Mam zimną podłogę na parterze. Czy powinienem ocieplić piwnicę?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Mam zimną podłogę na parterze. Czy powinienem ocieplić piwnicę?

Zauważyłeś, że zimą podłoga na parterze jest znacznie chłodniejsza niż ściany? Różnica temperatur sięga nawet 4-5°C, co może powodować dyskomfort i zwiększać koszty ogrzewania. W takiej sytuacji warto rozważyć ocieplenie piwnicy, która prawdopodobnie stanowi główne źródło ucieczki ciepła.

aktualizacja: 2024-05-17 09:37:55

Ocieplenie sufitu piwnicy:

Jeśli piwnica nie jest użytkowana jako pomieszczenie mieszkalne i nie wymaga ogrzewania, wystarczające będzie ocieplenie jej sufitu. Do tego celu zaleca się stosowanie płyt styropianowych o grubości minimum 10 cm, aby nie obniżać nadmiernie wysokości pomieszczenia. Płyty mocuje się zaprawą klejową do uprzednio oczyszczonego i zagruntowanego sufitu. W przypadku widocznych belek stalowych, należy je oczyścić z rdzy i pomalować farbą antykorozyjną przed przystąpieniem do ocieplenia.

Dodatkowo, izolacja termiczna powinna zostać przytwierdzona mechanicznie kołkami do styropianu w ilości 4 szt./m². Przed rozpoczęciem prac warto zaznaczyć przebieg belek stropowych, aby uniknąć trudności podczas wiercenia otworów. Powierzchnię ocieplenia można pozostawić w stanie surowym, jednak zaleca się pokrycie jej tynkiem na siatce zbrojącej, analogicznie jak przy ocieplaniu ścian.

Ocieplenie ścian piwnicy:

Jeśli któreś z pomieszczeń piwnicznych będzie ogrzewane, np. domowa siłownia, konieczne jest ocieplenie nie tylko ścian zewnętrznych, ale również ścian oddzielających je od części nieogrzewanej. Od wewnątrz można stosować płyty styropianowe z tynkiem, płyty gipsowo-kartonowe na ruszcie lub boazerię PVC. Należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji w takim pomieszczeniu.

Ocieplenie zewnętrzne:

Ocieplenie piwnicy od zewnątrz, połączone z odkopywaniem fundamentów, to już poważne przedsięwzięcie, które wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Należy je przeprowadzać pod nadzorem wykwalifikowanych osób, aby uniknąć błędów i zapewnić trwałość izolacji.

Na schemacie otwierającym: W czasie remontu piwnicę często ociepla się od środka, wykonując stelaż nośny wypełniony izolacją. To znacznie łatwiejsze, niż odkopywanie ścian fundamentowych.

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!