Ile kosztuje kostka brukowa?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ile kosztuje kostka brukowa?

Najczęściej na ścieżki stosuje się nawierzchnie twarde. Oferta materiałów, kształtów i kolorów jest bardzo bogata. Interesujące efekty wizualne można uzyskać łącząc różne materiały (np. kostkę granitową z bazaltem) oraz kolory i faktury.

Charakterystyka nawierzchni z kostki brukowej

Kostka brukowa to materiał obecnie bardzo popularny. Produkuje się elementy jedno- i dwuwarstwowe. Grubość kostek (4-14 cm) pozwala na wykonanie nawierzchni przystosowanej do różnego obciążenia. Wierzchnia warstwa kostek betonowych może być gładka, piaskowana bądź śrutowana, dzięki czemu wyglądem przypomina starą nawierzchnię.

Płyty betonowe to płyty chodnikowe i tarasowe oraz płyty stemplowane. Produkowane obecnie płyty chodnikowe mogą być barwione na różne kolory - powierzchniowo lub w masie w trakcie produkcji. Płyty te stosuje się wyłącznie na ciągach pieszych, gdyż nie wytrzymają większego obciążenia. Płyty tarasowe najczęściej są ozdobione grysem kamiennym - może być w różnych kolorach. Ich powierzchnia jest antypoślizgowa, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Płyty stemplowane również są barwione w procesie produkcyjnym. W jeszcze plastycznym materiale odciskane są stemplami różne wzory.

Nawierzchnie monolityczne wykonywane są na miejscu budowy. Do wierzchniej warstwy można dodać grys kamienny. Beton może być barwiony w masie i ozdobiony wzorami odciśniętymi stemplem.

Drewno - trwałe są nawierzchnie z podkładów kolejowych lub z ociosanych bali. Można też wykorzystać kostkę brukową lub gotowe kołki. W sprzedaży są kołki sosnowe i akacjowe impregnowane ciśnieniowo środkiem grzybobójczym.

Klinkier - nawierzchnię najczęściej układa się z cegieł klinkierowych układanych na płask, a w przypadku nawierzchni narażonych na większe obciążenia - na rąb (na dłuższym boku). Materiał jest szczególnie odporny na warunki atmosferyczne i środki chemiczne (m.in. benzynę) oraz na niskie temperatury. Jest mało nasiąkliwy i nie traci koloru.

Kamień - produkowana jest kostka brukowa z kamieni trudno ścieralnych: granitu, marmuru, porfiru, kwarcytu. Bruk taki jest efektowny szczególnie na podjazdach dla samochodów i dużych powierzchniach. Kostka może mieć powierzchnię nierówną, powstałą podczas rozłupywania, lub gładką, uzyskaną przez cięcie bloków kamiennych piłą i szlifowanie. Z kamienia robi się też płyty chodnikowe kwadratowe lub prostokątne.

Przy zakupie kostki brukowej należy zwracać uwagę na:

  • zapotrzebowanie kostek na m² (wielu producentów podaje cenę za sztukę);
  • przy zakupie kostki może być pobierana kaucja za palety (ok. 30-40 zł);
  • kolory (szary jest najtańszy, za kolorowe płaci się więcej);
  • grubości (6-10 cm w zależności od przewidywanego obciążenia, jakim będzie poddawana nawierzchnia).

fot. Libet

Ile kosztuje nawierzchnia ogrodowa?

Wszystkie rodzaje nawierzchni układanych na gruncie (podjazdy chodniki) wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża, które musi gwarantować dostateczną stabilność i nośność w różnych warunkach atmosferycznych. Dlatego przy kalkulacji kosztów ich budowy trzeba uwzględnić niezbędne wydatki na prace ziemne i utworzenie podbudowy. Konkretne koszty uzależnione będą od miejscowych warunków gruntowych, co rzutuje głównie na wymaganą grubości i rodzaj materiału zużytego na podbudowę. W przeciętnych warunkach przyjmuje się ok. 20 cm podbudowy dla ruchy kołowego i 10 cm dla chodnika.

Koszty podbudowy

Roboty ziemne (korytowanie): 10-15 zł/m3

Materiały podbudowy
Kruszywo łamane frakcjonowane: 90-100 zł/tonę
Pospółka:
35-45 zł/tonę
Piasek płukany:
30-35 zł/tonę
Grys ozdobny:
150-200 zł/tonę

Nawierzchnia z kostki betonowej

Materiał: Kostka gr. 6 cm zależnie od kształtu i koloru 30-50 zł/m2
Robocizna: 40-60 zł/m2

Nawierzchnie z kostki kamiennej

Materiał: grubości 6/8 cm
- kostka granitowa łamana, szara: 300-400 zł zł/tonę (ok. 80 zł/m2)
- Kostka granitowa cięto-łupana: 400-600 zł/m2

Robocizna: 100-120 zł/m2

Bruk klinkierowy

Materiał
- cegła klinkierowa 100-150 zł/m2

Robocizna: 80-120 zł/m2

Nawierzchnie ażurowe

Materiał:

- lekkie płyty betonowe: 35-40 zł/m2
- zbrojone płyty żelbetowe: 60-70 zł/m2
- panele z tworzywa sztucznego: 45-50 zł/m2
- wypełnienie kruszywem ozdobnym: 5-7 zł/m2

Robocizna: 15-25 zł/m2

CENY BRUTTO
aktualizacja: 2020-09-16 12:07:59
Przeczytaj również
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!