Czy warto inwestować w impregnację więźby?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy warto inwestować w impregnację więźby?

Zastanawiam się nad zasadnością impregnowania więźby dachowej środkami przeciwgrzybowymi i przeciwogniowymi. Konstrukcja drewniana nie jest bowiem narażona na bezpośrednie oddziaływanie warunków atmosferycznych, a warstwy niepalnej izolacji cieplnej dobrze chronią drewno przed ogniem. Czy warto więc ponosić dodatkowe koszty na tak wątpliwą ochronę?

aktualizacja: 2021-10-01 19:56:15

Odpowiedź eksperta: Impregnację elementów konstrukcji dachowej można traktować jako swoiste ubezpieczenie, zwiększające prawdopodobieństwo długotrwałego i bezproblemowego jej funkcjonowania. Drewno jest bowiem materiałem niejednorodnym i - jak mówią fachowcy - nieprzewidywalnym, który potencjalnie może przysparzać wiele kłopotu. Jest bowiem narażone na wiele niebezpiecznych czynników.

Poważnym zagrożeniem, o którym Pan w ogóle nie wspomina, są żerujące w drewnie owady, np. kołatki. Kolejne niebezpieczeństwa to rozwój grzybów domowych oraz pożar.

Na żaden z tych czynników nieimpregnowane drewno nie jest odporne. Ponadto większość dostępnego obecnie drewna iglastego pochodzi z wyrębów po odżywiczeniu. Zatem w znacznym stopniu jest ono pozbawione naturalnej ochrony, jaką była żywica.

Najbardziej narażona na zniszczenie, w szczególności przez grzyby, jest więźba w dachach z izolacją cieplną, a więc na powszechnie budowanych poddaszach użytkowych. Powszechne dawniej nieużytkowe strychy miały tę zaletę, że były dość dobrze wentylowane (nie uszczelniano ich starannie), a odkryte elementy drewniane mogły swobodnie wysychać. Ponadto w takim dachu bardzo łatwo było wykryć wszelkie uszkodzenia pokrycia i wynikające stąd nieszczelności - przeciekającą wodę było widać w czasie deszczu, a na stropie pozostawały mokre plamy.

W przypadku ocieplonych połaci dachowych dostęp powietrza do więźby jest bardzo utrudniony, a mniejszych przecieków nie widać, bo wilgoć wchłania wełna mineralna.

Może cię zainteresować
Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jaka papa na deskowanie? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Co to jest drewno klejone? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej
Zobacz więcej Zwiń

A przecieków nie można z góry wykluczyć. Drugim źródłem wilgoci jest kondensująca wewnątrz połaci para wodna, pochodząca z położonych na poddaszu pomieszczeń mieszkalnych. Paroizolacja nigdy nie jest bowiem w pełni skuteczna, a wielu wykonawców układa ją po prostu fatalnie, zwykle bez sklejania zakładów, pozostawiając rozdarcia itp.

Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki koszt impregnacji - w porównaniu z ewentualnymi kłopotami jakie mogą pojawić się w przypadku uszkodzeń konstrukcji dachowej - impregnacja przeciw owadom i grzybom jest ze wszech miar uzasadniona.

Natomiast dyskusyjna jest zasadność ochrony przeciwogniowej drewna. Preparaty te utrudniają jedynie jego powierzchniowe zapalenie się, ale w przypadku wystąpienia rozprzestrzeniającego się pożaru w innej części domu ich skuteczność jest znikoma. Warto więc jedynie stosować je w miejscach, gdzie drewno jest odkryte i istnieje zagrożenie zaprószenia tam ognia.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Wiązary Burkietowicz

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Marcin

26 Aug 2019, 10:10

Jak wyżej napisał kolega, użycie drewna suszonego i struganego 4 stonnie, o wiele daje lepszy efekt niż pseudo impregnacja. Impregnacja musiała by odbywać się w pomieszczeniu przeznaczonym do tego. A nie malowanie albo zanurzenie w wannie z solą impregnatu. Oraz drewno konstrukcyjne ...

04 Sep 2013, 22:37

"Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki koszt impregnacji – w porównaniu z ewentualnymi kłopotami jakie mogą pojawić się w przypadku uszkodzeń konstrukcji dachowej – impregnacja przeciw owadom i grzybom jest ze wszech miar uzasadniona"Ogólnie dostępne jest świeże drewno, więc ...

Gość Bastian

02 Sep 2013, 14:37

Witam, według mnie najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie więźby dachowej z drewna konstrukcyjnego, które się używa do budowy domów kanadyjskich. Jest to drewno suszone komorowo i heblowane. W drewnie takim brak jest zalążków larw oraz grzybów, ponieważ podczas suszenia są zabijane.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!