Rodzaje płytek ceramicznych i akcesoriów wykończeniowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Rodzaje płytek ceramicznych i akcesoriów wykończeniowych

Płytki ceramiczne produkuje się z mieszaniny gliny, krzemionki (piasku), topników i barwników, które po uformowaniu suszy się i wypala w wysokiej temperaturze. Barwa czerepu płytki zależy od rodzaju gliny i dodanych barwników.

Płytki mogą mieć powierzchnię:

  • - szkliwioną, pokrytą warstwą szkliwa o różnych kolorach, odcieniach i stopniu połysku (błyszczące, matowe, półmatowe),
  • - nieszkliwioną; takie płytki są jednorodne na całej grubości, a ich kolor zależy od pigmentów dodanych do gliny – mogą być matowe lub polerowane,
  • - angobowaną, pokrytą warstwą gliny lepszej jakości, która po wypaleniu tworzy na powierzchni matową powłokę. 

Płytki ceramiczne są twarde, sztywne (ale kruche), niepalne i łatwe do utrzymania w czystości, dlatego znajdują szerokie zastosowanie jako materiał do wykładania ścian i podłóg wewnątrz i na zewnątrz budynku. Na zewnątrz mogą być stosowane tylko płytki mrozoodporne o niewielkiej nasiąkliwości.

Akcesoria wykończeniowe

Oprócz płytek standardowych dostępne są specjalne profile ceramiczne przeznaczone do wykańczania brzegów i narożników: profile przypodłogowe, listwy narożnikowe, stopnice (do wykończenia stopni schodów). Dostępne są też listwy ozdobne, złożone z wąskich płytek ozdobionych różnymi wzorami, o kolorystyce dopasowanej do pozostałych płytek ściennych. Można nimi oddzielić glazurę dolnej części ściany od glazury części górnej, obramować lustro lub wannę. Można także kupić listwy ozdobne terakotowe, najczęściej z wzorem kwiatowym, dopasowane do listew glazury. Dodatkowo przy układaniu płytek ceramicznych stosowane są flizówki, czyli listwy wykończeniowe.

 

Produkowane są one z tworzywa sztucznego PVC lub z metalu – najczęściej z mosiądzu, stali nierdzewnej, aluminium. Ze względu na zastosowanie wyróżniamy listwy: narożnikowe i ozdobne służące do zabezpieczenia naroży ścian i podłóg, maskowania nierówności powstałych przy połączeniu płaszczyzn wyłożonych płytkami oraz przywannowe stosowane do uszczelniania miejsc styku wanny ze ścianą. Listwy mają różne grubości, ułatwiające dopasowanie ich do grubości płytek.

 

Elementem uzupełniającym system listew są profile: przejściowe łączące np. płytki z wykładziną dywanową bądź parkietem, schodowe wykańczające i zabezpieczające stopnie schodowe, dylatacyjne do dylatowania dużych powierzchni podłóg z płytek ceramicznych, wykańczające brzegi tarasów. Zarówno listwy jak i profile są mocowane za pomocą zaprawy klejowej do płytek.

fot. Villeroy&Boch

aktualizacja: 2013-10-02 07:44:26
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!