Sprzęt do pielęgnacji ogrodu

Print image
Copy link image
time image 6-9 minut
Sprzęt do pielęgnacji ogrodu

Sprzęt ogrodniczy to głównie maszyny do pielęgnacji, do których zaliczane są różnego typu kosiarki, podkaszarki i kosy mechaniczne, nożyce do żywopłotów, piły łańcuchowe, czy rozdrabniacze gałęzi.

Kosiarki i podkaszarki

Kosiarki bębnowe są wyposażone w bęben tnący. Nie uszkadzają źdźbeł trawy.

Kosiarki rotacyjne są najczęściej używane w ogrodach. W kosiarkach z bocznym wyrzutem trawa po ścięciu jest wyrzucana na bok i wymaga późniejszego grabienia. W kosiarkach z koszem skoszona trawa jest wciągana do pojemnika.

Kosiarki samomielące wyposażone są w odpowiednio wyprofilowaną obudowę i nóż, dzięki czemu ścięta trawa zostaje dodatkowo pocięta na drobne części. Nadają się do koszenia niskiej trawy, która następnie jest wyrzucana z powrotem na trawnik, gdzie tworzy naturalny nawóz.

Kosiarki akumulatorowe są niezależne od źródła prądu i dlatego są szczególnie przydatne na oddalonych od miasta działkach. Są bardzo ciche, ale ich wadą jest krótki czas pracy (20-40 minut).

Kosiarki elektryczne wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Są stosunkowo tanie, lekkie i ciche. Dla małych ogrodów przydomowych najlepsza jest kosiarka o mocy silnika 900-1000 W. Konieczność zajmowania się kablem podczas koszenia powoduje, że kosiarki elektryczne są niepraktyczne w dużych ogrodach i na trawnikach o skomplikowanym kształcie.

Kosiarki spalinowe są znacznie droższe od kosiarek elektrycznych, cięższe i bardziej hałaśliwe. Mają jednak większą wydajność i dodatkowe funkcje, takie jak: regulacja prędkości silnika, napęd kół, regulacja biegów.

Kosiarki zasilane energią słoneczną są drogie i przydatne tylko w słoneczne dni.

Podkaszarki żyłkowe mają różną moc. Nadają się przede wszystkim do koszenia niewielkich powierzchni, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla kosiarek tradycyjnych np. pod drzewami, przy ścianach i murkach.

Nożyce i sekatory

Sekatory służą do cięcia pojedynczych gałęzi, kwiatów a nożyce do przycinania żywopłotów, niekiedy również trawy. Mogą być ręczne lub z napędem: elektryczne, akumulatorowe, spalinowe.

Elektronarzędzia

Wiertarki i wiertarki udarowe są to narzędzia przeznaczone do wiercenia otworów w stali i drewnie. Modele wyposażone w funkcję udaru nadają się także do wiercenia otworów w betonie. Wiertarki mogą być elektryczne (podłączane do gniazdka) lub akumulatorowe. Dostępne na rynku wiertarki do użytku domowego mają moc 500-1200 W i do 3000 obrotów na minutę (w wielu modelach możliwe są obroty w prawo lub w lewo). Niektóre wiertarki mają możliwość wkręcania i wykręcania wkrętów. W skład wyposażenia wchodzi często uchwyt lub walizka. Na rynku dostępne są także wiertarko-wkrętarki wyposażone w regulowane sprzęgło przeciążeniowe.

Opalarki są to dmuchawy gorącego powietrza. Służą do suszenia, klejenia, usuwania starych powłok malarskich, rozgrzewania elementów (np. podczas lutowania). Mają moc 1600-2000 W. Temperaturę i strumień przepływu powietrza można zwykle regulować w zakresie 50-600°C (najniższa temperatura służy do chłodzenia roz­grzanych elementów).

Szlifierki służą do zdzierania, szlifowania, polerowania i cięcia materiałów budowlanych: drewna, metalu, starych powłok malarskich itp. W najbardziej popularnych szlifierkach kątowych elementem szlifującym jest tarcza ścierna. Mają one moc 600-2300 W. Zależnie od mo­delu są przeznaczone do pracy z tarczami o średnicach 115-230 mm. Im większa średnica tarczy, tym większa jest wymagana moc silnika. Do szlifierek kątowych do­kupuje się tarcze do cięcia oraz szlifowania kamienia lub stali.

W szli­fierkach taśmowych elementem szlifującym jest przesuwająca się taśma o różnej prędkości przesuwu. W szlifierkach mimośrodowych powierzchnia jest szlifowana przez talerz (o średnicy 125-150 mm), który wy­konuje dwa rodzaje ruchów: obrót i oscylacje (mimośród wynosi 2-2,5 mm). Do bardzo dokładnego szlifowa­nia drewna lub tworzyw sztucznych przeznaczone są szlifierki oscylacyjne z płytą szlifierską, do której przy­mocowuje się szlifowany element rzepami lub na zaciski.

Pilarki łańcuchowe są przeznaczone do prac ogrodowych (np. ścinania drzew), cięcia drewna i domowych prac konstrukcyjnych. Mogą być elektryczne lub spalinowe. Różnią się mocą silnika i długością prowadnicy łańcucha.

Pilarki tarczowe służą do cięcia (wzdłuż linii prostej) drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Niektóre modele mają możliwość regulacji obrotów i wtedy mogą być stosowane także do cięcia metali i tworzyw sztucznych. Podstawowym elementem pilarki tarczowej jest tarcza tnąca wyposażona w zęby. Tarcze przeznaczone do cięcia różnych materiałów mają różną liczbę zębów. Niektórzy producenci oferują też tarcze uniwersalne.

Wyrzynarki umożliwiają krzywoliniowe cięcie różnych materiałów, wycinanie otworów o dużej średnicy. Podstawowym elementem wyrzynarki jest brzeszczot, który podczas pracy wykonuje ruch posuwisto-zwrotny, a w niektórych modelach – dodatkowo ruch oscylacyjny. Częstotliwość skoków jest regulowana elektronicznie, zależnie od rodzaj

fot. Black&Decker

aktualizacja: 2019-08-19 12:24:53
Przeczytaj również
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz