Ile kosztują okna drewniane?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ile kosztują okna drewniane?

Na rynku mamy wybór przede wszystkim między oknami drewnianymi i z PVC. Oba rodzaje okien mają porównywalne parametry. Kryterium wyboru jest przede wszystkim cena oraz łatwość konserwacji (okna z PVC wystarczy myć wodą z detergentem, okna drewniane wymagają odnawiania co kilka lat).

Ważne informacje dotyczących okien drewnianych

  • Profile - w oknach z PVC mogą to być standardowe profile trzykomorowe, ale także zaawansowane profile na przykład sześciokomorowe. Okna drewniane najlepiej jeśli mają konstrukcję jednoramową klejoną warstwowo - eliminuje ona najczęstszą wadę okien z drewna: paczenie.
  • Uszczelki - warto zwrócić uwagę na ich liczbę i rozmieszczenie. Okna mogą mieć dwie uszczelki montowane w części wewnętrznej i zewnętrznej, a także dodatkową montowaną w środku, powoduje to powstanie tzw. suchej komory, w której pracują okucia, co przedłuża ich żywotność.
  • Mikrowentylacja - jeśli okno ją ma, można je rozszczelnić, czyli zapewnić przepływ powietrza bez jego otwierania. Ponieważ jest to ważne dla wentylacji w domu, większość producentów okien wyposaża je w okucia z możliwością rozszczelnienia.
  • Marka producenta - duży producent ma zazwyczaj wewnętrzny system kontroli jakości, produkuje okna seryjnie, posiada sieć autoryzowanych dystrybutorów montujących okna według wszelkich zaleceń producenta.
  • Gwarancja - warto sprawdzić na jaki okres oraz na co producent jej udziela - całość wyrobu, profile, okucia czy na montaż?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien drewnianych?

Dopłata do koloru
W przypadku okien z PVC należy dopłacić do ceny białego 35-45%, aczkolwiek można zamówić wersję jednostronną - ok. 20% (od zewnątrz) lub 20-25% (od wewnątrz). Okna drewniane zwykle występują w wersji dwustronnej - koszt dopłaty ok. 20%.
Koszt montażu
Wyliczany jest dwojako:

  • po obwodzie okna ok. 25-40 zł/m.b., zależnie od regionu;
  • procentowo od wartości okna, 10-15%.

Warto dopytać, czy w zakresie montażu mieści się demontaż i obróbka tynkarska (z pomalowaniem kawałka ściany lub bez).
Koszt transportu
Może być wliczony w cenę w obrębie miasta, bądź konkretnej odległości od siedziby (np. do 100 km) albo wyceniany indywidualnie, zależnie od regionu i wielkości zamówienia.

fot. Natura


Ile kosztują okna drewniane?

Cena okna o określonych wymiarach kupowanych z reguły na zamówienie, uzależniona jest od rodzaju oraz parametrów użytych komponentów, akcesoriów i praktycznie określa się ją indywidualnie, przy czym niezwykle pomocne będzie skorzystanie z internetowych kalkulatorów opracowanych przez niektórych sprzedawców.

Dzięki nim możemy w zaciszu domowym dobrać i porównać różne konfiguracje elementów okna zależnie od naszych oczekiwań i planowanych wydatków na ich zakup. W przypadku zakupu okien z montażem może być zastosowana niższa stawka podatku VAT 8%).

Dla porównania podajemy przykładowe ceny bazowe (tzw. dolna półka cenowa) popularnych, znormalizowanych wymiarów okien o podstawowych parametrach i standardowym wykończeniu. Produkty te - zwłaszcza z PVC - są często dostępne „od ręki” np. w marketach budowlanych

Okna gotowe, jednoskrzydłowe rozwierno-uchylne:
Wymiar: 565x1435 mm: 650 zł (drewniane), 420 zł (PVC)
Wymiar: 865x1435 mm: 840 zł (drewniane), 480 zł (PVC)

Okna gotowe, dwuskrzydłowe rozwierno-uchylne + rozwierne:
Wymiar: 1165x1435 mm: 1050 zł (drewniane), 850 (PVC)
Wymiar: 1465x1435 mm: 1300 zł (drewniane), 920 (PVC)

Okno tarasowe harmonijkowe 3 sekcje standard:
Wymiar: 3000x2000 cm: 10 000 zł (drewniane), 8000 zł (PVC)

Ceny brutto (VAT 23 %)

aktualizacja: 2021-08-13 09:40:26
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!