Koszt instalacji oczyszczalni ścieków zamortyzował się w rok!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Koszt instalacji oczyszczalni ścieków zamortyzował się w rok!

Nasza gmina przystąpiła do programu unijnego, propagującego przydomowe oczyszczalnie ścieków i rozpoczęła werbowanie chętnych. Zgłosiliśmy się szybko z kilku powodów - mówią Kasia i Mariusz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oczyszczalnię ścieków użytkują od 2005 r.

aktualizacja: 2022-11-22 08:25:16

Grunt: piaszczysty, przepuszczalny, lokalizacja na górce.

Oczyszczalnia ścieków: biologiczna z osadem czynnym. 8 m za wielokomorowym zbiornikiem (m.in. z komorą napowietrzania, pompą) jest studnia rozprowadzająca oczyszczone ścieki po filtrze piaskowym w gruncie (pod studnią).

Liczba stałych mieszkańców: na początku 10 osób, obecnie mniej.

Decyzja: w naszej miejscowości zabudowa jest rzadka, więc nie opłaca się prowadzić sieci kanalizacyjnej. Kilkanaście lat temu gmina przystąpiła do programu unijnego, propagującego przydomowe oczyszczalnie ścieków i rozpoczęła werbowanie chętnych. Zgłosiliśmy się szybko z kilku powodów. Po pierwsze, dziesięć osób w mig zapełniało szambo i wydawaliśmy dużo na jego wywóz. Po drugie - gmina zaoferowała korzystne dopłaty. Za proponowany model zapłaciliśmy jedną czwartą wyjściowej ceny. Koszt zamortyzował się w rok!

Studzienka rozprowadzająca
Studzienka rozprowadzająca, pod nią znajduje się filtr żwirowo-piaskowy.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

  • Warunki do montażu takiego urządzenia są u nas idealne - górka i piach. Wykonawca przywiózł ciężarówkami zbiorniki oczyszczalni i kruszywo. Podjechała koparka, w przygotowanym wykopie pracownicy wstawili elementy. Ktoś z domowników głośno zdziwił się, że oczyszczalnia jest tak mała na tak dużą rodzinę. Wtedy kierownik ekipy spojrzał na nasze papiery i natychmiast zarządził wyjęcie zbiornika i dostarczenie znacznie większego. Robotnicy, nie sprawdzając w papierach, po prostu załadowali typowy zestaw elementów dla mniejszej rodziny. Dlatego radzimy asystować przy budowie, kontrolować formularze i wykonawców. Ze względu na piaszczysty grunt, wykopy nie były zbyt obszerne - posiadacze gliniastych gruntów narzekali na większą demolkę ogrodów. Zbiornik osadzono na warstwie żwiru frakcji 16/32 mm i obsypano piachem zmieszanym ze żwirem. Tak samo postąpiono ze studnią rozprowadzającą, jednak pod nią wykonano filtr - tu warstwa piachu i żwiru jest grubsza. Według fachowców, jeśli filtr będzie za mało chłonny, można będzie ułożyć rury drenujące. Ale nie ma takiej potrzeby.
  • Władze gminy starały się maksymalnie ułatwić mieszkańcom formalności związane z zamontowaniem oczyszczalni z dotacją. Wystarczyła jedna wizyta w urzędzie. Model, po wywiedzie środowiskowym u każdej rodziny, wskazywał wykonawca. Jest udany. Układ utylizujący ścieki od kilkunastu lat pracuje wydajnie, bez uciążliwej opieki. Raz w roku trzeba opróżnić osadnik gnilny, raz w miesiącu dozować specjalne bakterie. Po preparat nie musimy nigdzie jeździć, bo przywozi go regularnie handlowiec-domokrążca. Z szambem było więcej kłopotu! Chociaż w komorze napowietrzania działa pompa, dźwięk nie niesie się po rurach, nie słychać jej również w ogrodzie. Oczywiście, pompa była już regenerowana, nawet wymieniana, tego się nie uniknie. Ani w domu, ani na zewnątrz nie wydziela się przykry zapach ścieków. Po prostu, przy dużym ładunku bakterie mają na czym pracować, a wszystkie oczyszczone ścieki zawsze chłonie piaszczysty grunt, więc nie ma cofania się materiału do domowych rur, ani rozlewisk na działce - tu przydaje się położenie na górce.
Może cię zainteresować
Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Wszystko o rurach spustowych Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak działa pompa abisynka? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda?
Zobacz więcej Zwiń

Koszty budowy i użytkowania przydomowej oczyszczalni ścieków:

  • budowa - oczyszczalnia z montażem 12 000 zł minus dotacja - do zapłaty tylko 3000 zł;
  • eksploatacja - raz w roku wybranie ścieków 250 zł;
  • preparat bakteryjny 80 zł;
  • wymiana pompy raz na 8-10 lat 400 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Nie wiem, czy tam ma się co zapchać, poza syfonami w domu i ewentualnymi kolankami. Myślę, że spadki są już tak przewidziane, że sam odpływ z budynku nie ma prawa się zapchać. "Zapchać" może się jedynie złoże. Poza tym odpływ nieczystości do oczyszczalni można zrealizować ...

Gość Janek

13 Nov 2019, 09:22

Da się? Da. W mojej miejscowości tak samo przy każdym domostwie jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Żeby sie tam nic nie zapychało i źle nie pachniało to używam saszetek neozyme do eksploatacji oczyszczalni.

Gość Dociekliwy

08 Nov 2019, 10:44

Szambo powinno by zakazane. Oczyszczalnie powinny być wpisane w MPZP w każdej gminie z drobnymi wyjątkami.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!