Elementy małej architektury

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Elementy małej architektury

Elementy małej architektury ogrodowej to: niskie murki, kolumny, kwietniki, fontanny, donice, meble ogrodowe (ławy oraz stoły), rzeźby i płaskorzeźby. Mogą być wykonane z różnych materiałów: kamienia, betonu, metalu, drewna, czasami (najczęściej na zamówienie) z gipsu.

Altana

To rodzaj domku ogrodowego, służącego do wypoczynku, wznoszonego na planie koła, kwadratu lub wielokąta. Musi mieć dach, natomiast ściany mogą być pełne lub ażurowe. Całkowicie zabudowane altany mają okna – czasem są to duże przeszklenia w ścianach – i drzwi. Altany ze stalowych, lakierowanych proszkowo prętów są konstrukcjami w całości ażurowymi. Służą do obsadzenia pnączami – dopiero wtedy altana wygląda naprawdę pięknie.

Pawilon

Jest właściwie zadaszeniem opartym na prętach, słupach lub wąskich panelach. Najtańsze, umożliwiające przestawienie i złożenie na zimę są stelaże z lakierowanych proszkowo rurek stalowych. Zadaszenie jest wykonane z impregnowanej, nieprzemakalnej tkaniny. W przypadku pawilonów drewnianych konstrukcję stanowią słupy, które powinny być osadzone w betonowych fundamentach. Do małych ogrodów są przeznaczone pawilony na planie trójkąta. Zabierają niewiele miejsca i świetnie mieszczą się w narożniku posesji.

Pergole

Są to dwie podpory, złączone u góry; połączenie może być łukowe lub płaskie. Zamiast pojedynczych podpór mogą być po dwie z każdej strony lub też ażurowe panele. Pergole są produkowane z PVC. Ta oferta jest duża, a wyroby tanie. Oprócz tego stosuje się drewno i lakierowane proszkowo stalowe pręty. Z podwójnej pergoli można zrobić bardzo efektowną bramkę nad ścieżką lub furtką.

Trejaże

Zwane przez niektórych producentów kratownicami to pojedyncze, płaskie elementy. Mogą mieć kształt kratownicy lub jedynie połączonych ze sobą listew. Pionowe elementy muszą być grubsze, tak aby możliwe było stabilne umieszczenie ich w gruncie – wkopanie lub wbicie za pośrednictwem stalowego grotu.

Mostek

Dodaje uroku ogrodowi wodnemu. Zależnie od wielkości ogrodu, stawu i upodobań, można kupić niewielki mostek o prostoliniowym przebiegu, albo też urozmaicony podestami czy prowadzący po łuku. Mostki kupuje się gotowe, produkowane są z impregnowanego drewna. Najczęściej boki są ograniczone poręczami – z jednej lub z obu stron.

Grill

Jeśli starannie urządzamy przydomowy ogród, nie wystarczy metalowy przenośny grill. Rozejrzymy się raczej za urządzeniem stacjonarnym, wokół którego można stworzyć kącik do biesiadowania. Bardzo duża jest oferta grillów betonowych. Pod paleniskiem znajduje się przestrzeń, w której można przechowywać opał, a nad nim daszek (betonowy lub z blachy stalowej) z niewielkim kominkiem. Nad paleniskiem umieszczony jest ruszt, a w niektórych urządzeniach także obrotowy rożen. Jeśli mamy więcej miejsca, można kupić grill obłożony kształtkami klinkierowymi lub płytkami piaskowca. Tego rodzaju grille są rozbudowane w poziomie – obok paleniska znajdują się wnęki lub półki.

fot. Euromatex

aktualizacja: 2013-10-02 07:46:46
Przeczytaj również
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!