Jak mocować kołki, wkręty, kotwy i śruby?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2024-05-13 10:12:25
Jak mocować kołki, wkręty, kotwy i śruby?

Wykonanie zamocowania polega na zaznaczeniu miejsca umieszczenia kołka, wywierceniu otworu, umieszczeniu kołka w otworze oraz dokręceniu elementu dociskowego.

Jak mocować kołki, wkręty, kotwy i śruby?

Montaż na ścianie to czynność, którą każdy może wykonać samodzielnie. Wystarczy postępować krok po kroku, przestrzegając kilku prostych zasad, aby zapewnić stabilne i bezpieczne mocowanie.

Pierwszym etapem jest wyznaczenie miejsc wiercenia.

Można to zrobić dwoma sposobami:

  • Przymierzając mocowany przedmiot: Należy dokładnie dopasować go do ściany i zaznaczyć punkty mocowania.
  • Korzystając z szablonu: Szablony często są dołączane do mocowanych elementów, ale można je również wykonać samodzielnie z papieru.

Wyznaczone punkty zaznaczamy krzyżykami, aby ułatwić precyzyjne wiercenie.

Kolejnym krokiem jest wiercenie otworów. Należy używać wiertła o odpowiedniej średnicy, dopasowanej do rozmiaru kołków rozporowych. Zaleca się rozpoczynanie od wykonania punktakiem niewielkich zagłębień w zaznaczonych punktach. Ułatwi to ustawienie wiertła i zapobiegnie jego ślizganiu się po powierzchni ściany.

Podczas wiercenia należy co pewien czas wycofywać wiertło, aby usunąć nagromadzony pył. Dobrze jest również odsysać go odkurzaczem. Głębokość otworu powinna być o około 1 cm większa niż długość kołka.

Należy pamiętać, aby podczas wiercenia unikać odchylania wiertarki, co może doprowadzić do rozbicia ścianek otworu. W przypadku miękkich lub drobnootworowych materiałów nie należy używać funkcji udaru wiertarki.

Po wywierceniu otworów należy włożyć do nich kołki rozporowe. Kołki powinny ciasno pasować do otworów. W przypadku zbyt luźnego otworu można zastosować kołek o większej średnicy lub specjalną opaskę uszczelniającą.

Na koniec należy przykręcić mocowany przedmiot do ściany za pomocą wkrętów lub śrub. Należy dokręcać je z wyczuciem, aby nie zerwać gwintu i nie osłabić mocowania.

Kołek ślimakowy Kołek ślimakowy  Specjalne wiertło do wprowadzania kołków ślimakowych
 (fot. Benox)  (fot. Fischerpolska)
 a)  b)
Kołki ślimakowe, odpowiednie do zawieszania lekkich elementów na płytach g-k (a), oraz specjalne wiertło (osadzak) do wprowadzania kołków tego typu (b)
Kotwy skrzydełkowe umożliwiające mocowanie do materiałów z pustymi przestrzeniami Kotwy skrzydełkowe umożliwiające mocowanie do materiałów z pustymi przestrzeniami
 (fot. Fischerpolska) (fot. Koelner)
Kotwy skrzydełkowe umożliwiające mocowanie do materiałów z pustymi przestrzeniami

Obciążenia łączników

Każde zamocowanie posiada określoną nośność, o czym informuje katalog producenta. Dopuszczalne obciążenie i przeznaczenie danego rozwiązania zależą od jego rodzaju. Poniżej przedstawiamy trzy główne typy obciążeń, którym podlegają zamocowania:

1. Ścinanie:

Ten typ obciążenia występuje w przypadku elementów osadzonych w ścianach, na których zawieszone są płaskie przedmioty, np. ciężki obraz. Siła ścinająca działa równolegle do powierzchni ściany i dąży do przesunięcia zamocowania w poziomie.

2. Wyrywanie:

Na działanie siły wyrywającej narażone są przede wszystkim zamocowania elementów podwieszanych do powierzchni poziomych, np. żyrandol na suficie. Siła ta działa prostopadle do powierzchni i dąży do wyrwania zamocowania ze ściany lub sufitu.

