Koszty wykonania stropu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty wykonania stropu

Rodzaj stropu, jego konstrukcję, rozmieszczenie wzmocnień określa zawsze projekt domu i nie można dowolnie zmieniać jego budowy. Jednak w razie potrzeby konstrukcję stropu może zmodyfikować uprawniony konstruktor, umieszczając zmiany na projekcie. Modyfikacje te mogą być spowodowane chęcią zastosowania np. tańszych rozwiązań, dostosowania konstrukcji do planowanego urządzenia wnętrza czy możliwości wykonawczych ekipy budowlanej.

Decydujące znaczenie przy wyborze konstrukcji stropowej ma jej wytrzymałość na przewidywane obciążenia, gwarantująca bezpieczeństwo użytkowania. W domach jednorodzinnych przyjmuje się, że typowe obciążenie użytkowe wynosi 1,5 kN/m² (150 kg/m²), ale w przypadku występowania obciążeń skupionych (jak ścianki działowe, obudowy kominków czy słupy podtrzymujące konstrukcję dachową), konstrukcja stropu wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Stropy gęstożebrowe należą do najczęściej stosowanych w budownictwie jednorodzinnym, ze względu na łatwość montażu i ograniczone zapotrzebowanie na drewno szalunkowe. Występują pod wieloma nazwami handlowymi - teriva, ceram, fert - o podobnej konstrukcji, składającej się z prefabrykowanych żeber zbrojeniowych z betonową lub ceramiczną stopką oraz pustaków wypełniających.

Stropy monolityczne charakteryzują się niewielką grubością 10-12 cm i rozpiętością do 6 m. Ich konstrukcja składa się z głównych prętów zbrojeniowych o ustalonych w projekcie średnicy i rozstawieniu oraz zbrojenia rozdzielczego ułożonego z prętów o mniejszej średnicy. Do wykonania takiego stropu potrzebne jest pełne deskowanie na całej powierzchni. Zaletą stropów monolitycznych jest łatwość tworzenia.

Stropy prefabrykowane - możliwość zamontowania stropu gotowego znacznie przyspiesza prace budowlane. Taką możliwość dają stropy kanałowe, nazywane również żerańskimi, w całości wykonywane w zakładach betoniarskich.

Do ułożenia płyt niezbędny będzie dźwig. Innym rodzajem stropu prefabrykowanego są płyty typu filigran. Są to indywidualnie projektowane płyty żelbetowe z wyprowadzonym na wierzchu zbrojeniem pomocniczym. Płyty układa się na ścianach i podporach pomocniczych przy użyciu dźwigu, a następnie zbroi styki płyt, wieńce i układa przewidziane w projekcie zbrojenie dodatkowe. Kolejny etap to zalewanie płyt warstwą nadbetonu, dzięki czemu uzyskuje się strop o takich samych własnościach jak strop monolityczny.

Stropy na belkach stalowych stosowane są rzadko, głównie z powodu wysokich kosztów stali. Jednak niekiedy stosowane są jako uzupełnienie stropu o innej konstrukcji, w miejscach gdzie nie można ustawić podpór lub gdy zależy nam na obniżeniu grubości stropu.

Stropy drewniane - w domach murowanych międzypiętrowe stropy drewniane należą do rzadkości, głównie z powodu trudnego do uniknięcia skrzypienia i niskiej izolacyjności akustycznej. Budowane są jednak nad ostatnią kondygnacją, gdy poddasze nie jest wykorzystywane na cele mieszkalne. Strop drewniany może być jednocześnie elementem wystroju wnętrza, jeśli przed ułożeniem belki stropowe zostaną ostrugane i zaimpregnowane. Pokryte od wierzchu deskami boazeryjnymi utworzą tzw. strop nagi z widocznym belkowaniem.

fot. Wienerberger


Ile kosztuje strop?

Założenie: strop przejmuje obciążenie ok. 150 kg/m², standard w domach jednorodzinnych

Strop gęstożebrowy (najpopularniejszy w domach jednorodzinnych)

Z wypełnieniem ceramicznym, keramzytobetonowym maksymalna rozpiętość: 7,8 m
Grubość: 24-32 cm
Waga: 250-300 kg/m²

Materiały: 110-130 zł/m²
Robocizna: 60-70 zł/m²
Razem: 170-200 zł/m²

Strop monolityczny

Rozpiętość: do 12 m
Grubość: 15-20 cm
Waga:
300-400 kg/m2

Materiały: 130-180 zł/m2
Robocizna i deskowanie: 80-100 zł/m2
Razem: 210-280 zl/m2

Strop typu filigran (często spotykany w domach jednorodzinnych)

Maksymalna rozpiętość: do 12 m
Grubość: 14-18 cm
Waga: 280-360 kg/m²

Materiały: 150-200 zł/m²
Robocizna i koszty dźwigu: 50-60 zł/m²
Razem: 200-260 zł/m²

Strop płytowy kanałowy

Maksymalna rozpiętość: do 6 m
Grubość: 24 cm
Waga: 300-350 kg/m²

Materiały: 120-170 zł/m²
Robocizna i koszty dźwigu: 25-30 zł/m²
Razem: 145-200 zł/m²

Strop na belkach stalowych

Maksymalna rozpiętość: 6 m
Grubość: 18-25 cm
Waga: 100-120 kg/m²

Materiały: 100-120 zł/m²
Robocizna: 25-35 zł/m²
Razem: 125-155 zł/m²

*wymaga ułożenia warstwy wyrównującej.

Strop drewniany żebrowy (do domów szkieletowych)

Maksymalna rozpiętość: 6 m
Grubość: 15 cm
Waga: 25-45 zł/m²

Materiały: 70-100 zł/m²
Robocizna: 30-35 zł/m²
Razem: 80-135 zł/m²

* wymaga utworzenia warstwy sufitowej, podłogowej i wypełnienia

Strop na belkach drewnianych

Zastosowanie: domy drewniane, domy murowane z nieużytkowym poddaszem
Maksymalna rozpiętość: 6 m
Grubość: 20-25 cm
Waga: 25 = 40 kg/m²

Materiały: 80-100 zł/m²
Robocizna: 20-30 zł/m²
Razem: 100-130 zł/m²

* wymaga utworzenia warstwy sufitowej, podłogowej i wypełnienia.

Ceny brutto

aktualizacja: 2020-09-17 07:40:23
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!