Jak zapewnić prawidłową wentylację dachu o prostej konstrukcji dwuspadowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zapewnić prawidłową wentylację dachu o prostej konstrukcji dwuspadowej?

Problemem nie jest dach, który przecieka - o zgrozo, co ja mówię! A jednak. Chociaż dotyczy to tylko takiego, który przecieka w okresie opadów atmosferycznych - słowo tylko jest tu kluczowe, w pozostałym czasie jest szczelny! Natomiast dach, który nie ma wentylacji, poddawany jest działaniu wilgoci (od spodu) przez 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku i to jest już bardzo poważny kłopot.

aktualizacja: 2021-03-04 11:00:04

Szkodliwe działanie wilgoci powoduje degradację i wyjątkowo szybkie zniszczenie całej konstrukcji. W skrajnych przypadkach, po kilku miesiącach, trzeba ją wymienić. Wentylacja jest więc podstawową sprawą. Jak ją wykonać? Przestrzeń pomiędzy krokwiami z góry zamknięta jest deskami i gontem.

Przestrzeń do wentylowania (szczelinę) szykuje się pod deskami, nad przyszłym ociepleniem. Musi w niej hulać wiatr i nie ma ona żadnego negatywnego wpływu na warunki termiczne panujące w pomieszczeniu. Wręcz przeciwnie. Im lepsza wentylacja, tym wełna cieplejsza (bo sucha) i dzięki temu w domu jest cieplej. Według normy idealna szczelina powinna mieć 2 cm. W praktyce jest to co najmniej 3 cm, a jeśli krokwie są dłuższe niż 8 m, to ma być większa.

Drożna i działająca szczelina powinna mieć wlot i wylot. Od dołu powietrze do niej wchodzi, w kalenicy - wychodzi. O ile w części okapowej nie ma prawie problemu z przygotowaniem wlotu - na ogół na połączeniu elewacji ściany z dachem - o tyle w kalenicy bywa gorzej.

Najlepiej dach wentylują specjalne wywietrzniki osadzane na połaci, które obsługują kilkadziesiąt metrów kwadratowych połaci, lub montowane w szczytach ścian. Ale żeby je zastosować, trzeba w odpowiedni sposób wykonać ocieplenie w górnej części dachu (w kalenicy), układając wełnę pomiędzy krokwiami i mocując je do jętek (poziome belki spinające konstrukcję). Nad nimi powstanie wówczas idealna przestrzeń do wentylowania, w której osadza się wywietrzniki połaciowe (pudełkowe).

W przypadku gdy ocieplenie mocujemy pomiędzy krokwiami do samej góry, wtedy zmuszeni jesteśmy do odpowietrzenia każdego pola krokwi osobno, traktując je jak oddzielny dach. W takiej sytuacji, w kalenicy należy zastosować tzw. wywietrzniki kalenicowe.

Może cię zainteresować
Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Co to jest drewno klejone? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jaka papa na deskowanie? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Zasady poprawnego montażu okna dachowego Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jakie odległości zachować montując haki do rynny?
Zobacz więcej Zwiń

Opisane sposoby rozwiązania wentylacji - czy to kalenicowej, czy połaciowej - pasują wyłącznie na prostej konstrukcji dachu (dwuspadowej). Wentylacja dachów o innych kształtach wymaga indywidualnie dobranych rozwiązań.

Zbigniew Buczek
mistrz blacharstwa i dekarstwa; dekarz z 26-letnim doświadczeniem;
członek Oddziału Mazowieckiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy; nauczyciel zawodu dekarstwa i blacharstwa, członek komisji egzaminacyjnej Mazowieckiej Izby Rzemiosła; orzecznik techniczny w Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy; rzeczoznawca SITPMB przy NOT;
właściciel firmy AL-FI

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!