Jak zaplanować małą łazienkę w domu jednorodzinnym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zaplanować małą łazienkę w domu jednorodzinnym?

Łazienka to pomieszczenie, co do którego każdy domownik może mieć inne oczekiwania. Jeden marzy o przestrzeni relaksu, gdzie będzie mógł odprężyć się w wannie, inny chciałby tylko wziąć szybki prysznic. Niezależnie od preferencji, ważne by łazienka była wygodna i funkcjonalna.

To, jak trudno jest zaaranżować łazienkę, zależy przede wszystkim od jej rozmiarów. W przypadku dużego pomieszczenia nie ma problemu, by spełnić oczekiwania wszystkich domowników. Można w nim zmieścić i obszerną wannę z hydromasażem, sedes, bidet, i saunę. W przypadku małej trzeba iść na kompromisy, bo może się okazać, że kłopot stanowi nawet umieszczenie w łazience pralki i kabiny prysznicowej. W obu przypadkach warto skorzystać z pomocy fachowca, który sporządzi projekt i zdecydowanie ułatwi zadanie instalatorowi.

Mając podstawową wiedzę na temat instalacji wod.-kan., można też spróbować samodzielnie wykonać projekt. Najlepiej na papierze milimetrowym narysować plan łazienki oraz skompletować wycięte z papieru - w odpowiedniej skali - modele sprzętów i mebli, w które chcemy ją wyposażyć.

ILE ŁAZIENEK?

Zanim przejdziemy do aranżowania łazienek, musimy podjąć generalną decyzję: ile takich pomieszczeń jest nam potrzebnych i jaką powinny mieć wielkość. Projektując dom wspólnie z architektem, znacznie łatwiej "skroić" pod własne potrzeby wszystkie pomieszczenia sanitarne. Wybierając natomiast projekt domu z katalogu, mamy z góry narzuconą ilość i wielkość łazienek oraz ich położenie. Warto wtedy od razu sprawdzić, czy metraż tych wnętrz jest odpowiedni, np. względem liczby użytkowników. Minimalna powierzchnia ogólnodostępnej toalety z umywalką i sedesem wynosi ok. 1,5 m².

Dla małej łazienki z prysznicem jest to 2,5-4 m². Natomiast dla łazienki z wanną - powyżej 5 m2. Nie bez znaczenia jest też kształt pomieszczeń czy lokalizacja okna, bo funkcjonalne wyposażenie wymaga przestrzeni zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Odstępy między urządzeniami sanitarnymi, np. sedesem i umywalką, powinny wynosić przynajmniej 20 cm.

KILKA STREF W ŁAZIENCE

Aranżację łazienki należy zacząć od dobrania odpowiednich mebli i urządzeń oraz ich ergonomicznego ustawienia. Niezbędne jest zapewnienie użytkownikom wygodnego dostępu do każdego ze sprzętów oraz dobrej komunikacji między nimi. Jeśli miejsca mamy dosyć, najlepiej zaplanować oddzielne strefy funkcyjne. Do ich rozdzielenia można niekiedy zastosować niewielki podest czy ściankę z płyt g-k albo pustaków szklanych. Tzw. strefa toalety osobistej obejmuje umywalkę.

Jeśli rodzina liczy więcej niż dwie osoby, warto zamontować dwie umywalki, a przy nich oczywiście wieszaki na ręczniki i poręczne szafki na przybory toaletowe. Strefa kąpieli to wanna bądź prysznic. Strefę z sedesem, bidetem można zaplanować za zgrabną przegrodą. W sprzedaży jest wiele modeli sedesów z funkcją bidetu, które pozwalają zaoszczędzić miejsce.

W pokojach kąpielowych warto stworzyć też strefę relaksu, mieszczącą leżankę do zabiegów pielęgnacyjnych, a niekiedy mini-siłownię czy kilkuosobową wannę z hydromasażem.

JAK ZAPLANOWAĆ DUŻĄ ŁAZIENKĘ

Jak wspomniano, urządzenie przestronnej łazienki, która w domach jednorodzinnych często znajduje się na piętrze przy sypialniach, zwykle nie stanowi większego problemu. Z powodzeniem można zmieścić w niej zarówno prysznic, jak i wannę (nierzadko wolno stojącą, dwuosobową, z hydromasażem), a oprócz podstawowych sprzętów, także podwójną umywalkę, bidet czy nawet saunę (na którą potrzeba ok. 4 m²).

