Jak wykonać podłogę w piwnicy?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak wykonać podłogę w piwnicy?

Podłogę w piwnicy najwygodniej jest wykonać na etapie prac fundamentowych. Utwardzona podłoga ułatwia ponadto prowadzenie dalszych robót. Jeśli na tym etapie nie decydujemy się na wykonanie wszystkich warstw podłogowych, to przynajmniej powinniśmy ułożyć warstwę podkładową z chudego betonu (B 10).

aktualizacja: 2022-08-10 11:14:53

Zapobiegnie to rozmywaniu podłoża w czasie opadów i zapewni stabilne oparcie dla podpór montowanych przy wykonywaniu stropu nad piwnicą. Betonowy podkład grubości ok. 10 cm najlepiej zrobić z suchej mieszanki betonowej zagęszczonej wibratorem powierzchniowym.

Beton będzie chłonął z gruntu wodę potrzebną do wiązania cementu. Przy suchej i słonecznej pogodzie powierzchnię wylewki trzeba dodatkowo zraszać wodą. Poziom podkładu powinien sięgać ok. 5-7 cm poniżej powierzchni ławy fundamentowej. Kolejną warstwą podłogową jest beton wyrównujący (klasy B 15-B 20) grubości 3-5 cm, który musi zostać dokładnie wyrównany i zatarty na gładko.

Na takim podłożu można już ułożyć przewidziane izolacje przeciwwodne, a następnie ocieplenie z płyt styropianowych grubości 5-8 cm (w piwnicach nieogrzewanych nie jest to konieczne!). Izolacje te przykrywa jastrych (szlichta) podłogowy grubości min. 4 cm, zbrojony siatką przeciwprężną. Będzie on podłożem dla ostatecznych pokryć podłogowych. Przy wykonywaniu podłogi w piwnicy warto utworzyć w jednym miejscu zagłębienie, gdzie ewentualnie może spływać woda pojawiająca się np. w razie awarii instalacji wodociągowej czy wystąpienia przecieków z zewnątrz.

Można przed ułożeniem warstw podłogowych zakopać np. beczkę plastikową o pojemności ok. 100 l, której krawędź znajdzie się na poziomie wykończonej podłogi. Wygodnie w niej będzie potem umieścić pompę pływakową, automatycznie odprowadzającą na zewnątrz wodę, gdy podniesie się jej poziom. Przy podłączeniu domu do sieci kanalizacyjnej, zamiast profilowania zagłębienia, instaluje się wpust podłogowy połączony z instalacją odprowadzającą ścieki.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Podłoga w piwnicy musi mieć określone warstwy
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!