Przydomowe przepompownie ścieków - rodzaje, zastosowanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przydomowe przepompownie ścieków - rodzaje, zastosowanie

Przydomowe przepompownie ścieków służą do zbierania i przepompowywania ścieków sanitarnych z terenu budynku i ich transportu do kanalizacji zbiorczej.

Przydomowe przepompownie ścieków

Najczęściej ścieki z jednego lub kilku gospodarstw domowych kolektorami grawitacyjnymi spływają bezpośrednio do zbiornika przepompowni. Następnie są tłoczone ciśnieniowym przewodem do studni głównego kolektora kanalizacyjnego lub bezpośrednio do oczyszczalni ścieków.

Podstawowe elementy przydomowej przepompowni to:

  • zbiornik szczelny (komora retencyjna),
  • zamontowany w nim układ pomp zatapialnych,
  • kolektor doprowadzający,
  • rurociąg tłoczący ścieki.

W pokrywie przepompowni zamontowane są: właz, kominek wentylacyjny.

Kanalizacja ciśnieniowa, która jest rozwiązaniem alternatywnym lub uzupełniającym systemy kanalizacji grawitacyjnej, ma liczne zalety. Nie wymaga głębokich wykopów, co jest istotne dla terenów o wysokim poziomie wód gruntowych. Następuje szybszy transport ścieków do oczyszczalni, co zapobiega ich zagniwaniu.

Urządzenia kompaktowe do rozdrabniania i tłoczenia ścieków

Urządzenia do rozdrabniania i przepompowywania ścieków pozwalają na odprowadzenie ścieków z jednego lub kilku przyborów znajdujących się w łazience oraz kuchni, a nawet z całego budynku do położonego wyżej lub znacznie oddalonego pionu, szamba czy kanalizacji.

Urządzenie składa się ze zbiornika o różnej pojemności, pompy i zespołu sterującego. Ścieki spływają do zbiornika grawitacyjnie, po czym automatycznie włącza się układ rozdrabniająco-przepompowujący, dzięki czemu zostają one przepompowane do kanalizacji.

Rodzaje urządzeń do odprowadzania ścieków:

  • przystawki - są to małe urządzenia do przepompowywania ścieków. Umieszcza się je najczęściej w bliskim sąsiedztwie przyborów, np. bezpośrednio za miską ustępową lub pod zlewozmywakiem, z których odprowadzają nieczystości. Produkowane są jako niewielkie, wolno stojące zbiorniki z tworzywa sztucznego. Producenci oferują różne przystawki w zależności od tego, z jakich urządzeń sanitarnych będą odprowadzane ścieki i ile ich będzie - jedno czy kilka. Są to urządzenie dostosowane do odbioru ścieków z miski ustępowej, ze wszystkich przyborów znajdujących się w łazience łącznie z pralką, ze zlewozmywaka i zmywarki znajdujących się w kuchni. W przystawce zamontowana jest pompa przepompowująca, silnik elektryczny i noże rozdrabniające. Jeśli ścieki nie zawierają fekaliów (zanieczyszczeń stałych), rozdrabniarka nie jest wymagana;

  • kompaktowe miski ustępowe - mają wbudowany własny układ rozdrabniająco-przepompowujący znajdujący się w tylnej części miski. Nie wymagają one spłuczki i podłącza się je bezpośrednio do instalacji wodnej za pomocą złącza elastycznego. Oferowane są wyłącznie jako urządzenia stojące;

  • zbiornikowe przepompownie ścieków - przeznaczone są do odprowadzania ścieków z jednego lub kilku gospodarstw domowych, a nawet całych osiedli mieszkaniowych. Mogą być zainstalowane w pomieszczeniach, ale częściej zbiorniki posadawia się w gruncie. Producenci mają w swojej ofercie zbiorniki wykonane z żywic poliestrowych wzmocnionych włóknem szklanym oraz żelbetowe prefabrykowane, z blachy z powłoką chemoodporną. Najważniejszym elementem wyposażenia takiego rozwiązania jest zespół pompowy, układ sterowania, a niektóre przepompownie mają układ zdalnego monitorowania.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia?

  • ważne parametry to wydajność, wysokość podnoszenia, a w przypadku zbiornikowych przepompowni ścieków także maksymalna wielkość zanieczyszczeń
  • jeśli przystawka ma odbierać ścieki ze zmywarki lub pralki, istotna jest ich maksymalna dopuszczalna temperatura

fot. Kessel

aktualizacja: 2020-09-18 08:48:17
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!