Porady: Dom bezpieczny i inteligentny
Inteligentny dom SUPLA i AURATON Smart - czy warto?
W dobie dynamicznego rozwoju technologii inteligentne systemy zarządzania domem zyskują na popularności. Jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku jest integracja systemów AURATON Smart z platformą SUPLA dzięki nowemu urządzeniu - AURATON Box. Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie? Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie oferują inteligentne systemy sterowania ogrzewaniem.
Dlaczego klamki AXA to idealne rozwiązanie dla budynków?
Zastanawiasz się, jak połączyć nowoczesny design z niezawodnym bezpieczeństwem w swoim domu? Postaw na solidne... klamki.
Ściany w kuchni: propozycje tanich materiałów do samodzielnego montażu
Jestem w trakcie remontu starego domu, w którym przenoszę kuchnię do innego pomieszczenia. Ponieważ mam ograniczony budżet, sam odmalowuję fronty szafek (są w dobrym stanie) i wymieniam blat. Mam kłopot ze ścianą między szafkami (wiszącymi i stojącymi). Nie chcę przyklejać tam płytek. Co będzie lepsze - tapeta winylowa, płyta MDF czy zupełnie coś innego? Zależy mi na tym, żeby materiał był zmywalny i odporny na wilgoć (będzie też nad zlewem), niedrogi, i żebym mógł go sam zamontować. Co wybrać?
Połączenie kilku źródeł ciepła w instalacji z pompą ciepła NIBE
Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia, które dzięki wysokiej efektywności, funkcjonalności i walorom ekologicznym, są coraz powszechniej stosowane w polskich domach. Mogą one funkcjonować jako samodzielny system grzewczy albo też współpracować z innymi urządzeniami jak np. kocioł gazowy, elektryczny czy olejowy.
Na co zwracać szczególną uwagę, planując w domu alergika wentylację z rekuperatorem? Jakie elementy powinny być w nim uwzględnione, a czego nie musi być?
Planując budowę domu, w którym mieszkać będzie osoba zmagająca się z alergiami oddechowymi, warto wybrać projekt, który w standardzie ma uwzględnioną wentylację mechaniczną z rekuperacją.
Dlaczego warto wybrać nowoczesny, bezobsługowy i trwały uzdatniacz wody?
Chcesz mieć czystą wodę bez osadów i problemów z instalacją? HydroFLOW Pearl Plus to nowoczesny uzdatniacz wody, który rozwiąże Twoje problemy z twardą wodą. Sprawdź, dlaczego warto go mieć!
Jakie filtry stosuje się w domowych rekuperatorach?
W jakie filtry wyposażone są obecnie rekuperatory? Jak należy o nie dbać - jak często czyścić i wymieniać? Które są najbardziej polecane dla alergików?
7 najczęstszych błędów przy montażu rekuperacji
Czy Twoja rekuperacja działa tak, jak powinna? Sprawdź, czy uniknąłeś tych 7 najczęstszych błędów przy instalacji i użytkowaniu systemu rekuperacji. Dowiedz się, jak zoptymalizować swoją wentylację i cieszyć się zdrowym powietrzem w domu.
Samodzielna konfiguracja systemu smart home
Rozważając samodzielną konfigurację systemu smart home musimy wziąć pod uwagę dwa kluczowe aspekty. Z jednej strony będzie to stopień złożoności systemu, a z drugiej wiedza i doświadczenie użytkownika.
Jakie są zalety dużych przeszkleń w budynkach?
Wbrew dosyć powszechnej opinii, duże przeszklenia w domu nie oznaczają dużych strat ciepła i wysokich kosztów ogrzewania. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stolarka okienna, a szczególnie duże przeszklenia, mają bardzo dobre parametry izolacyjne, niewiele odbiegając od murowanych ścian. Jak to możliwe?
Ciężkie okna i drzwi przesuwne - jaki materiał wybrać do ich konstrukcji?
Jakie materiały warto wybrać do konstrukcji ciężkich okien i drzwi przesuwnych, aby zapewnić trwałość i dobrą izolację termiczną?
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo przy pomocy technologii smart home?
Bezpieczeństwo, obok wygodnej obsługi i energooszczędności, jest jednym z ważniejszych argumentów przemawiających za stosowaniem technologii smart home. Odpowiednio dobrane i skonfigurowane urządzenia smart mogą znacząco pomóc w zapewnieniu skutecznej ochrony domu i jego otoczenia.
Jak rolety zewnętrzne obniżają rachunki za ogrzewanie?
Z perspektywy bilansu energetycznego budynku, polecam montaż rolet zewnętrznych. Przy zastosowaniu energooszczędnych okien i rolet, można zredukować straty ciepła o kilka procent, natomiast przy oknach starej generacji może być to nawet kilkadziesiąt procent. Jak to się dzieje?
