Lutowanie rynien - co to takiego i kiedy się je stosuje?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Lutowanie rynien - co to takiego i kiedy się je stosuje?

Nie wszystkie elementy blaszane da się połączyć ze sobą nowoczesnymi łącznikami lub klejem. Niektóre metale - miedź i tytan-cynk - wymagają lutowania, czyli spajania elementów za pomocą wprowadzenia między łączone powierzchnie innego roztopionego metalu albo czynnika łączącego, zwanego spoiwem.

aktualizacja: 2022-09-22 08:42:58

W trakcie lutowania części łączone nagrzewają się, ale nie topią. Połączenie trwałe uzyskuje się dzięki przyczepności lutu do materiałów łączonych. Dlatego też warunkiem otrzymania prawidłowego połączenia jest staranne oczyszczenie (mechanicznie i chemicznie) powierzchni przed lutowaniem.

Lutowanie miękkie rynien - co to jest?

Lutowanie miękkie jest to łączenie metali za pomocą spoin miękkich, czyli takich jak cyna, cyna z ołowiem, bizmutem i innymi domieszkami. Luty miękkie mają temperaturę topnienia poniżej 300°C i są wykonywane w postaci prętów, płytek, drutu, proszków i past. Lutowanie miękkie stosuje się wtedy, gdy nie zależy nam na dużej wytrzymałości połączenia, czyli do lutowania wyrobów blaszanych, części osprzętu różnych aparatów i przyrządów, przewodów elektrycznych itp.

Lutowanie twarde rynien - co to jest?

Lutowanie twarde odbywa się za pomocą lutów twardych o temperaturze topliwości powyżej 500°C. Daje ono połączenie nie tylko szczelne, ale również o dużej wytrzymałości na rozciąganie i na uderzenia. Luty takie produkowane są w postaci blaszek, taśm, prętów, drutu, wiórów lub granulek. Stosuje się tu miedź, stopy miedzi z cynkiem i stopy srebrne. Lutuje się palnikiem gazowym - na gaz miejski bądź propan-butan - albo w piecach elektrycznych, czy w kąpielach solnych.

Połączenia lutowane sprawdza się pod względem równomierności rozłożenia lutu i estetyki wykonania. W celu skontrolowania szczelności połączenia wykonuje się próbę wodną, podczas której łatwo zauważyć ewentualne przecieki przez spoinę.

Dobrą metodą sprawdzenia szczelności lutowania jest też pokrycie jednej strony lutowanej spoiny warstwą kredy i wlanie od drugiej strony nafty. Jeżeli połączenie jest szczelne, to na warstwie kredy nie pojawią się tłuste plamy.

Może cię zainteresować
Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Co to jest drewno klejone? Jaka papa na deskowanie? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Rynny stalowe - czy to dobry wybór?
Zobacz więcej Zwiń

Narzędzia do lutowania rynien:

  • pędzel do płynów lutowniczych;
  • salmiak sprasowany w kostce (oczyszcza grot lutowniczy z tlenków, zapewniający tym samym trwały i mocny lut);
  • płyn lutowniczy;
  • cyna do lutowania miękkiego;
  • pilnik do metalu lub papier ścierny;
  • młotek metalowy;
  • kolba lutownicza gazowa albo elektryczna;
  • gaśnica, okulary, rękawiczki, zapalniczka;
  • szmatka mokra, szczotka druciana.

Redaktor: Jan Król
Na zdjęciu otwierającym: Systemy rynnowe z miedzi i tytanowo-cynkowe wymagają lutowania (fot. Plastmo)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!