Jak poprawnie wykonać obróbki komina?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak poprawnie wykonać obróbki komina?

Pokazujemy na schematach, jak prawidłowo wykonać obróbki komina.

aktualizacja: 2019-07-12 11:25:54

Jak wykonać obróbkę komina?

Komin przechodzi przez wszystkie warstwy dachu, dlatego jego uszczelnienie jest wyjątkowo ważne. Formowany z blachy kołnierz składa się z 4 głównych elementów - przedniego, dwóch bocznych i tylnego. Wcześniej na komin należy wywinąć (i przymocować) ułożoną z zapasem papę lub folię wstępnego krycia. Pasy blachy, z których powstaje kołnierz, wygina się i łączy na rąbek. Pionowe fragmenty obróbki powinny wystawać przynajmniej 15 cm nad pokrycie, te które na nim leżą mają mieć minimalną szerokość 10, a od strony kalenicy 20 cm.

W tradycyjnym rozwiązaniu na tzw. wydrę, pionowe fragmenty kołnierza opasywały odpowiednio podcięte ściany komina. W bardziej współczesnym wariancie, wygiętą blachę wsuwa się w nacięcia robione szlifierką kątową, bez podcinania cegieł. Ale to połączenie na sztywno - dach pod wpływem temperatury, wiatru, śniegu pracuje i z czasem sztywne połączenie może się rozszczelnić.

Dlatego w rozwiązaniu najlepszym i najpewniejszym, obróbka ma dwie warstwy - dolna jest przygotowywana tak, jak w metodzie na wydrę - z tym, że opiera się ją na niepodcinanych ścianach komina. Od góry zakrywa ją druga obróbka, przyczepiona do komina jak we współczesnym wariancie wydry - blacha jest wsunięta w nacięcie i przykręcona do ściany, a jej połączenie z murem uszczelnione silikonem dekarskim.

W tym rozwiązaniu dolny pas obróbki chowa się pod górnym i kołnierz pozostaje szczelny, nawet przy mocno pracującym dachu. Jego poszczególne elementy mocuje się, zaczynając od dołu. Od strony okapu kołnierz powinien być wyprowadzony na pokrycie, z tyłu, czyli od strony kalenicy, to pokrycie powinno zachodzić na obróbkę.

Dolny pas kołnierza można wykonać także z elastycznych taśm aluminiowych czy ołowianych, które dużo łatwiej dopasować do pokryć z wysokim profilem, np. dachówki. Od dołu taśmy pokryte są klejem butylowym, co zapewnia szczelność połączeń. Przy szerokich kominach i na dachach z dużym spadkiem, zaleca się uformowanie przy tylnej ścianie komina odboju, nazywanego kozubkiem, ułatwiającego odprowadzenie deszczówki.

Może cię zainteresować
Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jaka papa na deskowanie? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Co to jest drewno klejone? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej
Zobacz więcej Zwiń

Obróbka komina - schemat
Obróbka komina
Obróbka komina - wariant na wydrę z kozubkiem - schemat
Obróbka komina - wariant na wydrę z kozubkiem

Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Mocowanie górnej warstwy obróbki komina (fot. Röben)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!