Ile kosztuje wykończenie ścian wewnętrznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ile kosztuje wykończenie ścian wewnętrznych?

Do malowania ścian w pomieszczeniach najczęściej stosuje się farby dyspersyjne, zwane również emulsyjnymi. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, winylowe lub lateksowe. Bogata oferta rynkowa farb na ściany zewnętrzne pozwala nam dziś wybierać spośród wielu rodzajów farb elewacyjnych. Do najczęściej stosowanych należą powłoki: akrylowe, silikonowe, mineralne i silikatowe (krzemianowe).

Farby do wnętrz

Do malowania ścian w pomieszczeniach najczęściej stosuje się farby dyspersyjne, zwane również emulsyjnymi. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, winylowe lub lateksowe. Rozcieńczalnikiem takich farb emulsyjnych jest woda. Tworzą trwałe, jednorodne, odporne na zabrudzenia, zmywalne i paroprzepuszczalne powłoki. Są łatwe w nakładaniu, szybko schną i nie wydzielają szkodliwych oparów. Mogą być stosowane do malowania ścian w pokojach osób podatnych na uczulenia. Alternatywą dla wyżej wymienionych farb są coraz rzadziej stosowane farby klejowe, krzemianowe lub silikonowe. Do produkcji farb krzemianowych stosuje się głównie substancje naturalne i dzięki temu nazywane są one "farbami ekologicznymi". Jednak ściana nimi pomalowana jest nierówna, porowata i łatwiej osadza się na niej kurz.

Zależnie od pożądanego końcowego efektu wykończenia malowanej powierzchni można wybrać następujące farby dekoracyjne:

  • tradycyjne – dają gładką powierzchnię z połyskiem, satynową (półmatową) lub matową
  • strukturalne – nadają malowanej powierzchni również fakturę, zależną od narzędzia jakim są nakładane i fantazji osoby malującej; mają również znaczenie praktyczne – ukrywają małe nierówności podłoża
  • natryskowe – nakładane za pomocą specjalnych urządzeń natryskowych, dają efekt połączenia kilku kolorów
  • laserunkowe – nadają powierzchnię „rustykalną”, sztucznie postarzaną; zastosowane dodatki zapewniają niepełne krycie i przenikanie barw z kolejnych warstw z możliwością wykonania unikalnych zestawień wzorów i kolorów.

Farby do elewacji

Wybór farby na ściany zewnętrzne budynku to decyzja, którą warto podejmować z rozwagą. Bogata oferta rynkowa pozwala nam dziś wybierać spośród wielu rodzajów farb elewacyjnych. Do najczęściej stosowanych należą powłoki: akrylowe, silikonowe, mineralne i silikatowe (krzemianowe). Każda z nich, za sprawą zróżnicowanych właściwości, chroni elewację budynku w nieco inny sposób. Ponieważ jednak wszystkie mają spełniać funkcję dekoracyjno-ochronnej powłoki ścian zewnętrznych, muszą zatem wykazywać dużą odporność na oddziaływanie warunków atmosferycznych, zachowywać trwałość barw i umożliwiać utrzymanie elewacji w czystości.

Farby elewacyjne wykorzystujemy głównie do malowania ścian pokrytych gładkim tynkiem bądź uprzednio malowanych lub otynkowanych tynkiem barwionym w masie. W domach ocieplanych popularnym systemem BSO (warstwa izolacji cieplnej pokryta tynkiem cienkowarstwowym) powłoki malarskie stosuje się głównie na tynki mineralne, których paleta barw jest dość uboga. Warto tu wcześniej rozważyć różne ewentualności, gdyż łączny koszt tynku mineralnego i malowania może okazać się wyższy, niż wykończenie elewacji barwionym w masie tynkiem akrylowym, dostępnym w bogatszej gamie kolorów.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której jako ocieplenie zastosowano wełnę mineralną; wówczas, ze względu na konieczność zapewnienia warstwie elewacyjnej wysokiej paroprzepuszczalności, zastosowanie tynku mineralnego będzie konieczne. Własności farby zależą od użytego do jej produkcji spoiwa, pigmentu nadającego jej barwę oraz rozcieńczalnika ułatwiającego nakładanie. Większość powłok zawiera też rozmaite dodatki, np. zwiększające przyczepność, elastyczność, matujące, chroniące przed pleśnią i porostami.

fot. Dekoral


Ile kosztuje wykończenie elewacji?

Tynkowanie to jedna z najtańszych metod wykończenia ścian zewnętrznych. Orientacyjny koszt pokrycia tynkiem cienkowarstwowym akrylowym 1 m2 ściany wynosi 20 zł (przy czym w przypadku ścian dwuwarstwowych wydatki najlepiej oszacować biorąc pod uwagę cały system ociepleń). Tynk grubowarstwowy jest nieco droższy - zapłacimy za niego ok. 30 zł/m2. Stawki za robociznę są bardzo zróżnicowane - różnią się w poszczególnych regionach kraju, wiele zależy też od powierzchni do otynkowania. Szacunkowo można przyjąć, że prace z użyciem tynku cienkowarstwowego pochłoną 35-46 zł/m2. W tej cenie jest już ułożenie ocieplenia. Za otynkowanie ściany produktem grubowarstwowym zapłacimy 20-30 zł/m2.

 

Ile kosztuje remont ścian wewnętrznych?

Ze względu na bardzo zróżnicowane ceny farb, trudno oszacować koszty malowania ścian. Za pokrycie najtańszą lateksową farbą 1 m2  ściany zapłacimy 2-3 zł (z gruntowaniem). Wyroby dekoracyjne są nawet kilka, kilkunastokrotnie droższe np. farba tablicowa magnetyczna kosztuje od 40 zł za puszkę 0,5 l, a za opakowanie 1 l farby o dekoracyjnym efekcie rosy zapłacimy ok. 100 zł. Wielu inwestorów decyduje się na samodzielne malowanie ścian, praca fachowca kosztuje od 5-25 zł za pomalowanie 1 m2 ściany.
aktualizacja: 2017-05-26 06:25:54
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!