Ile kosztują dodatki do okien?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ile kosztują dodatki do okien?

O tym, jaka dawka naturalnego światła dociera do pomieszczeń decyduje nie tylko liczba i wielkość okien, ale również ich osłony – żaluzje i rolety. Odpowiednio dobrane nie tylko chronią przed słońcem, ale także stanowią element dekoracyjny wystroju i oddzielają domowników od świata zewnętrznego.

Rolety zewnętrzne

Roleta zewnętrzna składa się ze skrzynki, w której znajduje się wał z nawiniętym pancerzem. Podnoszenie bądź opuszczanie pancerza może być wykonywane za pomocą: silnika, korby lub taśmy. Rolety zewnętrzne często potocznie nazywane są antywłamaniowymi. Własności antywłamaniowe zależą od wersji zastosowanego pancerza, prowadnic i dodatkowych zabezpieczeń przed podnoszeniem.

Zastosowany materiał i wypełnienie ma największy wpływ na wytrzymałość pancerza. Listwy wykonane ze stali szlachetnej, wypełnione żywicą, stanowią najbardziej skuteczną ochronę przed włamaniem. Przed włamaniem i podnoszeniem rolety zabezpieczone są zamkami, zaczepami i zasuwami, montowanymi w mechanizmach rolety. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie rolet?

 • O ile w standardowych roletach zewnętrznych masa 1 m² pancerza wynosi 3-4 kg, to w roletach antywłamaniowych dochodzi do 18 kg. Powoduje to konieczność stosowania różnych przekładni lub silnika elektrycznego oraz bezpiecznika przeciw samorozwinięciu i fotokomórek.
 • Najlepiej jest, gdy projekt domu uwzględnia montaż rolet. Pomiary i montaż rolet w budynku istniejącym zlećmy odpowiedniej ekipie, gdyż określone, niezbędne wymiary, mogą zostać przez nas błędnie odczytane.
 • Wybór odpowiedniej opcji sterowania ma również istotny wpływ na poniesione koszty: korba (najtańsze rozwiązanie siłowe) może być zastąpiona napędem sterowanym pilotem aktywowanym przez centralę alarmową.

Markizy

Ten rodzaj osłon przeciwsłonecznych podzielony jest na kilka grup, z których można wyodrębnić markizy tarasowe, balkonowe, koszowe, zadaszenia i parasole, baldachimy, pergole. Poszycie markiz wykonane jest z impregnowanej tkaniny z włókien akrylowych. Jest ona odporna na rozerwania, nie przepuszcza wody, promieni UV, jest odporna na płowienie. Dlaczego warto wyposażyć obiekt w markizy?

 • Stosowane jako osłona przeciwsłoneczna, przeciwdeszczowa, przeciwwiatrowa dużych powierzchni tarasów czy ogrodów, są formą najprostszego i najtańszego zadaszenia.
 • Obniżają temperaturę wnętrz przez ograniczenie działania promieni słonecznych.
 • Posiadają możliwość sterowania ręcznego i elektrycznego (również pilotem) z czujnikiem wiatru, ograniczając do minimum obsługę.
 • Pełna kolekcja tkanin o zróżnicowanej kolorystyce i wzornictwie pozwala odpowiednio wpłynąć na estetykę budynku. Czyszczenie tkanin odbywa się za pomocą agregatu ciśnieniowego (raz w sezonie), który skutecznie usuwa brud.

Żaluzje i rolety wewnętrzne

Żaluzje umożliwiają kontrolowanie kierunku i ilości wpadającego światła, przy czym nie traci się kontaktu z otoczeniem. Można je również podnosić i opuszczać. Najwygodniej jednak korzystać z nich w pozycji opuszczonej i regulować natężenie światła, ustawiając listwy (lamele) pod odpowiednim kątem. Lamele mogą być wykonane z tworzywa, aluminium lub drewna. Najprostsze żaluzje są utrzymywane na oknie dzięki napiętym linkom. Do ich podciągania oraz ustawiania lamelek pod różnymi kątami służy system pokręteł, cięgieł oraz wałków.

Praktyczniejsze i solidniejsze są żaluzje w aluminiowych prowadnicach bocznych, które utrzymują je przy oknie niezależnie od jego pozycji. Żaluzje najczęściej opuszcza się i podnosi ręcznie, ale do mechanizmów można także podłączyć systemy elektrycznego sterowania, również z czujnikami automatycznie regulującymi nachylenie lamelek w zależności od ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia.

