System wentylacji - zasada działania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
System wentylacji - zasada działania

W skład systemu wentylacji mechanicznej wchodzą: wentylatory, kanały i kratki wentylacyjne, anemostaty (nasadki na wyloty kanałów wentylacyjnych zapewniające równomierne mieszanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń i zapobiegające powstawaniu przeciągów), łączniki, kolanka, trójniki, elementy redukcyjne do połączeń z wentylatorami, okapami, pochłaniaczami, czerpnie powietrza (dachowe, ścienne i wolno stojące), wyrzutnie powietrza (dachowe i ścienne), uchwyty montażowe. Często system wentylacyjny zawiera wyposażenie dodatkowe, takie jak tłumiki hałasu lub filtry.

Wentylacja odgrywa podstawową rolę w kształtowaniu warunków sanitarno-higienicznych w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych. Wraz ze świeżym powietrzem zewnętrznym dostarczany jest tlen niezbędny do prawidłowego przebiegu różnego rodzaju procesów. Z powietrzem wywiewanym usuwane są zanieczyszczenia występujące w postaci gazów, par, dymów, pyłów i mikroorganizmów.

Rolą urządzeń wentylacyjnych jest więc wymiana powietrza w pomieszczeniach celem jego uzdatnienia. Wymiana powietrza jest dokonywana dla uzyskania określonych warunków środowiskowych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego oraz w celu spełnienia wymagań technologicznych procesów przemysłowych.

Sprawna wymiana powietrza jest koniecznością w sytuacji, gdy w budynku pracują takie urządzenia grzewcze jak kotły gazowe i węglowe. Prawidłową wentylację przez cały rok są w stanie zapewnić jedynie instalacje oparte o urządzenia mechaniczne.

Wentylator zapewnia wymuszony obieg powietrza i jest stosowany zarówno w wentylacji wywiewnej, nawiewno-wywiewnej, wentylacji z odzyskiem ciepła jak i w systemach ogrzewania powietrznego.

Niezależnie od systemu wentylacji, wentylator tłoczy (lub zasysa) powietrze wytwarzając różnicę ciśnień niezbędną do pokonania oporów przepływu powietrza przez instalację. W zależności od przepływu powietrza przez wirnik, wentylatory dzielą się na promieniowe i osiowe. W wentylatorach promieniowych powietrze jest zasysane równolegle do osi obrotu wirnika i tłoczone w kierunku prostopadłym do osi obrotu, natomiast w wentylatorach osiowych powietrze przepływa przez wirnik w kierunku zgodnym z jego osią. Zajmują one mało miejsca i są popularnie stosowane jako wentylatory domowego użytku (ścienne, okienne) oraz wentylatory kanałowe w systemach wentylacji z odzyskiem ciepła.

Wentylatory do zastosowań domowych montowane są najczęściej na ścianie zamiast standardowych kratek wentylacyjnych (przy wlotach do kanałów wentylacyjnych) w łazienkach, pralniach, pomieszczeniach WC. Zapewniają prawidłową wymianę powietrza współpracując z nawiewnikami okiennymi lub wykorzystując system rozszczelnienia stolarki okiennej i drzwiowej. Urządzenia te zasilane są przeważnie prądem jednofazowym o napięciu 230V.

Mogą być wyposażone w czujniki reagujące na nadmierną wilgotność w pomieszczeniu lub np. w tzw. czujkę ruchu (reagującą na obecność osób w pomieszczeniu np. WC.) lub wyłącznik czasowy. Istotnymi wielkościami, charakteryzującymi pracę wentylatora jest maksymalny spręż określany w Pa i wydajność określana w m 3 /h. Do celów montażowych niezbędne są wymiary otworu wentylacyjnego (średnica lub przekrój), a dla późniejszego komfortu użytkowania warto znać poziom hałasu określany w dB. Względy estetyczne decydują o wyborze wentylatorów w obudowie z tworzywa sztucznego w kolorach białym, szarym, brązowym lub wykonaniu z blachy lakierowanej proszkowo.

aktualizacja: 2019-08-19 12:11:59
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!