Ile kosztuje domofon i wideofon?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ile kosztuje domofon i wideofon?

Domofony są to urządzenia zastępujące tradycyjne dzwonki montowane przy furtce lub drzwiach wejściowych, umożliwiające rozmowę z odwiedzającą osobą i uruchomienie mechanizmu otwierającego bramę bez konieczności wychodzenia z domu.

Od strony mieszkania znajduje się unifon, wyglądający jak aparat telefoniczny, służący do prowadzenia rozmowy z osobą znajdującą się przy bramie. Od strony zewnętrznej jest bramofon (nazywany też kasetą rozmówną) montowany przy bramie lub furtce. Jest wyposażony w przyciski wywołania, głośnik i mikrofon.

Do działania domofonu niezbędne są także: zamek elektryczny i zasilacz. Wideofony to urządzenia, które pełnią funkcje domofonu pozwalając dodatkowo na obserwację wchodzących osób. Domofony i wideofony to urządzenia analogowe, cyfrowe lub analogowo-cyfrowe.

Co kupić?

Wybierając domofon przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego funkcje. Oczywiście, im bardziej skomplikowane urządzenie, tym jego cena jest wyższa. Przeciętnie wideofon kosztuje kilka, a nawet kilkanaście razy drożej niż domofon. Ale, jeśli z wnętrza domu nie widzimy furtki, jego zakup jest uzasadniony.

 

Warto rozważyć zakup zestawu wyposażonego w dodatkowe funkcje, np. otwieranie drzwi wejściowych za pomocą kodu, włączanie oświetlenia furtki, sygnalizacja nie zamkniętych drzwi lub bramy i innych usterek, a także możliwość zintegrowania z instalacją inteligentną.

Jak działa domofon

Instalacja domofonowa składa się z następujących elementów: zasilacza domofonowego, który realizuje funkcje wywołania (dzwonka), rozmowę dwukierunkową między abonentem a osobą przy bramie, otwieranie furtki przez zwalnianie zaczepu, panela rozmównego (kasety), unifonu (słuchawki), zaczepu elektromagnetycznego (zwalniajacego furtkę lub drzwi wejsciowe).

 

Przyciśnięcie przycisku w panelu rozmównym przy bramie, furtce, lub drzwiach wejściowych powoduje włączenie sygnału wywołania w unifonie (lub w kilku jednocześnie). Rozmowa z osobą przy bramie może być prowadzona z dowolnego aparatu (unifonu). Do instalacji domofonowej wewnątrz budynku ( zasilacz - unifon ) używamy kabli teletechnicznych np. YTDY 6x0,5. Do instalacji domofonowej na zewnątrz budynku (kaseta - zasilacz) należy użyć przewodu o takim samym przekroju jak wewnątrz.

Zasadnicza różnica w instalacji domofonowej w domu dwurodzinnym a jednorodzinnym polega na tym, że przewody ciągniemy od zasilacza domofonowego do każdego unifonu oddzielnie. Taka konfiguracja instalacji zabezpieczy lokatora w mieszkaniu B przed utratą łączności z bramą w przypadku rozłączenia unifonu w mieszkaniu A np. podczas remontu, dewastacji aparatu. Bardziej zaawansowanym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest wideofon, ale wymaga ekranu w budynku i minikamery przy bramie. Jest to też rozwiązanie bardziej kosztowne.

Ceny domofonów i wideofonów zależą od

  • konstrukcji i materiału wykonania obudowy
  • rodzaju zastosowanego przetwornika
  • ilości zapamiętanych obrazów
  • obsługi kilku wejść
  • podświetlanego szyldu z nazwiskiem
  • kombinacji kodu
  • klawiatury: przyciskowej lub dotykowej
  • sygnalizacji głosowej: sygnalizuje, jakich przycisków dotykamy
  • zasilania awaryjnego

fot. Cyfral


Ile kosztuje domofon?

Domofony analogowe w kompletnych zestawach zawierających oprócz domofonu także stację bramową oraz ramki do montażu kosztują 100–300 zł, zaś wideofony – 500–2000 zł. Najtańsze wideofony mają małe, czarno-białe ekrany LCD i są pozbawione funkcji dodatkowych. Za montaż tych urządzeń zapłacimy 150–300 zł.

 

CENTY BRUTTO
aktualizacja: 2013-10-02 07:47:40
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!