Przęsła i słupki - rodzaje, materiały, montaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Przęsła i słupki - rodzaje, materiały, montaż

Wybór odpowiednich przęseł i słupków to kluczowy element w procesie tworzenia ogrodzenia, które nie tylko zabezpieczy naszą posesję, ale również stanie się estetycznym uzupełnieniem domu i ogrodu. Prezentujemy szeroki wachlarz dostępnych materiałów i rozwiązań, od prostych i ekonomicznych opcji, takich jak siatka czy lekkie metalowe panele, po bardziej złożone i trwałe konstrukcje z betonu, kamienia, klinkieru czy nawet nowoczesnych kompozytów drewnianych.

aktualizacja: 2024-02-29 07:13:29

Przęsła i słupki ogrodzeniowe

Wszystkie elementy ogrodzenia, tj. przęsła, słupki, brama, furtka, powinny stanowić spójną całość, dlatego najlepiej, aby były wykonane z tego samego materiału.

Najtaniej działkę można otoczyć siatką lub lekkimi metalowymi przęsłami. Siatka ogrodzeniowa produkowana jest ze splatanego albo zgrzewanego stalowego drutu ocynkowanego (co kilka lat należy ją zabezpieczyć przed korozją farbą do powierzchni ocynkowanych), albo powlekanego warstwą syntetyku. Sprzedawana jest w zwojach o długości 10-25 m i wysokość 1-2 m. Przytwierdza się ją do słupków stalowych lub betonowych - górą i dołem prowadzi się napiętą linkę lub drut stalowy, i naciąga taki element przy użyciu napinaczy.

Oferowana jest w kolorze zielonym, szarym, brązowym, z zestawem akcesoriów do samodzielnego montażu. Lekkie panele z drutu ocynkowanego (o średnicy 4 albo 5 mm), mogą być pomalowane proszkowo na wybrany kolor z palety RAL. Mają 2,5 m szerokości i od 1 do 2 m wysokości. Kompletny system zawiera słupki ocynkowane i malowane proszkowo, zestaw obejm ze śrubami, podmurówkę prefabrykowaną systemową o wysokości np. 25 cm (wzór gładki, piaskowiec lub cegiełka), łączniki betonowe lub metalowe (ceowniki) do podmurówki.

Bardziej solidny płot można wykonać z przęseł wykonanych ze stali oraz (rzadziej) z aluminium z wypełnieniem z prętów lub kształtowników ze stali ocynkowanej i powlekanej tworzywem lub lakierowanej proszkowo. Takie ogrodzenia są obecnie najbardziej popularne. Na ogół mają poziomy układ elementów wypełniających o różnej szerokości. Oferowane są w kilku kolorach standardowych (szary, antracytowy, zielony, brązowy, czarny) i dowolnych na zamówienie wg palety RAL. Pojedyncze przęsło ma 2 m szerokości i 1,5 m wysokości. Słupki mogą być zakończone zaślepką, kopertą, kulą bądź lampą LED. Ogrodzenie można wykonać w całości z elementów stalowych albo łączy takie przęsła z prefabrykowaną podmurówką i słupkami betonowymi, wytwarzanymi w kilkunastu kolorach i fakturach.

Można też zdecydować się na przęsła z elementów żeliwnych lub kutych stalowych, wykonywane według indywidualnego projektu. Przeważnie mają bardzo dekoracyjną formę i pasują raczej do domów o tradycyjnej, dworkowej architekturze. Są też drogie.

Popularną wersją ogrodzenia są też gabiony, czyli kosze z siatki, wypełnione najczęściej kamieniami polnymi, tłuczniem, granitową kostką lub rzadziej drewnem, szkłem. Łączy się je stalowym drutem albo zszywkami. Dostępne są w kilku wielkościach, np. 50 × 200 × 250 cm (szer. × wys. × dł.). Ustawia się je jeden na drugim, bez fundamentu. Gabiony można ustabilizować słupkami zabetonowanymi w gruncie (do głębokości min. 70 cm). Wykonuje się wtedy płytką wylewkę z betonu (powinna być kilka centymetrów szersza od kosza).

Bardzo popularnym materiałem, szczególnie na słupki i pełne płoty, jest beton w postaci kształtek, bloczków i pustaków, które układa się tak jak cegły i łączy zaprawą lub bez niej. W drugim przypadku, kształtki zbroi się prętami stalowymi i wypełnia (od góry) betonem. Elementy takie mają większy rozmiar od cegieł, dlatego łatwo i szybko stawia się z nich mur. Oferowane są w asortymencie zróżnicowanym pod względem wymiarów, koloru, faktury (gładkie, szlifowane, łupane). Najczęściej imitują granit albo piaskowiec.

