu (od 30 do 120 minut) i potwierdzone Certyfikatem wydanym przez ITB. Drzwi mogą być klasyfikowane w jednej lub w dwóch kategoriach jednocześnie (klasa E lub EI z odpowiednim oznaczeniem liczbowym od 30 do 120). Przegrody tego rodzaju mogą być projektowane jako pełne lub przeszklone o konstrukcji ramowej (z profili aluminiowych lub stalowych).
Rozwiązanie takie rzadko spotykane jest w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, natomiast konieczne w budownictwie wielorodzinnym i użyteczności publicznej. Drzwi mogą też pełnić funkcję ochrony przed włamaniem i ogniem jednocześnie, a producenci oferują je pod nazwą antywłamaniowo-ognioodpornych.
fot. otwierająca: Wiśniowski