Ile kosztują kolektory słoneczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ile kosztują kolektory słoneczne?

Kolektor słoneczny pochłania promieniowanie słoneczne i zamienia je na energię cieplną. Energia ta może być wykorzystywana do przygotowania ciepłej wody użytkowej, podgrzewania wody w instalacjach basenowych lub do wspomagania centralnego ogrzewania.

Kolektory słoneczne w zależności od czynnika pośredniczącego w wymianie ciepła mogą być powietrzne i cieczowe. Powietrzne są rzadko stosowane, gdyż mają małą sprawność (zaledwie 30-60%). Bardziej popularne są kolektory cieczowe, które ze względu na różnicę w budowie dzielimy na: płaskie i rurowo-próżniowe.

Gdzie i jak montować kolektory?

Najbardziej istotną sprawą przy montażu jest ustawienie kolektora pod odpowiednim kątem, by zapewnić maksymalne pochłanianie energii z promieni słonecznych, co najmniej 6 godzin w ciągu dnia. Najczęściej kolektory instaluje się na południowej połaci dachu lub jako wolno stojące ustawia na ziemi na południowej stronie działki. Produkowane są również kolektory przystosowane do montażu na dachach płaskich. Należy pamiętać, że ze względu na ciężar urządzenia (ok. 30-40 kg/m²) konstrukcja dachu musi mieć odpowiednią wytrzymałość. Aby w razie awarii móc go naprawić trzeba zapewnić do niego swobodny dostęp.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając kolektor?

Ważny parametr podawany przez producentów – przewidywana ilość pozyskiwanej energii – jest to wydajność energetyczna kolektora określająca ile kWh energii można uzyskać z urządzenia w ciągu roku. Bardziej sprawnymi urządzeniami przy tej samej pogodzie będą kolektory rurowe próżniowe niż płaskie. Wykonując instalację dualną – kolektor współpracujący z innym źródłem ciepła np. z kotłem gazowym, można znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania.

fot. Viessmann


Ilu użytkowników tyle kolektorów

Aby prawidłowo dobrać liczbę kolektorów i wielkość zasobnika c.w.u. należy przyjąć, że jedna osoba zużywa ok. 50 l wody dziennie, a jeden kolektor może podgrzać ok. 125 l wody.

liczba osób liczba kolektorów wielkość zbiornika
2-3 1 125 l
3-4 2 250 l
4-5 3 300 l
6-7 4 400 l

Dla 4-5-osobowej rodziny zużywającej ok. 250 l ciepłej wody dziennie potrzebne są 2-3 kolektory płaskie o pow. ok. 4,5 m², albo jeden większy lub dwa mniejsze kolektory próżniowe o pow. całkowitej ok. 3,5 m² oraz zasobnik c.w.u. o pojemności ok. 300 l.

 

Liczba kolektorów zależy również od kąta nachylenia dachu i ustawienia połaci względem stron świata. Do montażu kolektorów najlepsze są dachy o kącie nachylenia ok. 45° zwrócone połacią na stronę południową. Dla dwóch takich samych domów, ale o różnym kącie nachylenia dachu potrzebne będą dwa różne zestawy solarne, znacznie różniące się ceną. Na etapie projektowania domu warto pamiętać o kolektorach i zaplanować ich przyszłą lokalizację. Pozwoli to wykorzystać optymalne dla danego domu warunki, a w przyszłości zaoszczędzić zbędne koszty.


Ile kosztują kolektory słoneczne?

Za instalację składającą się z 2 kolektorów słonecznych, zasobnika o pojemności 300 l, wraz z niezbędnym osprzętem i montażem, zapłacimy 8-12 tys. zł. Koszty można obniżyć, korzystając z różnych form dofinansowania tego typu inwestycji na poziomie lokalnym. Niestety, popularny wśród indywidualnych klientów pogram dopłat do kredytów na kolektory słoneczne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już nie funkcjonuje.

aktualizacja: 2017-06-06 11:44:19
Przeczytaj również
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!