Altana
To rodzaj domku ogrodowego, służącego do wypoczynku, wznoszonego na planie koła, kwadratu lub wielokąta. Musi mieć dach, natomiast ściany mogą być pełne lub ażurowe. Całkowicie zabudowane altany mają okna – czasem są to duże przeszklenia w ścianach – i drzwi. Altany ze stalowych, lakierowanych proszkowo prętów są konstrukcjami w całości ażurowymi. Służą do obsadzenia pnączami – dopiero wtedy altana wygląda naprawdę pięknie.
Pawilon
Jest właściwie zadaszeniem opartym na prętach, słupach lub wąskich panelach. Najtańsze, umożliwiające przestawienie i złożenie na zimę są stelaże z lakierowanych proszkowo rurek stalowych. Zadaszenie jest wykonane z impregnowanej, nieprzemakalnej tkaniny. W przypadku pawilonów drewnianych konstrukcję stanowią słupy, które powinny być osadzone w betonowych fundamentach. Do małych ogrodów są przeznaczone pawilony na planie trójkąta. Zabierają niewiele miejsca i świetnie mieszczą się w narożniku posesji.
Pergole
Są to dwie podpory, złączone u góry; połączenie może być łukowe lub płaskie. Zamiast pojedynczych podpór mogą być po dwie z każdej strony lub też ażurowe panele. Pergole są produkowane z PVC. Ta oferta jest duża, a wyroby tanie. Oprócz tego stosuje się drewno i lakierowane proszkowo stalowe pręty. Z podwójnej pergoli można zrobić bardzo efektowną bramkę nad ścieżką lub furtką.
Trejaże
Zwane przez niektórych producentów kratownicami to pojedyncze, płaskie elementy. Mogą mieć kształt kratownicy lub jedynie połączonych ze sobą listew. Pionowe elementy muszą być grubsze, tak aby możliwe było stabilne umieszczenie ich w gruncie – wkopanie lub wbicie za pośrednictwem stalowego grotu.
Mostek
Dodaje uroku ogrodowi wodnemu. Zależnie od wielkości ogrodu, stawu i upodobań, można kupić niewielki mostek o prostoliniowym przebiegu, albo też urozmaicony podestami czy prowadzący po łuku. Mostki kupuje się gotowe, produkowane są z impregnowanego drewna. Najczęściej boki są ograniczone poręczami – z jednej lub z obu stron.
Grill
Jeśli starannie urządzamy przydomowy ogród, nie wystarczy metalowy przenośny grill. Rozejrzymy się raczej za urządzeniem stacjonarnym, wokół którego można stworzyć kącik do biesiadowania. Bardzo duża jest oferta grillów betonowych. Pod paleniskiem znajduje się przestrzeń, w której można przechowywać opał, a nad nim daszek (betonowy lub z blachy stalowej) z niewielkim kominkiem. Nad paleniskiem umieszczony jest ruszt, a w niektórych urządzeniach także obrotowy rożen. Jeśli mamy więcej miejsca, można kupić grill obłożony kształtkami klinkierowymi lub płytkami piaskowca. Tego rodzaju grille są rozbudowane w poziomie – obok paleniska znajdują się wnęki lub półki.
fot. Euromatex