 

Rolety wewnętrzne, jako popularna osłona przeciwsłoneczna, dostępne są w wersji transparentnej i całkowicie zaciemniającej z aluminiowymi kasetami i prowadnicami. Montowane do ściany lub do ram okiennych. Dostępne są również rolety tekstylne w skrzynkach z aluminiową obudową i prowadnicami. Doskonale sprawdzają się nie tylko w oknach tradycyjnych, ale również w oknach dachowych – chowane w skrzynce aluminiowej. Tradycyjne rolety tekstylne mogą być wyposażone w mechanizm łańcuszkowy lub mechanizm sprężynowy, co umożliwia proste i wygodne sterowanie.

Dlaczego warto stosować przesłony wewnętrzne?

 • Bogaty i różnorodny asortyment materiałów pozwala na całkowite lub częściowe zaciemnienie pomieszczenia.
 • Przesłony utrudniają ucieczkę ciepła w zimie (ograniczają straty energii) i zapobiegają przegrzaniu się pomieszczeń w lecie.
 • Stają się spójnym elementem okna, natomiast odpowiedni dobór tkanin o rozmaitych wzorach i kolorach nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.

fot. Dekoria

Ile kosztują dodatki do okien?

Żaluzje
Kosztują 70–150 zł/szt., a nawet – do większych okien – 250 zł. Żaluzje drewniane to wydatek ok. 100–200 zł. Żaluzje do okien dachowych – 200–250 zł.

 

Wertikale
W zależności od wielkości i jakości kosztują przeciętnie między 100 a 250 zł.

 

Rolety wewnętrzne
Najtańsze rolety można kupić już za 20–30 zł/szt. Droższe po ok. 60–120 zł, a rolety rzymskie to wydatek 120–180 zł.

 

Rolety zewnętrzne
W zależności od wielkości i stosowanego napędu kosztują od 1000 do 4000 zł.

 

Markizy
Markizy tarasowe kosztują 2000–3000 zł (200 x 120 cm) i 4500–6500 zł (500 x 300 cm) Markizy do okien dachowych – ok. 200 zł.

Koszty zastosowania rolet antywłamaniowych

Dudek 4, Biuro Projektowe MTM Styl Dom jednorodzinny, parterowy z poddaszem użytkowym i garażem jednostanowiskowym Powierzchnia użytkowa – 137,60 m2


ZALETY:

 • zwiększają bezpieczeństwo;
 • zimą ograniczają straty ciepła uciekającego przez okna, a więc zmniejszają koszty ogrzewania domu;
 • latem chronią dom przed przegrzewaniem, a więc ograniczają koszty klimatyzacji;
 • zapewniają intymność;
 • umożliwiają całkowite lub częściowe zaciemnienie pomieszczenia (np. kina domowego);
 • tłumią hałasy z zewnątrz.


KOSZTY:
12 rolet zewnętrznych elewacyjnych na profilu PA 39.
Wszystkie rolety wyposażone w rygle automatyczne.
Koszt instalacji z montażem*: 7300 zł

 

Wycena firmy SUNŻAL

 

* Koszty montażu zależą od regionu kraju

 

KIEDY INSTALOWAĆ: W dowolnym czasie po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego. Najlepiej jednak, gdy montaż rolet antywłamaniowych przewidziany jest w projekcie domu, wówczas znacznie łatwiej rozwiązać połączenia z nadprożem i wyeliminować ewentualne mostki termiczne.

Ile kosztują akcesoria dodatkowe do okien dachowych?

Kołnierze uszczelniające do okien obrotowych i uchylno-obrotowych:
– do pokryć płaskich cienkich: 200–260 zł
– do pokryć falistych: 225–300 zł
– do pokryć wysoko profilowych: 245–340 zł

 

Kołnierze do okien kolankowych: 435–500 zł
Kołnierz paroprzepuszczalny: 80–90 zł
Kołnierz paroszczelny: ok. 85 zł

 

Osłony manualne:
roleta wew.: 150–300 zł
roleta plisowana: 330 – 450 zł
żaluzje: 245–390 zł
roleta zew.: 900–2000 zł
moskitiera: 330–420 zł

 

Osłony elektryczne:
roleta wew.: 790–910 zł
roleta plisowana: 895–1055 zł
markiza: 1100–1300 zł
żaluzje: 860–1000 zł
roleta zew.: 1000–2250 zł

 

ceny w zależności od wymiarów


CENY BRUTTO

aktualizacja: 2020-05-04 13:08:51
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!