Nawiewniki higrosterowane - zasada działania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Nawiewniki higrosterowane - zasada działania

Podstawowym zadaniem systemu wentylacji jest wymiana powietrza w budynku. Jej skuteczność zależy od właściwego doprowadzenia świeżego powietrza do budynku z zewnątrz, zapewnienia odpowiedniego przepływu między pomieszczeniami i sprawnego usunięcia powietrza zanieczyszczonego.

Wymiana powietrza jest potrzebna do oddychania, usunięcia z pomieszczeń nadmiaru wilgoci, dostarczenia tlenu do podtrzymania procesu spalania paliwa w kuchenkach gazowych, piecykach, kominkach.

Nieodprowadzona z pomieszczeń wilgoć skrapla się w najchłodniejszych miejscach i wnikając w strukturę budynku powoduje rozwój grzybów. Abyśmy czuli się komfortowo w naszym mieszkaniu, musimy posiadać odpowiedni system wentylacji, który dostarczy odpowiednią ilość świeżego powietrza i to w sposób równomierny – nie powodując przeciągów.

Do wyboru mamy:

  • wentylację grawitacyjną, korzystającą z naturalnej różnicy ciśnień,
  • drogą wentylację wymuszoną za pomocą odpowiednich urządzeń i kanałów wentylacyjnych.

Polska Norma PN-91/B-02020 wymaga, aby infiltracja powietrza okien i drzwi balkonowych w budynkach mieszkalnych nowo wznoszonych wynosiła od 0,5 do 1,0 m3/(m*h*daPa2/3). Przepis dotyczy wentylacji grawitacyjnej nie dopuszczając do użytku okien szczelnych.

Firmy produkujące stolarkę okienną zapewniają mikrowentylację poprzez odpowiednio ukształtowane uszczelki. Nie zapewniają one jednak prawidłowej wymiany powietrza na poziomie 20 m3/h.

Jednym z elementów skutecznej instalacji wentylacyjnej są nawiewniki powietrza zewnętrznego. Montuje się je w oknach szczelnych, najczęściej w ramie okna, w ościeżnicy lub między szybą a ramą. W najprostszych modelach ilość przepływającego powietrza ustawia się ręcznie w procesie regulacji kilkustopniowej.

Nawiewniki higrosterowane automatycznie otwierają i zamykają kratkę wywiewną, reagując np. na zmianę wilgotności.

Okiennice wewnętrzne są najczęściej ażurowe (z poziomych listewek), rzadziej pełne. Mogą mieć składane skrzydła. Okiennice wewnętrzne pełne są czasami ocieplane.

fot. Brevis

aktualizacja: 2019-08-19 12:13:26
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!