Co robić, gdy beton z podmurówki ogrodzenia kruszy się i odpada?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Co robić, gdy beton z podmurówki ogrodzenia kruszy się i odpada?

Po 20 latach od budowy ogrodzenia na podmurówce mojego płotu pojawiły się pęknięcia i ubytki. Mimo solidnej konstrukcji i głębokości 70 cm, podmurówka w wielu miejscach wygląda jak na załączonych zdjęciach. Żona oczekuje ode mnie naprawy uszkodzeń. Kiedyś miałem doświadczenie w murowaniu, ale minęło już wiele lat. Zdaję sobie sprawę, że obecnie dostępne są gotowe zaprawy i kleje, ale potrzebuję konkretnych porad dotyczących doboru materiałów.

aktualizacja: 2024-05-09 08:46:50
Streszczenie artykułu
Beton z podmurowki ogrodzenia może zacząć kruszyć się i odpadać z różnych powodów, co może zniszczyć estetykę ogrodzenia i wpłynąć na jego trwałość. Może to być spowodowane użyciem niskiej jakości betonu, nieprawidłowym przygotowaniem podłoża, niewłaściwym stosunkiem składników mieszanki betonowej, a także wpływem czynników atmosferycznych. W takim przypadku, najważniejszym jest szybkie działanie. Pierwszym krokiem jest ocena stanu podmurowki - jeśli uszkodzenia są powierzchowne, wystarczy zastosować specjalistyczne preparaty do renowacji betonu. W przypadku głębszych uszkodzeń, konieczne może być wykorzystanie zaprawy murarskiej lub betonowej. Jeśli beton jest w bardzo złym stanie, może być konieczne wykonanie nowej podmurowki. Wszystkie prace naprawcze powinny być wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, a po ich zakończeniu, warto zabezpieczyć podmurowkę przed dalszymi uszkodzeniami, np. poprzez zastosowanie impregnatu. W przypadku powtarzających się problemów, warto rozważyć skonsultowanie się z ekspertem budowlanym.

Analiza zdjęć zniszczonej podmurówki ogrodzenia wskazuje na niską jakość użytego betonu, który nie zapewniał odpowiedniej mrozoodporności. Najprawdopodobniej powstał on z niewłaściwego kruszywa, np. piasku o dużej zawartości pyłów, oraz z niedostateczną ilością cementu.

Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym niszczenie materiału było niewłaściwe "zbrojenie". Prawdopodobnie wykonane z rur stalowych, uległo ono korozji w chłonącym wodę betonie. Puste przestrzenie wewnątrz rur ułatwiały utrzymywanie się wilgoci, co pogłębiało proces niszczenia.

Jakie są sposoby wyremontowania podmurówki?

Niestety, ze względu na duże prawdopodobieństwo zastosowania betonu niskiej wytrzymałości, przeprowadzenie lokalnych napraw nie gwarantuje, że podobne uszkodzenia nie pojawią się w niedługim czasie również w innych miejscach. Prace remontowe można jednak przeprowadzić etapami, zaczynając od najbardziej zniszczonych fragmentów. Wybór technologii zależy od dostępnych narzędzi i umiejętności wykonawczych, a także od przewidywanych kosztów.

Istnieje kilka opcji naprawy podmurówki:

  • Uzupełnienie ubytków: Ze względu na znaczną powierzchnię odspojonego materiału i niską jakość starego podłoża, ta metoda nie jest zbyt racjonalna. Specjalistyczne zaprawy są drogie, a ich zużycie w tym przypadku byłoby bardzo duże.
  • Wylanie nowej osłony podmurówki w szalunku: Jest to solidna i trwała metoda, ale wymaga więcej pracy i fachowej wiedzy.
  • Utworzenie podmurówki z elementów prefabrykowanych: Szybka i łatwa metoda, ale prefabrykaty mogą nie pasować do stylu istniejącego ogrodzenia.

Ze względu na znaczną powierzchnię uszkodzeń i niską jakość betonu, najlepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie wylanie nowej osłony podmurówki w szalunku. Należy jednak wziąć pod uwagę koszty i czasochłonność tej metody.

Remont podmurówki przez wykonanie nadlewu w szalunku poszerzonym

Alternatywą dla lokalnych napraw może być wykonanie nadlewu w poszerzonym szalunku. Wokół podmurówki powstanie wówczas 3-4 cm warstwa ochronna z betonu mrozoodpornego o wysokiej wytrzymałości. Należy jednak mieć na uwadze, że ta metoda jest dość pracochłonna, a jej długofalowy efekt może być niepewny ze względu na pozostawienie wodochłonnego "rdzenia", który może pęcznieć i powodować pękanie utworzonej osłony.

