Ile kosztują parapety?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Ile kosztują parapety?

Coraz częściej w nowoczesnych aranżacjach mieszkań i domów eksponuje się parapety wewnętrzne, których powierzchnia pełni rolę dodatkowej półki na rośliny doniczkowe lub różnego rodzaju drobiazgi. Aby parapet mógł dobrze spełniać taką funkcję, musi być nie tylko estetyczny, ale także odporny na zarysowania i różnego rodzaju substancje barwiące (kawa, soki itp.).

Z jakiego materiału wybrać parapety?

  • Parapety zewnętrzne mogą być wykonane z ceramiki, blachy stalowej lub aluminiowej. Dopuszczalne jest również stosowanie parapetów z utwardzonego PVC. Głównym kryterium wyboru są tu czynniki atmosferyczne. Marmur i granit spełniają w pełni te wymogi, ale stosowanie tego rodzaju kamienia na zewnątrz wiąże się z niepotrzebnymi kosztami. W pomieszczeniu kierujmy się raczej względami estetycznymi.
  • Niewątpliwie najdroższe są parapety granitowe i marmurowe. Większość proponowanych wzorów i odcieni nie występuje w Polsce, a koszty obróbki również są nie małe. Alternatywą są parapety z konglomeratu kamiennego, mają rozsądną ceną i do wyboru wiele atrakcyjnych wzorów.
  • Montaż parapetów nie powinien przysporzyć kłopotu, bez względu na materiał z jakiego wykonany jest parapet. Na rynku dostępne są różnego rodzaju masy, zaprawy, pianki i kleje, które w połączeniu z prostymi akcesoriami (kołki) i narzędziami, znacznie usprawnią prace montażowe.

fot. Juan

Ile kosztują parapety?

Zewnętrzne
Blacha stalowa - Cena: od 25 zł/m (za blachę powlekaną; grubości 0,8 mm)
Blacha aluminiowa - Cena: od 20 zł/m (za blachę lakierowaną proszkowo; grubości 1,2 mm)
PVC - Cena: od 15 zł/m (szerokości 10 cm)
Cegły - Cena: od 60 zł/m
Parapetowe płytki klinkierowe - Cena: od 40 zł/m parapetu
Kamień - Cena: piaskowiec hiszpański – od 500 zł/m2; granit – od 1000 zł/m2
Konglomerat - Cena: od 420 zł/m2

 

Wewnętrzne
Kamień - Cena: marmur polski – ok. 150 zł/m2; włoski – minimum 450 zł/m2
Kamień syntetyczny - Cena: od 60 zł/m2
Kompozyty - Cena: zależna od rodzaju kompozytu
Ceramika - Cena: od 30 zł/m2
Drewno - Cena: zależna od rodzaju drewna: najtańsze – sosnowe od 40 zł/m2; najdroższe – mahoniowe od 400 zł/m2
Postforming i softforming - Cena: od 30 zł/m2
PVC - Cena: od 15 zł/m2
Laminat poliestrowo-szklany - Cena: 35 zł/m

aktualizacja: 2013-10-02 07:46:52
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!