Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej?

Anoda magnezowa lub tytanowa mocowane są w emaliowanych zasobnikach c.w.u. Czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania?

Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej?
Galmet Elektryczne ogrzewacze wody i wymienniki c.w.u
galmet.com.pl
Galmet Elektryczne ogrzewacze wody i wymienniki c.w.u
Dane kontaktowe:
77 403 45 00, 77 403 45 60
Raciborska 36, 48-100 Głubczyce

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Anoda magnezowa

W zasobnikach emaliowanych zmiany temperatur wody powodują naprężenia, a te z kolei, wraz z czasem prowadzą do powstania mikropęknięć warstwy emalii. Dzięki zastosowaniu anody magnezowej mikropęknięcia zostają zneutralizowane i nie dochodzi w tym miejscy do korozji.

Do wykonania anody magnezowej używa się stopu nieszlachetnego fizjologicznie i nieagresywnego magnezu. W miejscu pęknięcia materiał ten rozpuszcza się, co zapobiega korozji żelaza. Niestety, anody magnezowe dość szybko się zużywają, co powoduje, że należy je co jakiś czas wymieniać tak, by mogły nadal pełnić swoją funkcję. Stan zużycia anody magnezowej należy systematycznie kontrolować.

Schemat wymiennika biwalentnego c.w.u. Tower Biwal  z dwiema wężownicami spiralnymi - SGW(S)B z widocznymi anodami magnezowymi. fot. Galmet
Schemat wymiennika biwalentnego c.w.u. Tower Biwal z dwiema wężownicami spiralnymi - SGW(S)B z widocznymi anodami magnezowymi. fot. Galmet

Pierwsza kontrola powinna zostać przeprowadzona 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia użytkowania. Jeśli średnica anody zmniejszyła się o ok 30% w stosunku do jej początkowych wymiarów, konieczna jest jej wymiana na nową.

Anoda magnezowa łańcuszkowa do zbiornika 100-140 (4 elementy) z korkiem mosiężnym 2. fot. Galmet
Anoda magnezowa łańcuszkowa do zbiornika 100-140 (4 elementy) z korkiem mosiężnym 2. fot. Galmet

To bardzo istotne, zużyta anoda może bowiem spowodować spadek jakości wody zgromadzonej w zbiorniku, a nawet uszkodzenie zasobnika c.w.u. Nawet jeśli podczas kontroli nie zostały wykryte większe zmiany, anoda nie powinna być użytkowana dłużej niż przez 1,5 roku.

Częstotliwość wymiany anod magnezowych zależna jest m.in. od zawartości żelaza w wodzie, parametrów samej anody, takich jak długość i średnica, a także układów prądów błądzących i pól elektromagnetycznych, co jest związane z niekontrolowanym przepływem prądu będącym odpowiedzialnym za korozję metalu.

Anoda tytanowa

Alternatywą dla anod magnezowych są anody tytanowe. W praktyce można się spotkać także z nazwą „anody elektroniczne”. Ten rodzaj anod cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją wytrzymałość chemiczną i odporność na korozję.

Anoda tytanowa z K5/4” TiBEST 2 (E-al) - mała (zbiornik do 300 l) z uszczelnieniem PTFE. fot. Galmet
Anoda tytanowa z K5/4” TiBEST 2 (E-al) - mała (zbiornik do 300 l) z uszczelnieniem PTFE. fot. Galmet

Anody tytanowe działają poprzez oddawanie elektronów do metalu chronionego, co zapobiega korozji i przedłuża życie urządzenia. Mogą efektywnie funkcjonować w zróżnicowanych środowiskach, od wody pitnej po środki chemiczne, co sprawia, że są wszechstronnym rozwiązaniem.

Anoda tytanowa jest doskonałym rozwiązaniem dla bardziej wymagających użytkowników. Dobrej jakości anoda, taka jak aktywna anoda tytanowa (duża) z zasilaczem i korkiem 2", przeznaczona do zbiorników od 350 l do 500 l ma zwykle długi okres gwarancji.

Jej żywotność powinna wynieść około 10 lat i - co ważne - w tym czasie nie ma konieczności dokonywania regularnych kontroli stanu anody, czy też jej wymiany. Jest to zatem doskonały wybór dla zbiornika c.w.u., który również jest dobrej jakości i który będzie nam służył przez długie lata.

Ze względu na swoją wytrzymałość i skuteczność, anody tytanowe znajdują zastosowanie m.in. w systemach wysokociśnieniowych, gdzie ochrona przed korozją jest kluczowa.

Różnice pomiędzy anodami magnezową a tytanową

Anody tytanowe są bez wątpienia bardziej trwałe i bardziej komfortowe w użytkowaniu od anod magnezowych. Ich żywotność jest bardzo długa - nie zużywają się, a zatem nie ma konieczności kontrolowania ich stanu czy wymieniania na nowe.

Warto jednak pamiętać o tym, że anody tytanowe muszą być stale podłączone do prądu, by spełniały swoją funkcję ochronną dla zbiornika. Jest to więc rozwiązanie w użytkowaniu droższe od anod magnezowych.

Sama cena anod tytanowych jest również wyższa od ceny anod magnezowych. Jednocześnie jednak, ze względu na jej walory jakościowe i komfort użytkowania, popularność anod tytanowych stale rośnie.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie: Galmet