Z betonu produkowane są też panele prefabrykowane, pełne bądź ażurowe z jedno- lub dwustronnym wzorem. Wsuwa się je w fabrycznie przygotowane rowki na słupkach, które wkopuje się w ziemię i zalewa ich podstawę betonem. Tego typu pełny płot można wykorzystać do zasłonięcia nieatrakcyjnego sąsiedztwa.

Droższą alternatywą betonu jest kamień (piaskowiec, wapień, granit). Kamienie ciosane układa się ściśle, aby przylegając do siebie, stanowiły lico muru, mniejszymi wypełnia się środek, łupane stosuje się w rzędach (jak cegły), a z polnych rozmaitej wielkości tworzy się nieregularne warstwy.

Płot można również wymurować z klinkieru. W sprzedaży są nie tylko cegły, także płytki i kształtki do wykończenia podmurówek, słupków i murków. Do klinkieru należy stosować zaprawę przeznaczoną do niego, która nie zabrudzi takich elementów. Słupki koniecznie trzeba też zabezpieczyć od góry daszkami, które umożliwią spływanie wody opadowej i ochronią przed wilgocią i cegłę, i spoiny.

Do niedawna bardzo popularnym materiałem były drewniane deski mocowane w kilku rzędach (w pionie albo poziomie), formujących płot pełny albo z prześwitami. Przycięte, zaimpregnowane i pomalowane na wybrany kolor sztachety można zamówić w tartaku bądź kupić gotowe panele. Wadą drewna jest niestety to, że z czasem ulega korozji biologicznej. Konieczne jest więc regularne czyszczenie desek z mchu i porostów, szlifowanie, impregnowanie i malowanie - średnio co 5 lat. Z drewna sosnowego wykonywane są też lekkie (pełne lub ażurowe) panele, barwione na odcień zielony lub brązowy, które bardzo dobrze komponują się z ogrodową roślinnością. Taki płot jest tani i łatwo go zamocować. Sprawdzi się doskonale do np. osłonięcia posesji otoczonej siatką, wydzielenia jej fragmentu, ukrycia przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, zorganizowania zacisznego kącika w ogrodzie. Panele wytwarza się w kilku wymiarach, np. 180 × 180 cm, 180 × 150 cm.

Do produkcji ogrodzeń wykorzystywany jest również kompozyt drewniany. Na ogół panele składają się z elementów w odcieniach brązu, szarości i bieli o fakturze imitującej drewno. Deski z tego materiału są odporne na zarysowanie, nie pękają. Elementy montuje się, wsuwając je w słupki. Można to zrobić samodzielnie, bo nie są do tego potrzebne żadne specjalne narzędzia. 

Takie płoty (pełne lub z ażurowymi dekoracjami) coraz częściej wykorzystuje się też do strefy wypoczynku w ogrodzie. Są lekkie i nie wyblakną. Nie jest konieczna ich konserwacja, jak w przypadku drewnianych elementów.

ZDANIEM EKSPERTA: Jakie zalety mają ogrodzenia modułowe?

Od wielu lat ogrodzenia z bloczków betonowych cieszą się ogromnym zainteresowaniem na rynku. Wpłynęły na to przede wszystkim ich uniwersalność i wytrzymałość. Ogrodzenie wykonane z bloczków betonowych o strukturze łupanej nadaje posesji tradycyjny charakter. Z kolei ogrodzenie modułowe sprawdzi się doskonale u osób, które podążają za duchem czasu i celują w nowoczesność i minimalizm.

Każdy typ takiego ogrodzenia umożliwia łatwe zamontowanie w nim skrzynek na listy, czy też inteligentnego oświetlenia.

Doskonałym uzupełnieniem bloczków są przęsła. Tu najlepiej sprawdzą się panele stalowe, aluminiowe, gabiony, przęsła betonowe.

Prawidłowe wykonanie ogrodzenia tego typu pozwoli cieszyć się nim długie lata. Mnogość systemów i kolorów umożliwia stworzenie własnych kompozycji, które staną się wizytówką domu i działki.

Miron Pysiewicz
Kierownik Działu Obsługi Klientów Indywidualnych JONIEC®

Dowiedz się więcej o budowie ogrodzenia ➡️ Czy da się szybko i tanio postawić trwałe ogrodzenie?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!