Uzdatnianie wody, przypadek nr 7: Woda z obecnością mikroorganizmów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2015-05-18 09:43:23
Uzdatnianie wody, przypadek nr 7: Woda z obecnością mikroorganizmów

W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek wody z obecnością mikroorganizmów.

Lampa bakteriobójcza UV usunie z wody wszystkie mikroorganizmy i drobnoustroje. Takie urządzenia warto stosować również w celach profilaktycznych, wówczas wodę można pić bez przegotowania! Urządzenia montuje się na końcu stacji uzdatniania wody (fot. Ekonet)

Wody powierzchniowe i podziemne są naturalnym środowiskiem życia różnych mikroorganizmów, które tworzą w nich swoistą mikrobiocenozę. W wodach podziemnych, to jakie drobnoustroje się w niej znajdują, zależy od głębokości zalegania warstwy wodonośnej, rodzaju gruntu, budowy geologicznej, sposobu użytkowania i stanu sanitarnego terenu. Im płycej położone zwierciadło wody, tym więcej może w niej być mikroorganizmów. Należy mieć jednak świadomość, że głębokość nie jest gwarancją czystości wody, ponieważ w zależności od budowy geologicznej, możliwe jest przesączanie się bez filtracji wody zanieczyszczonej (np. poprzez szczeliny).

Poza tym, do skażenia może dojść podczas wykonywania instalacji wodociągowej.

Skład wody:

  • liczba bakterii z grupy E. coli w 100 ml wody 10 jtk (przy normie 0 jtk);
  • liczba bakterii E. coli w 100 ml wody: 5 jtk (przy normie 0 jtk).

Sposób rozwiązania, dobór urządzenia

Do dezynfekcji w domach stosuje się lampy bakteriobójcze UV. Jeśli instalacja jest już sanitarnie skażona, wówczas należy przeprowadzić czyszczenie chemiczne, gdyż promieniowanie UV działa na wodę tylko w miejscu jej naświetlania.

Podczas dezynfekcji promieniami UV nie wprowadza się do wody żadnej chemii, czyli nie ma problemu z nieprzyjemnym smakiem i zapachem wody. Warunkiem skutecznej dezynfekcji jest usunięcie z wody zawiesin – mętna woda nie może być w ten sposób dezynfekowana. Dodatkowo producenci lamp UV zwracają uwagę, aby chronić rurę osłonową przed osadami, w tym celu woda powinna być odżelaziona i odmanganiona.

Może cię zainteresować
Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak działa pompa abisynka? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Wszystko o rurach spustowych Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej?
Zobacz więcej Zwiń

Lampa UV składa się z dwóch zasadniczych części:

  1. Korpus ze stali kwasoodpornej. W nim umieszczony jest promiennik UV, wymieniany wg wskazań wytwórcy.
  2. Szafka sterownicza.

Warunki instalacji

Miejsce montażu. Lampę bakteriobójczą UV przytwierdza się do ściany w pozycji pionowej lub poziomej. Potrzebne jest podłączenie do prądu.

Eksploatacja i serwis

Najważniejszą sprawą jest wymiana promiennika. W lampach UV na potrzeby domu stosuje się zwykle promienniki, które pracują wydajnie przez ok. 8000 godzin. Zatem po roku wymagają wymiany.

Koszt stacji uzdatniania wody – 1700 zł.

Anna Chmiel

Materiały do pobrania:
pdf icon
Koszt domowej stacji uzdatniania wody ze studni

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!