Poszerzenie podmurówki o kilka centymetrów po obu stronach może budzić zastrzeżenia estetyczne i formalne.Nowa podmurówka może wejść na teren sąsiada, co może prowadzić do konfliktu.

Schemat: Naprawa ogrodzenia przez wylanie nowej osłony podmurówki w szalunku
Jednym ze sposobów naprawy ogrodzenia jest wylanie nowej osłony podmurówki w szalunku.

Niemniej, decydując się na takie rozwiązanie, prace remontowe polegać będą na przygotowaniu podłoża, ustawieniu szalunku i wypełnieniu go betonem. Przygotowanie podłoża rozpoczynamy od usunięcia luźnych fragmentów podmurówki, zwracając przy tym uwagę, czy pozostawiony materiał jest dostatecznie mocno związany. Oczyszczenie podmurówki może sprawiać kłopoty ze względu na zabetonowane w niej brzegu siatki ogrodzeniowej - odstający beton trzymany jest wtedy przez druty ogrodzenia i w takich miejsca trzeba ją przeciąć.

Należy też usunąć dostępne odcinki metalowego "zbrojenia", wycinając je np. szlifierką kątową. Naprawiany obszar warto oczyścić myjką wysokociśnieniową, która usunie kurz i porosty. Jako szalunek można wykorzystać deski, płyty szalunkowe lub OSB, ewentualnie wypożyczone deskowanie systemowe.

W przypadku użycia desek grubości przynajmniej 25 mm, zbijamy z nich tzw. tarczę, łącząc je co ok. 1 m prostopadle przybitymi króciakami. Szerokość deskowania powinna odpowiadać wysokości podmurówki, z uwzględnieniem 4-5 cm nadlewu. Przy ustawianiu deskowania na wymaganą szerokość trzeba zapewnić ok. 4 cm odstęp od starej podmurówki, wykorzystując jako dystans np. betonowe płytki przyklejone do jej dołu.

 

Unieruchomić deskowanie można w klasyczny sposób - wstawiając poziomą rozpórkę u dołu i skośnie ustawioną podpierającą je u góry, obie oparte na wbitym w ziemię kołku i ustabilizowane gwoździami. W podobny sposób ustawiane jest deskowanie z płyt, przy czym OSB warto pokryć folią, zabezpieczając ją w ten sposób przed wchłanianiem wody z betonu. Stabilne ustawienie deskowania systemowego przeprowadza się według zaleceń jego producenta, np. unieruchamiając je wbitymi u dołu kołkami, a na górze wstawiając łączniki dystansowe.

Deskowanie wypełniamy betonem klasy C16/20, używając mieszanki betonowej z dodatkiem preparatu uszczelniającego.

Ze względu na niewielką ilość zużywanego jednorazowo betonu, przygotujemy go samodzielnie w następujących proporcjach:

  • 25 kg cementu portlandzkiego CEM I 32,5 R,
  • 40 litrów piasku płukanego,
  • 80 litrów żwiru frakcji 2-8 mm,
  • 12 litrów wody,
  • uszczelniacz, dodany w ilości zgodnej z zaleceniami producenta (najczęściej ok. 1% ilości cementu).

Składniki zmieszane w betoniarce powinny mieć konsystencję półpłynną. Deskowanie musi mieć zabezpieczone końce przed wypływaniem betonu. Wypełnia się je po zwilżeniu starej podmurówki. Szalunek można zdjąć po 2-3 dniach, dbając w międzyczasie o utrzymanie dostatecznej wilgotności betonu (trzeba go zraszać).

Remont podmurówki przez zastąpienie jej elementami prefabrykowanymi

Najlepszym sposobem na wyremontowanie tak zniszczonej podmurówki jest zastąpienie jej elementami prefabrykowanymi. Najtrudniejszym etapem będzie usunięcie starej podmurówki na głębokość pozwalającą na wstawienie nowych paneli (zazwyczaj 20-25 cm, zależnie od ich szerokości). Na całej długości remontowanego ogrodzenia należy odciąć zabetonowaną w podmurówce siatkę.

Schemat: Remont ogrodzenia przez zastąpienie zniszczonej podmurówki elementami prefabrykowanymi
Optymalna metoda remontu to zastąpienie zniszczonej podmurówki elementami prefabrykowanymi

Do skruszenia podmurówki można użyć:

  • Ręcznego, dużego młota i dłuta
  • Młota udarowego
  • Szlifierki kątowej
  • Przecinarki z dużą tarczą diamentową

Podczas prac należy starać się o możliwie równą powierzchnię pozostałej w ziemi części podmurówki. Ułatwi to montaż prefabrykowanych elementów.

