Ile kosztują ściany działowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ile kosztują ściany działowe?

Do budowy ścianek działowych wykorzystywane są różne materiały. Ścianki mogą być murowane, szkieletowe lub z pustaków szklanych.

 • Ścianki z cegieł pełnych, murowane na grubość 12 cm lub - rzadziej - na 6,5 cm, są dość pracochłonne. Ścianki te są ciężkie, dlatego stawia się je na zaprojektowanych wzmocnieniach stropów lub na dodatkowej belce żelbetowej opartej na ścianach nośnych. Mają dużą wytrzymałość i dobrze tłumią hałas. Ścianka z cegły dziurawki będzie o około 30% lżejsza, ale będzie słabiej tłumiła dźwięki.

 • Bloczki z betonu komórkowego muruje się łatwo i szybko. Elementy są co prawda duże, ale niezbyt ciężkie (około 50 kg/m²), można je dowolnie przycinać. Ze względu na małą zdolność tłumienia dźwięków (33 dB), ściany z betonu komórkowego powinny być pokrywane tynkiem tradycyjnym, co zwiększa ich masę powierzchniową i poprawia izolacyjność akustyczną. Zamiast tynkiem, można wykończyć ścianki płytami g-k z warstwą izolacji akustycznej, ale to znacznie podniesie koszty wykonania. Ścianki z bloczków keramzytobetonowych lepiej tłumią dźwięki i mają większą wytrzymałość. Można je wykańczać tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym lub gipsowym.
   
 • Szybko wykonuje się ścianki z dużych elementów z ceramiki poryzowanej łączonych na pióro i wpust. Zwykle wykańcza się je pocienionymi tynkami gipsowymi. Ściany z pustaków ceramicznych spełniają standardowe wymagania izolacji akustycznej dla ścianek działowych między pokojami, ale zaleca się dodatkowe ich wyciszenie, gdy oddzielają łazienki i WC.
   
 • Ścianki z pełnych lub drążonych bloczków wapienno-piaskowych bardzo dobrze tłumią hałas: wskaźnik izolacyjności akustycznej ścianki grubości 8 cm wynosi 45 dB. Dodatkową zaletą bloczków silikatowych jest ich duża dokładność wymiarowa oraz możliwość łączenia na pióro i wpust. Starannie wymurowane na zaprawę klejową ścianki mają gładką powierzchnię, dlatego można je wykańczać cienką warstwą tynku gipsowego.
   
 • Lekkie ścianki szkieletowe z poszyciem z płyt g-k lub g-w stanowią małe obciążenie dla stropów. Ich konstrukcją jest metalowy szkielet. Między profilami układa się izolację akustyczną z wełny mineralnej. Do szkieletu przykręca się z obu stron płyty. Dźwiękochronność przegrody zależy od grubości warstwy izolacji - najlepiej gdy ma ok. 10 cm, a zdolność gipsu do wchłaniania i oddawania pary wodnej z powietrza wpływa korzystnie na stabilność mikroklimatu w pomieszczeniach.

 • Ścianki działowe z pustaków szklanych są dość drogie, ale dobrze zaprojektowane i wykonane są zawsze efektownym elementem wystroju wnętrz. Najczęściej wykorzystuje się je tam, gdzie trzeba wydzielić pomieszczenie, zapewniając jednocześnie dopływ światła dziennego i wytłumienie hałasu. Stawia się je przy użyciu tradycyjnej zaprawy cementowej lub bez użycia zaprawy, w systemach wykorzystujących profile z PVC, aluminium lub drewna zamiast stalowego zbrojenia.

fot. ABH Nomos


Ile kosztują ściany działowe?

Przy porównywaniu kosztów wybudowania ścianek działowych, oprócz wydatków na postawienie surowej przegrody, trzeba również uwzględnić koszty jej wykończenia, gdyż niektóre technologie zapewniają równocześnie z ich postawieniem częściowe lub docelowe wykończenie powierzchni.

Z cegieł ceramicznych, silikatowych bloczków BK grubości 8-12 cm

Materiał: 30-45 zł/m2
Robocizna: 30-35 zł/m2

* wymagają obustronnego tynkowania

Z bloczków gipsowych gr. 8-10 cm

Materiał: 60-90 zł/m2
Robocizna: 25-30 zł/m2

* powierzchnie wymagają szpachlowania i przeszlifowania

Ścianki szkieletowe z pokryciem płytami gipsowo-kartonowymi gr. 10-12 cm

Materiał: 55-65 zł/m2
Robocizna: 50-60 zł/m2

* gotowe do malowania

Ścianki z pustaków szklanych gr. 8 cm

Materiał: 300-600 zł/m2
Robocizna: 150-200 zł/m2

Ścianka z cegły klinkierowej gr. 10-12 cm

Materiał: 250-400 zł/m2
Robocizna: 60-80 zł/m2

aktualizacja: 2020-05-28 06:51:24
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!