Ile kosztują klimatyzatory?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ile kosztują klimatyzatory?

Głównym zadaniem klimatyzatora jest obniżanie temperatury w pomieszczeniu, ale niektóre rodzaje mogą też ogrzewać, oczyszczać, bądź nawilżać znajdujące się w nim powietrze. W sprzedaży oferowane są dwa rodzaje klimatyzatorów: wieloczęściowe typu split oraz jednoczęściowe typu kompakt.

Klimatyzatory typu split składają się z jednej (monosplit) lub kilku (multisplit) jednostek wewnętrznych, które instaluje się w pomieszczeniach i jednej jednostki zewnętrznej montowanej na zewnątrz budynku np. za oknem. Obie części są ze sobą połączone. W zależności od miejsca montażu części wewnętrznej można wyróżnić klimatyzatory: kanałowe, kasetonowe, konsolowe, ścienne, sufitowe, podłogowe.

 

Klimatyzatory typu kompakt to pojedyncze kompletne urządzenie – w jednej obudowie zawierają część chłodzącą i grzejną. Okienny wystarczy odpowiednio usytuować w otworze ściany lub okna, pamiętając o właściwym uszczelnieniu. Klimatyzatory przenośne, w zależności od potrzeb, można łatwo przenosić z pokoju do pokoju. Zainstalowanie sprowadza się do wysunięcia przewodu usuwającego ciepłe powietrze z pomieszczenia przez mały otwór w ścianie lub uchylone okno i podłączenie urządzenia do sieci elektrycznej.

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Najlepiej, jeśli obliczy to projektant, ale możemy określić ją sami. Ułatwią to specjalne formularze, które opracowały firmy sprzedające klimatyzatory. Moc zależy m.in. od wielkości pomieszczenia lub pomieszczeń, które będą chłodzone, stopnia ich nasłonecznienia, liczby okien i drzwi, rodzaju i grubości izolacji ścian oraz dachu. Istotna jest również liczba osób mieszkająca na stałe w domu. W sposób bardzo przybliżony można obliczyć moc stosując współczynnik 30 W/m³ kubatury pomieszczenia. Niezależnie od sposobu obliczenia mocy właściwie dobrane urządzenie powinno zapewnić co najmniej dwukrotną wymianę powietrza w pomieszczeniu klimatyzowanym w ciągu godziny.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

  • koszty eksploatacji – z reguły są dość wysokie
  • komfort użytkowania – wytwarzany podczas pracy szum nie powinien przekraczać 50 dB (poziom cichej rozmowy)
  • łatwość sterowania pracą – zależnie od rodzaju urządzenie ma panel sterujący elektromechaniczny, elektroniczny lub elektroniczny obsługiwany pilotem
  • dodatkowe zalety – w wyposażeniu niektórych urządzeń znajdują się dodatkowo filtry zatrzymujące bakterie, roztocza, dym tytoniowy, zapachy gotowanych potraw

fot. Viessmann


Ile kosztują klimatyzatory?

Klimatyzator monoblokowy niewielkiej mocy kupimy już za ok. 1000 zł. Klimatyzator typu split kosztuje od 2000 zł. Jednak odpowiednio dobrany, umożliwi efektywne chłodzenie nawet dużego wnętrza. Montaż to dodatkowe kilkaset złotych. Klimatyzator multi split, współpracujący z kilkoma jednostkami wewnętrznymi, pozwala na chłodzenie praktycznie całego domu. Za taką instalację dla budynku o powierzchni 10 m2 zapłacimy od 10 000 do 15 000 zł.

aktualizacja: 2017-05-26 05:22:30
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!