Należy pamiętać, że podmurówki systemowe są przystosowane do określonego rozstawu słupków ogrodzeniowych i mogą nie pasować do remontowanego ogrodzenia. Ponieważ prefabrykaty osadzane są w gotowych łącznikach, należy wybrać gładki, jednolity model, który można dowolnie przycinać. Przykładowo: panel ma długość 200 cm, a słupki stoją co 300 cm. Po wstawieniu łączników pozostaje do wypełnienia 280 cm. Wówczas można wykorzystać dwa odpowiednio skrócone panele połączone dodatkowym łącznikiem między słupkami.

Montaż nowej podmurówki:

  • Wstawić łącznik przy słupku. Elementy te mają niesymetryczne wycięcia - większe pozostawia miejsce na słupek.
  • Osadzić pierwszy łącznik na podkładzie z gęstego betonu, regulując jego wysokość względem poziomu siatki.
  • Umieścić panel podmurówki na betonowym podkładzie, odpowiednio go poziomując i blokując łącznikiem słupkowym bądź pośrednim.
  • Zstabilizować podmurówkę poprzez wypełnienie zaprawą cementową zamków łączników słupkowych i pośrednich.
  • Ewentualnie obsypanie ziemią u dołu nowej podmurówki.

Dodatkowe uwagi:

  • Prace należy wykonywać w temperaturze powyżej 5°C.
  • Należy stosować odpowiednią odzież ochronną i rękawice.
  • Przed rozpoczęciem prac należy zapoznać się z instrukcją obsługi używanych narzędzi i materiałów.

Redakcja BudujemyDom

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego beton z podmurowki ogrodzenia może się kruszyć i odpadać?

    Może to być spowodowane złym przygotowaniem mieszanki betonowej, zastosowaniem niewłaściwych materiałów, niewłaściwym stosunkiem składników, a także niewłaściwym utwardzaniem betonu.
  • Jakie są skutki kruszenia się i odpadania betonu z podmurowki ogrodzenia?

    Skutkiem jest pogorszenie estetyki ogrodzenia, ale także osłabienie jego konstrukcji, co może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń.
  • Jakie są podstawowe zasady przygotowania mieszanki betonowej?

    Podstawowe zasady to: zastosowanie odpowiednich materiałów, właściwe proporcje składników, a także prawidłowe utwardzanie betonu.
  • Jakie są najczęstsze błędy przy przygotowaniu mieszanki betonowej?

    Najczęstsze błędy to: zastosowanie niewłaściwych materiałów, niewłaściwy stosunek składników i niewłaściwe utwardzanie betonu.
  • Jak można naprawić kruszący się i odpadający beton z podmurowki ogrodzenia?

    Można to zrobić poprzez usunięcie uszkodzonych fragmentów, przygotowanie nowej mieszanki betonowej zgodnie z zasadami i nałożenie jej na uszkodzone miejsca.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

13 Jun 2022, 12:35

Zostaw tak jak jest, trzymaj kaskę na wegiel, zasłoń roślinnością. 

12 Jun 2022, 21:01

1 godzinę temu, Gość DZIALKOWIEC napisał:  DORADZCIE CO ROBIC Z TYM MURKIEM   Odpowiedź jest tuż nad Twoim postem. "Można oczywiście reanimować trupa, ale nie wiem czy ma to do końca sens"

Gość DZIALKOWIEC

12 Jun 2022, 19:11

a umnie na dzialce po 30 latach polozylo sie ogrodzenie siadkowo slupkowe wraz z murkiem calkowicie lezy na ziemi niema dostempu do prandu ani wody jest to dlugosc okolo 20 metr trzeba chyba kilofem pomalu rozbijiac dzialka jest polozona w kielcach na terenie podz imienia stokrotka tereny ...

Gość plot-bud

13 Dec 2020, 14:43

Można oczywiście reanimować trupa, ale nie wiem czy ma to do końca sens, tymbardziej, że to wcale tanio nie wychodzi. Oczywiście wszystko zależy jak ta degradacja daleko się posunęła, bo jak to są małe spękania to jakieś otynkowanie wystarczy, ale jak ten murek się sypie to ...

Gość SS

21 Feb 2019, 09:38

O matko ale lipa jak u Wojewódziego

Gość PZ

31 Jul 2014, 10:20

Klej elastyczny do kafli,będzie dobrze

Gość mazowszanin

07 May 2014, 22:43

... stosować zaprawę do naprawy konstrukcji betonowych .. he he dobre dzisiaj objechałem trzy markety i inne małe sklepy i NIC takiego nie jest produkowane .... tak więc nie ma takich gotowych zapraw .... trzeba kombinować i samemu zmieszać np. posadzkową z tynkarską .... męczarnia na całego .....

Gość Lol

09 Aug 2013, 13:49

Co za ekspert, nie powiem doradził, że ho ho. Chciałbym być takim ekspertem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!