Duży pokój kąpielowy najlepiej podzielić na dwie strefy - sanitarno-kąpielową oraz suchą (relaksacyjną). W tej drugiej ustawia się leżankę, na której można odpoczywać po hydromasażu lub zabiegu w saunie, albo sprzęty do ćwiczeń. Aby nie tworzyć wrażenia chaosu, na kosmetyki i przybory kąpielowe najlepiej zaplanować pojemne szafki (np. w zabudowie wnękowej). Im większe pomieszczenie, tym więcej możliwości podczas jego planowania. Pamiętajmy jednak, że wszystko wymaga starannego przemyślenia i umiejętnego dopasowania do siebie elementów.

MAŁA ŁAZIENKA JEST WYZWANIEM

Mniejsza łazienka to często efekt ograniczonej powierzchni domu. Z kolei w większych, piętrowych budynkach, niewielkie, dodatkowe pomieszczenie lokalizuje się na parterze. Zwykle pełni ona funkcję toalety dla domowników oraz łazienki dla gości. W obu przypadkach jej zaaranżowanie jest sporym wyzwaniem. Wewnątrz niej znajduje się podstawowe wyposażenie. Zamiast wanny - prysznic - bo zajmuje mniej miejsca. W miejscu brodzika często jest nowoczesny odpływ liniowy, który umożliwia urządzenie strefy natrysku nawet tam, gdzie standardowy brodzik się nie mieści.

Jeśli decydujemy się na wstawienie kabiny, konieczne może być zamówienie jej na wymiar. Trzeba zwrócić uwagę na sposób jej otwierania - mała przestrzeń często utrudnia swobodne wejście pod prysznic, powoduje obijanie się drzwiczek o inne sprzęty. Dobrym rozwiązaniem może być zastąpienie kabiny szklaną taflą (przepierzeniem).

Funkcjonale urządzenie niewielkiej łazienki jest niekiedy karkołomnym zadaniem. W takim przypadku najlepiej zatrudnić profesjonalistę, który nie tylko stworzy projekt wnętrza, ale i dobierze konkretne sanitariaty (w niewielkim rozmiarze) czy płytki w odpowiednim odcieniu i formacie. Producenci oferują serie ceramiki, kabin czy mebli dedykowanych do małych pomieszczeń. Niewielką pojemność szafek (np. umywalkowej o szerokości zaledwie 40 cm) można częściowo zrekompensować, wieszając nad umywalką szafkę z lustrem (zamiast samego lustra). Niekiedy wbudowuje się ją w ścianę - tak by płaszczyzna tej ostatniej była równa. Choć małe meble ograniczają możliwości przechowywania, nie warto zabudowywać każdego centymetra łazienki, bo może ją to przytłoczyć, a nam trudno będzie się poruszać.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

JAK SPRAWIĆ, BY ŁAZIENKA WYDAWAŁA SIĘ WIĘKSZA?

Małe wnętrze można optycznie powiększyć poprzez montaż wielkoformatowego lustra (na większej powierzchni ściany). Podobny efekt daje jasna kolorystyka i lśniące płaszczyzny - odbijające światło. Warto o tym pamiętać, dobierając płytki podłogowe, ścienne, a także fronty szafek. Najlepiej sprawdzają się duże płytki. Sporo może zdziałać również błyszcząca armatura i liczne źródła światła. Pamiętajmy, że ryzykowne jest zastosowanie w małej łazience intensywnych, ciemnych barw - szczególnie w obrębie dużych powierzchni (ścian, podłóg). Ulubione kolory można natomiast wprowadzić w postaci dekorów lub dodatków (ręczniki, dywaniki, kubki itd.).

Niekiedy problemem pomieszczenia nie jest jego wielkość, lecz kształt. Najtrudniej zaaranżować wnętrza bardzo długie i wąskie - trzeba sprawić, aby wydawały się bardziej proporcjonalne. Można ją optycznie skrócić, planując na najbardziej oddalonych od siebie ściankach (na końcu łazienki) wyrazistą tapetę czy inny element przykuwający uwagę. Może to być szafka z dużą umywalką czy kabina prysznicowa. Dzięki temu skrócimy perspektywę.

fot. otwierająca: Villeroy & Boch

aktualizacja: 2021-01-12 09:04:46
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!