Rodzaje płytek ceramicznych i akcesoriów wykończeniowych

Print image
Copy link image
time image 2-3 minuty
Rodzaje płytek ceramicznych i akcesoriów wykończeniowych

Płytki ceramiczne produkuje się z mieszaniny gliny, krzemionki (piasku), topników i barwników, które po uformowaniu suszy się i wypala w wysokiej temperaturze. Barwa czerepu płytki zależy od rodzaju gliny i dodanych barwników.

Płytki mogą mieć powierzchnię:

  • - szkliwioną, pokrytą warstwą szkliwa o różnych kolorach, odcieniach i stopniu połysku (błyszczące, matowe, półmatowe),
  • - nieszkliwioną; takie płytki są jednorodne na całej grubości, a ich kolor zależy od pigmentów dodanych do gliny – mogą być matowe lub polerowane,
  • - angobowaną, pokrytą warstwą gliny lepszej jakości, która po wypaleniu tworzy na powierzchni matową powłokę. 

Płytki ceramiczne są twarde, sztywne (ale kruche), niepalne i łatwe do utrzymania w czystości, dlatego znajdują szerokie zastosowanie jako materiał do wykładania ścian i podłóg wewnątrz i na zewnątrz budynku. Na zewnątrz mogą być stosowane tylko płytki mrozoodporne o niewielkiej nasiąkliwości.

Akcesoria wykończeniowe

Oprócz płytek standardowych dostępne są specjalne profile ceramiczne przeznaczone do wykańczania brzegów i narożników: profile przypodłogowe, listwy narożnikowe, stopnice (do wykończenia stopni schodów). Dostępne są też listwy ozdobne, złożone z wąskich płytek ozdobionych różnymi wzorami, o kolorystyce dopasowanej do pozostałych płytek ściennych. Można nimi oddzielić glazurę dolnej części ściany od glazury części górnej, obramować lustro lub wannę. Można także kupić listwy ozdobne terakotowe, najczęściej z wzorem kwiatowym, dopasowane do listew glazury. Dodatkowo przy układaniu płytek ceramicznych stosowane są flizówki, czyli listwy wykończeniowe.

 

Produkowane są one z tworzywa sztucznego PVC lub z metalu – najczęściej z mosiądzu, stali nierdzewnej, aluminium. Ze względu na zastosowanie wyróżniamy listwy: narożnikowe i ozdobne służące do zabezpieczenia naroży ścian i podłóg, maskowania nierówności powstałych przy połączeniu płaszczyzn wyłożonych płytkami oraz przywannowe stosowane do uszczelniania miejsc styku wanny ze ścianą. Listwy mają różne grubości, ułatwiające dopasowanie ich do grubości płytek.

 

Elementem uzupełniającym system listew są profile: przejściowe łączące np. płytki z wykładziną dywanową bądź parkietem, schodowe wykańczające i zabezpieczające stopnie schodowe, dylatacyjne do dylatowania dużych powierzchni podłóg z płytek ceramicznych, wykańczające brzegi tarasów. Zarówno listwy jak i profile są mocowane za pomocą zaprawy klejowej do płytek.

fot. Villeroy&Boch

aktualizacja: 2013-10-02 07:44:26
Przeczytaj również
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz