Jakie są zalecane średnice rur wodociągowych do różnych sanitariatów?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są zalecane średnice rur wodociągowych do różnych sanitariatów?

Jakie są zalecane średnice rur wodociągowych do różnych sanitariatów (umywalka, wanna, prysznic)? Znajomi mają poprowadzone od rozdzielacza wszystkie rury o identycznej średnicy i w umywalkach jest dobrze, ale dla mnie pod prysznicem strumień wody jest już zbyt mały. Nie chciałbym też przesadzić ze zwiększaniem średnic, bo przecież zwiększy to pojemność rur, a więc i straty ciepła, związane z jej wychładzaniem. Jak osiągnąć tu kompromis?

aktualizacja: 2021-10-05 08:28:10

Odpowiedź eksperta: W domach jednorodzinnych do celów higienicznych i gospodarczych najczęściej w zupełności wystarcza instalacja z rur o średnicy nominalnej ½ cala co odpowiada rurom tworzywowym i miedzianym o średnicach 15-18 mm. Do umywalek wystarczają nawet mniejsze.

Jedynie przy bardzo rozległych instalacjach i równoczesnym korzystaniu z kilku punktów poboru, można przyjąć średnice rur jako odpowiedniki wymiaru ¾ cala, doprowadzanych do rozdzielacza usytuowanego np. w łazience i dalej rurami ½ cala do poszczególnych sanitariatów.

Natomiast niedostateczny wypływ wody może być spowodowany zbyt małym ciśnieniem w instalacji lub ograniczeniem przepływu przez same przybory.

Większość dostępnej armatury ma ograniczony wypływ do 10-12 l/min przy ciśnieniu nominalnym 0,25-0,3 MPa, a dodatkowy spadek wydajności powodują zanieczyszczone filtry, perlatory. Przyczyną odczuwalnego spadku ciśnienia przy korzystaniu z natrysku może być też wadliwy dobór lub regulacja zestawu hydroforowego. Otóż w miarę poboru wody ciśnienie w zbiorniku hydroforowym spada, a po przekroczeniu pewnej granicznej wartości uruchamia się pompa i dopełnia zbiornik.

Gdy pobór jest mały (mycie rąk) spadek ciśnienia będzie znikomy, natomiast przy dużym poborze (natrysk) i zbyt niskim ustawieniu ciśnienia minimalnego zmniejszenie strumienia wody może być wyraźne.

Może cię zainteresować
MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak działa pompa abisynka? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Wszystko o rurach spustowych Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć?
Zobacz więcej Zwiń

 

Redakcja BD
fot. Pipelife

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!