Simon GO - prostota i funkcjonalność inteligentnych rozwiązań dla każdego
Ludzie często pytają, czy inteligentny dom wymaga skomplikowanej instalacji i zaawansowanej infrastruktury. Odpowiedź brzmi: nie. Simon GO pozwala na zdalne sterowanie roletami, oświetleniem czy temperaturą bez potrzeby przeprowadzania skomplikowanych prac elektrycznych. To rozwiązanie można z powodzeniem zastosować w standardowych instalacjach, opartych na przewodach fazowych i neutralnych - co jest typowe w większości polskich domów. Nawet jeden sterownik oraz zwykły router wystarczą, by stworzyć funkcjonalny system.
Rekuperacja: dlaczego potrzebna jest regulacja instalacji? Jakie są najczęstsze błędy podczas montażu?
Kwestia montażu rekuperatora i regulacja instalacji rekuperacji to bardzo ważne etapy. Nie wolno ich pomijać! Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy podczas montażu i jak ich unikać.
Montaż oczyszczalni biologicznej na gruncie słabo przepuszczalnym
Decyzja o montażu oczyszczalni biologicznej na działce ze słabo przepuszczalnym gruntem to wyzwanie, które wymaga starannego zaplanowania i zastosowania odpowiednich rozwiązań technicznych. W takich warunkach kluczowym elementem staje się dobór systemu rozsączania oczyszczonych ścieków, który skutecznie poradzi sobie z ograniczoną przepuszczalnością gruntu. W niniejszej poradzie omówimy, dlaczego zamiast tradycyjnych urządzeń wodnych, takich jak studnie chłonne czy drenaż rozsączający, warto rozważyć montaż systemu rozsączania napowierzchniowego na poletko rozsączające.
Jak zaprojektować przegrody w domu energooszczędnym?
Projektowanie domu energooszczędnego to proces wymagający uwzględnienia wielu czynników. Istotne znaczenie wśród nich ma kształt bryły budynku - uproszczone formy z minimalną powierzchnią przegród zewnętrznych i bez nadmiaru architektonicznych detali takich jak balkony, lukarny, czy wykusze sprzyjają uzyskaniu bardzo dobrych parametrów energetycznych. Korzystne jest też stosowanie prostych konstrukcji dachu. Parametry energetyczne domu można także zwiększyć poprzez odpowiednią lokalizację otworów okiennych. Ograniczając liczbę okien wychodzących na stronę północną, zminimalizujemy straty energii. Z kolei zaprojektowanie dużych przeszkleń strefy dziennej od strony południowej, pozwala w efektywny sposób czerpać korzyści z naturalnej energii słonecznej i dogrzewać wnętrze domu w okresie jesienno-zimowym.
Zabezpieczenie piwnicy przed zalewaniem
Mam problem z okresowym zalewaniem garażu, który jest na poziomie piwnicy. W czasie ulewnych deszczów woda przenika pod drzwiami garażowymi oraz przez nieszczelności w ścianach i podłodze. Obecnie mam surową podłogę betonową, na której będę kładł płytki gresowe. Zastanawiam się, czy przy okazji mógłbym zabezpieczyć garaż przed zalewaniem?
Ile kosztuje analiza składu wody?
Zbadanie składu chemicznego i bakteriologicznego wody jest niezbędne, by dobrać optymalny sposób jej uzdatniania.
Taras zadaszony czy nie?
W naszych domach zawsze staramy się znaleźć miejsce na tarasy. W zależności od ich usytuowania i przeznaczenia proponujemy częściowo lub całkiem zadaszone, a czasem osłonięte pergolą. Niezależnie od wielkości działki, jaką dysponujecie, czy powierzchni domu, o jakim myślicie, warto pamiętać o funkcjonalnym tarasie. Dlaczego?
Jak duże powinny być okna?
Wybór odpowiednich rozmiarów okien w domu zależy od funkcji pomieszczenia. W salonie, który pełni rolę centrum życia rodzinnego, zaleca się montaż większych okien. Pozwala to maksymalnie wykorzystać naturalne światło, a także optycznie powiększyć przestrzeń, łącząc wnętrze z otoczeniem. Z kolei w sypialni, gdzie kluczowa jest równowaga między światłem a prywatnością, warto postawić na okna średnich rozmiarów. Zapewnią one odpowiednią ilość światła w ciągu dnia, jednocześnie dbając o komfort i intymność wieczorem.
Znaczenie automatyki sterującej pompą ciepła
Jednym z kluczowych aspektów poprawnej pracy źródła ciepła i całej instalacji grzewczej jest automatyka sterująca. Niezależnie czy mówimy o kotle gazowym, olejowym, elektrycznym, czy w końcu o pompie ciepła, poprawne sterowanie jest niezwykle ważne nie tylko dla poprawności działania urządzenia grzewczego, ale także komfortu użytkowania oraz (i przede wszystkim) ekonomiki funkcjonowania całej instalacji.
