Koszty budowy domu - roboty ziemne i fundamenty

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Koszty budowy domu - roboty ziemne i fundamenty

W projekcie Konwalia Mała II przewidziano żelbetowe ławy i ściany fundamentowe z bloczków betonowych lub monolityczne wylewane w deskowaniu.

Ponadto typową podłogę na gruncie, wymagającą na etapie robót stanu surowego, usunięcia warstwy ziemi urodzajnej (humusu), zastąpienia go zagęszczonym piaskiem, wylania grubej na 10-15 cm warstwy tzw. chudego betonu. Ponadto przed przystąpieniem do dalszych prac wykonuje się również izolację przeciwwilgociową i cieplną ścian fundamentowych. Służą do tego przede wszystkim płyty ze specjalnych odmian styropianu o obniżonej nasiąkliwości lub polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru). Niestety, nie są to tanie materiały.

Zamiast tradycyjnych fundamentów na ławach można zdecydować się na posadowienie na płycie fundamentowej. Zaletą płyty jest przede wszystkim fakt, że obciążenia zostają rozłożone na znacznie większą powierzchnię, co na gruntach o słabej nośności może w ogóle przesądzać o możliwości budowy domu. Zakres robót ziemnych również jest mniejszy i przebiegają one szybciej. Koszt wykonania bardzo podnosi konieczność użycia dużej ilości materiału izolacyjnego o dużej wytrzymałości oraz bardzo małej nasiąkliwości, najlepiej płyt XPS. Jednak pamiętajmy, że płyty nie da się wprost porównać z samym tradycyjnym fundamentem. W jej przypadku otrzymujemy bowiem od razu gotową podłogę na gruncie wraz z izolacją.

Koszty wykonania robót ziemnych i fundamentów

FUNDAMENT MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Roboty ziemne, fundament na ławach wraz z ociepleniem 24 000 27 000 51 000
rozwiązanie alternatywne
Roboty ziemne, płyta fundamentowa wraz z ociepleniem 40 000 24 000 64 000

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Legalett

Dlaczego trzeba usunąć humus z miejsca, gdzie stanie dom?

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły