Jakie akcesoria będą potrzebne do połączenia grzejnika od dołu? Jak wyprowadzić rury?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie akcesoria będą potrzebne do połączenia grzejnika od dołu? Jak wyprowadzić rury?

W starym mieszkaniu planuję modernizację ogrzewania, polegającą na rozprowadzeniu instalacji centralnego ogrzewania do poszczególnych grzejników. Chciałbym je podłączyć od dołu, ale mam wątpliwości co do doboru niezbędnych akcesoriów. Dodatkowo zastanawiam się, czy lepszym rozwiązaniem będzie wyprowadzenie rur wprost z podłogi, czy też ze ściany.

aktualizacja: 2024-05-16 12:30:12

Z informacji zawartych w pytaniu nie wynika, w jaki sposób i z jakiego materiału zostaną rozprowadzone rury instalacyjne. Niezależnie od tego, sam proces podłączenia dolnego grzejnika przebiega analogicznie.

Do montażu stosuje się konsolę przyłączeniową - prostą lub kątową, w zależności od miejsca wyprowadzenia rur. W przypadku podłączenia ze ściany używamy konsoli kątowej, a prostą montujemy przy doprowadzeniu z podłogi. Kompletna konsola składa się z kilku elementów: nypli redukcyjnych, korpusu z zaworami odcinającymi oraz zacisków przyłączeniowych dostosowanych do rodzaju rur.

Podłączenie dolne a estetyka

Przy podłączeniu dolnym grzejnika zdecydowanie korzystniejsze jest wyprowadzenie rur ze ściany. Uzyskujemy w ten sposób estetyczną i łatwą do sprzątania podłogę bez widocznych rur.

Prowadzenie rur w podłodze

W przypadku rozprowadzenia rur z rozdzielacza (zasilanie każdego grzejnika oddzielnie) i prowadzenia ich w podłodze, wystarczy wykuć w ścianie bruzdę i umieścić w niej wygięte w kształt litery U rury. Dla rur PEX bruzda musi mieć głębokość około 10 cm, aby umożliwić gięcie na odpowiednio dużym promieniu.

Układ równoległy

W układzie równoległym, gdzie zasilanie grzejników odbywa się za pomocą trójników odchodzących od rury zbiorczej, rury można prowadzić w bruździe ściennej lub ukryć w kanale, a nawet za listwą przypodłogową.

Najlepszy wybór rur

Do rozprowadzenia najlepiej nadają się rury miedziane łączone przez lutowanie. Umożliwiają one precyzyjne dopasowanie do wszelkich zakrętów, nie wymagają dużego promienia gięcia, a ostre załamania można wykonać wlutowując kolanka.

Ważne detale przy podłączeniu dolnym

Przy podłączeniu dolnym należy pamiętać o odpowiednim poprowadzeniu rur zasilającej i powrotnej. Większość grzejników wymaga doprowadzenia zasilania do końcówki przyłączeniowej bliższej środka grzejnika. W przypadku niezgodności konieczne jest zamontowanie dodatkowego złącza krzyżującego podłączenia.

Grzejniki ścienne - podłączenie: wyprowadzenie rur ze ściany
Wyprowadzenie rur ze ściany jest wygodne, bo nie utrudnia wykończenia, a potem sprzątania podłogi. (fot. Instal Projekt)

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Podłączenie dolne grzejnika może być różnie umieszczone - z boku lub po środku, co trzeba uwzględnić układając rury. Jednak sam rozstaw króćców jest standardowy, taki sam u różnych producentów. (fot. VNH)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!