Rodzaje i funkcje listew i profili przypodłogowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Rodzaje i funkcje listew i profili przypodłogowych

W sąsiedztwie ścian, w miejscach zmiany poziomu podłogi, na progach, przy schodach oraz nad dylatacjami konieczne jest stosowanie specjalnie ukształtowanych listew i profili. Można kupić listwy i profile z drewna, laminowane, z masy (kolorowej lub imitującej drewno), aluminiowe w różnych odcieniach (naturalny, złoty, brązowy).

Wszystkie listwy i profile są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dostosowanych do wzorów i kolorów różnych typów posadzek.
Listwy przypodłogowe służą do przykrywania styków ścian i podłóg. Mogą być proste lub profilowane. Listwy drewniane mają najczęściej kształt ćwiartki walca; przybija się je do posadzki gwoździami. Tak zwane listwy cokołowe mają często górne krawędzie ozdobnie wyprofilowane.

Można też kupić listwy kątowe, których powierzchnia pionowa przylega do ściany, a pozioma do podłogi (pod pochyłą częścią listwy tworzy się wolna przestrzeń, którą można wykorzystać do poprowadzenia przewodów). Do podłóg pływających używane są ozdobne, profilowane listwy z PVC lub MDF z pokryciem z folii ozdobnej. Listwy takie przyklejane są do ściany (nie wolno przybijać ich do podłogi) lub mocowane na przykręcanych uchwytach.

Listwy progowe służą do przykrywania miejsc styku podłogi z drewna lub paneli z innymi rodzajami posadzek (np. z kamienia lub terakoty).

Profile dylatacyjne służą do maskowania dylatacji w posadzkach (koniecznych w dużych pomieszczeniach).
Profile krawędziowe są przeznaczone do wykańczania podłóg układanych na schodach.

fot. otwierająca: Effector

aktualizacja: 2015-10-19 09:30:24
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!