3. Obciążenia złożone:

W przypadku niektórych elementów, np. szafek kuchennych, oddziałuje zarówno siła ścinająca, jak i wyrywająca. Należy wtedy dobrać zamocowanie o odpowiedniej nośności, które wytrzyma obydwa rodzaje obciążeń.

Montaż różnych rodzajów kołków: Umieszczenie kołka
w wywierconym otworze
Montaż łącznika Zamontowany łącznik
Standardowy Umieszczenie kołka standardowego w wywierconym otworze Montaż łącznika kołka standardowego Zamontowany łącznik kołka standardowego
Standardowy do tzw. szybkiego montażu Umieszczenie kołka standardowego do tzw. szybkiego montażu w wywierconym otworze  Montaż łącznika kołka standardowego do tzw. szybkiego montażu Zamontowany łącznik kołka standardowego do tzw. szybkiego montażu
Molly Umieszczenie kołka typu molly w wywierconym otworze Montaż łącznika kołka typu molly  Zamontowany łącznik kołka typu molly
       (fot. Koelner)

Redakcja BudujemyDom

 

Zdaniem naszych Czytelników

Gość

26 Feb 2020, 09:34

I to jest bardzo dobry pomysł!!! tak da się solidnie docisnąć te legary. Z szybkim montażem nawet nie próbowałbym...  

26 Feb 2020, 08:53

Ja kupiłbym szpilki gwintowane, fi 10. Nawierciłbym beton, do niego szpilkę na kotwie chemicznej, przewierciłbym belki i od góry podkładka płaska + sprężysta i nakrętka. W belce można też wyfrezować wgłębienie, żeby się schowała nakrętka. Można też potem ...

26 Feb 2020, 00:08

Wiem, że ten czerwony to nie szybki montaż Chcę zamocować legary 6x12 do betonowych słupków - czyli podstawę tarasu. Kołkami długości około 20 cm, ponieważ legar w pionie ma 12 cm. Legary nie są do końca równe - trzeba będzie je docisnąć. Dlatego zastanawiam się czy ...

Gość

25 Feb 2020, 21:15

Kołek rozporowy ma wkręt z gwintem   natomiast "wkręt" do  kołka szybkiego montażu wygląda inaczej:   ma "główkę" rozpierającą końcówkę kołka plastikowego i nacięcia, zapobiegające wysunięciu się "wkręta" mocującego.   Dobrze dobrany zestaw ...

Gość mhtyl

25 Feb 2020, 20:54

2 godziny temu, Batman napisał: Szybki montaż to pewnie na drugim przykładzie z obrazka? Koszulka kołka przez belkę i ciach. A  takie kołki?     Co konkretnie chcesz przymocować? Bo nie ma sensu opisywać każdy kołek jak nie wiadomo ...

25 Feb 2020, 18:27

Szybki montaż to pewnie na drugim przykładzie z obrazka? Koszulka kołka przez belkę i ciach. A  takie kołki?          

Gość mhtyl

25 Feb 2020, 18:04

2 minuty temu, Batman napisał: Odkopię trochę. Jak mocować kołki? Na przykład belkę do betonu. Plastikowy kołek w beton a na to belka czy kołek przez belkę do betonu? Zawsze mnie to zastanawiało.     To zależy jakiego rodzaju masz ...

25 Feb 2020, 18:00

Odkopię trochę. Jak mocować kołki? Na przykład belkę do betonu. Plastikowy kołek w beton a na to belka czy kołek przez belkę do betonu? Zawsze mnie to zastanawiało.  

Gość Bolomeo89

03 Mar 2017, 12:48

Zbiór fajnych porad, przyda się na pewno nawet osobom, które zawodowo się zajmują remontami i pracami montażowymi. W mojej ekipie miewałem już praktykantów, którzy kiepsko sobie radzili nawet z podstawowymi zadaniami, a nie czarujmy się - poprawne użycie wkrętów to elementarz. ...

Gość adamis

06 May 2016, 15:35

Ciekawy wpis. Szkoda, że nie trafiłem na niego wcześniej, bo by mi się przydał. Sam montowałem półki w nowym mieszkaniu i uczyłem się wszystkiego.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!