Rodzaje oświetlenia poddasza - plusy i minusy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Rodzaje oświetlenia poddasza - plusy i minusy

Do oświetlenia poddasza można wybrać jedno z czterech typowych rozwiązań lub ich kombinację: fasadowe okna zamontowane w szczytowych ścianach budynku lub w ścianach kolankowych, okna połaciowe albo lukarny. W niektórych miejscach - na przykład wysoko pod skosami, na klatce schodowej czy w łazience - można też zastosować świetliki dachowe.

aktualizacja: 2022-08-08 11:12:02

Rodzaje okien do doświetlenia poddasza

Zastanawiasz się, jak doświetlić poddasze naturalnym światłem? Oto 4 sposoby na okna w dachu i ich plusy i minusy.

Okna fasadowe w szczytowych ścianach budynku:

+ są tanie i powszechnie dostępne,
+ łatwo je zamontować,
+ ograniczają groźbę przecieków,
+ zapewniają dobry widok na otoczenie domu,
+ można nad nimi zawieszać firanki, zasłony czy zwykłe rolety,
+ parapet umieszczony pod nimi na standardowej wysokości 85-90 cm nad podłogą umożliwia ustawienie pod oknem np. biurka lub stołu,
+ są łatwe do mycia,
- nie doświetlają obszaru w głębi pomieszczenia.

Lukarny:

+ urozmaicają architekturę budynku,
- jest to najdroższy i najbardziej skomplikowany sposób doświetlenia poddasza,
- wymagają znacznej przeróbki więźby dachowej,
- nie są zbyt skuteczne jako źródła światła,
- oświetlają tylko obszar w zasięgu swego rzutu, jeśli mają zapewnić lepsze oświetlenie, muszą być poszerzane, co wprawdzie zwiększa funkcjonalność pomieszczenia (zwiększa obszar, w którym można swobodnie stanąć pod skosem), ale wymagają wtedy zwiększenia zakresu przeróbek konstrukcji.

Okna połaciowe:

+ są zdecydowanie mniej kłopotliwe w montażu niż lukarny,
+ dobrze oświetlają pomieszczenia, gdy kąt nachylenia połaci dachu jest duży (powyżej 50°) lub są umieszczone bardzo wysoko, np. pod kalenicą,
- pojedyncze okno szerokości 80 cm nie zapewnia wystarczającego doświetlenia, a więc w większych pomieszczeniach trzeba montować zestawy po 2 lub 3 okna.

Najskuteczniej oświetla się poddasza oknami połaciowymi, instalowanymi w różnych miejscach i na różnej wysokości - tak, by umożliwić także wietrzenie i zapewnić kontakt wzrokowy z otoczeniem. Dostęp do okien powinien być łatwy, a otwarte nie może utrudniać poruszania się po pomieszczeniu.

Może cię zainteresować
Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Jak zasłonić okna na parterze? Jak myć żaluzje fasadowe? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Co daje anodowanie aluminium? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Co to jest szkło ornamentowe? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Jaka roleta na skośne okno? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Co to za kolor Winchester? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Jak zamontować drzwi techniczne? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Okna na straży bezpieczeństwa Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych
Zobacz więcej Zwiń

Najlepiej jeśli okno połaciowe znajduje się na tej samej wysokości co okno tradycyjne, czyli 1-1,2 m od podłogi: zapewnia to dobre doświetlenie i umożliwia zamontowanie pod oknem standardowego grzejnika. Oczywiście, jeśli nie uda się spełnić tego warunku, okna można umieścić wyżej, choć wtedy trzeba je będzie otwierać i zamykać (jeśli będą to jedyne okna w pomieszczeniu)specjalnymi drążkami sterowanymi ręcznie lub elektrycznie.

Ponadto nadmiar światła wpadającego przez dach nawet zimą może być uciążliwy, a latem mógłby stać się prawdziwym utrapieniem.

Nawet w pojedynczych oknach połaciowych do ochrony przed słońcem mogą się przydać takie akcesoria jak przeznaczone do wewnątrz rolety (standardowe, całkowicie zaciemniające, plisowane) lub żaluzje albo markizy i rolety przeznaczone do zamontowania na zewnątrz.

Kilka uwag o montażu okien połaciowych

Najłatwiej zamontować okno, którego ościeżnica mieści się między krokwiami lub jest szersza nie więcej niż o 4 cm od ich rozstawu.

Montaż szerokich okien wymaga zmian w konstrukcji dachu. Nad i pod otworem pod takie okno, w poprzek przeciętych krokwi, montuje się tzw. wymiany, czyli belki, które przenoszą obciążenia z krokwi przeciętych na nienaruszone.

Z miejsca, w którym ma być zamontowane okno połaciowe, należy usunąć pokrycie dachowe oraz wszystkie warstwy izolacji. Należy pamiętać, aby nie wycinać izolacji równo z brzegami otworu, lecz przeciąć na krzyż i wywinąć na zewnątrz.

Montaż okna rozpoczyna się od ościeżnicy, wokół której układa się kołnierz uszczelniający dostosowany do pokrycia dachowego (płaskiego lub profilowanego).

Świetliki dachowe:

+ znakomicie nadają się do oświetlenia niewielkich pomieszczeń, takich jak łazienki, garderoby czy korytarze, w których otwieranie okien nie jest konieczne,
+ nowoczesne świetliki o średnicy zaledwie 25-35 cm z powodzeniem zastępują okna połaciowe,
+ dzięki elastycznemu kanałowi wykonanemu z materiału, który odbija światło, można je instalować w stropodachach o grubości dochodzącej do 2 m,
- są dość drogie.

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Roto

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!