Kruszący się tynk na ścianie przy łazience - przyczyny i naprawa

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kruszący się tynk na ścianie przy łazience - przyczyny i naprawa

Podczas remontu sypialni odkryłem na jednej ze ścian, za regałem, kruszący się tynk. Ściana ta sąsiaduje z łazienką, a tynk gipsowy został położony 3 lata temu podczas generalnego remontu domu. Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie, co może być przyczyną uszkodzenia tynku i jak temu zaradzić?

aktualizacja: 2024-05-20 12:36:02

Istnieje wiele przyczyn kruszenia się tynku, jednak w tym przypadku, ze względu na lokalizację ściany, najbardziej prawdopodobną jest okresowe zawilgocenie spowodowane wodą przenikającą z łazienki.

Do takiego zjawiska dochodzi najczęściej w przypadku braku izolacji podpłytkowej na ścianie, do której przylega wanna lub brodzik. Płytki ceramiczne nie zapewniają wystarczającej ochrony przed wodą, która może przedostawać się przez fugi. Intensywność zawilgocenia ściany zależy od częstotliwości i intensywności zalewania, rodzaju i powierzchni fug, a także od stopnia odparowywania wody z drugiej strony ściany.

Jeśli odparowywanie jest ograniczone (np. z powodu pomalowania ściany farbą paroszczelną lub zastawienia meblami), dochodzi do odparowania tynku, który zmienia swoją strukturę i kruszy się.

Aby wyeliminować problem kruszenia się tynku, konieczne jest usunięcie źródła zawilgocenia. W tym przypadku oznacza to wykonanie hydroizolacji w łazience wokół wanny. Naprawa wiąże się ze skuciem płytek, nałożeniem płynnej folii izolacyjnej w strefie narażonej na zalewanie oraz ponownym opłytkowaniem.

Od strony sypialni wystarczy usunąć kruszące się fragmenty tynku, zagruntować powierzchnię i uzupełnić uszkodzone miejsca tynkarską zaprawą gipsową.

Dodatkowe kroki chroniące przed ponownym zawilgoceniem:

  • Zamiast kabiny prysznicowej dwuściennej można zamontować całkowicie zabudowaną kabinę.
  • Ścianę przy wannie można osłonić szklaną płytą.
  • Podczas kąpieli w wannie należy ograniczyć korzystanie z prysznica.

Prawidłowe wykonanie hydroizolacji i zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń powinno trwale rozwiązać problem kruszenia się tynku na ścianie przy łazience.

Kabina prysznicowa
Kabina prysznicowa (fot. Aquaform)

 

Na zdjęciu otwierającym: Ściana, do której przylega kabina prysznicowa, jest szczególnie narażona na zawilgocenie. Same płytki ceramiczne nie są zaś szczelną barierą dla wody. Pod nimi powinna się znaleźć izolacja z płynnej folii. (fot. kullenberg / forum.budujemydom.pl)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image