Czy do budowy ścian fundamentowych można użyć pustaków betonowych typu alfa?
Czy do budowy ścian fundamentowych można użyć pustaków betonowych typu alfa bez konieczności ich zalewania? Jaka powinna być wytrzymałość betonu stosowanego do ich produkcji?
Czy można zastosować tynk gipsowy do pralni?
Jestem na etapie wykańczania ścian w pralni. Chciałbym położyć tam tynk gipsowy. Czy taki tynk nadaje się do takiego pomieszczenia?
Czy budynek energooszczędny warto posadowić na płycie fundamentowej?
Żelbetowa płyta fundamentowa może się okazać ekonomicznym rozwiązaniem zwłaszcza w trudnych warunkach gruntowo-wodnych: na gruntach wysadzinowych, na niejednorodnym gruncie o niewielkiej nośności lub na gruncie, na którym występuje wysoki poziom wody gruntowej. W parterowych domach energooszczędnych racjonalnym sposobem fundamentowania może być wykonanie ogrzewanej płyty fundamentowej, której można w ogóle nie zagłębiać w gruncie.
Rodzaj stropów a dopuszczalne obciążenia
Jesteśmy z żoną na początkowym etapie inwestycji, gdyż dopiero szukamy odpowiedniego projektu domu. Na razie tylko dla nas dwojga, docelowo najpewniej również dla dzieci. W związku z tym wpadliśmy na pomysł, że obecnie właściwie wystarczyłby nam sam parter, najlepiej z dużym salonem połączonym z kuchnią, 2 pokoje (sypialnia i gabinet), łazienka itd. Natomiast w przyszłości zagospodarowalibyśmy poddasze.
Czy opłaca się stosować okna o podwyższonej odporności na włamanie?
Standardowa stolarka nie gwarantuje ochrony przed włamaniem - wyważenie okna zajmuje przestępcy zwykle mniej niż minutę. Dlatego producenci, zarówno okien, jak i okuć, starają się ten czas wydłużyć, aby włamywacz albo zrezygnował, albo został usłyszany przez sąsiadów. Oczywiście, zawsze warto wyposażyć budynek w instalację alarmową, która wykryje taki incydent i uruchomi syrenę oraz powiadomi właścicieli i patrol interwencyjny, jeśli korzystają z usługi monitoringu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze desek kompozytowych
i jaka jest ich trwałość?
Na początek należy zwrócić uwagę, żeby wybrać produkt renomowanego producenta lub importera i innymi słowy unikać produktów typu „no name”, gdzie niewiele wiadomo o pochodzeniu, składzie, a tym samym jakości desek. Ważną kwestią jest typ żywicy.
Jak ułożyć instalację wodnego ogrzewania podłogowego w dużym salonie?
Jak prawidłowo powinna być ułożona instalacja wodnego ogrzewania podłogowego w dużym ok. 80-metrowym salonie połączonym z jadalnią i kuchnią? Słyszałem, że tak duża powierzchnia podłogi powinna być podzielona dylatacjami, jak zatem poprowadzić przez nie rury grzewcze?
Czy można podłączać odprowadzenie wody z deszczówki do drenażu opaskowego?
Odprowadzanie wody opadowej z dachu do instalacji drenażowej wokół budynku nie jest wskazane. Instalacja drenażowa opasująca budynek służy do odprowadzania nadmiaru wody z gruntu przylegającego do budynku, aby nie nastąpiło jego podtapianie lub zawilgocenie ścian.
Deklaracja środowiskowa EPD, co to za dokument i jak go czytać - na przykładzie deklaracji środowiskowej SOLBET?
Chcąc projektować, budować oraz użytkować budynki z myślą o środowisku konieczna jest wiarygodna ocena stosowanych wyrobów budowlanych oferowanych na rynku i ich wpływ na środowisko nie tylko w momencie zastosowania produktu, ale przez cały cykl jego życia. Taka ocenę produktu ułatwia nam dokument o nazwie Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD (Environmental Product Declaration).
Jakie są najczęściej popełniane błędy w instalacji odgromowej?
Przedstawiamy listę 10 najczęstszych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji odgromowej.
Czy podłogę i ściany piwnicy, do której wnika woda, da się skutecznie uszczelnić od środka?
Czy podłogę i ściany piwnicy, do której wnika woda, da się skutecznie uszczelnić od środka? Czy można np. wykorzystać jakieś wodoszczelne zaprawy? W ostateczności, czy skuteczne byłoby wykonanie od środka kilkucentymetrowej warstwy jakiegoś uszczelnionego betonu?
Jak wykonać podłogę w piwnicy?
Podłogę w piwnicy najwygodniej jest wykonać na etapie prac fundamentowych. Utwardzona podłoga ułatwia ponadto prowadzenie dalszych robót. Jeśli na tym etapie nie decydujemy się na wykonanie wszystkich warstw podłogowych, to przynajmniej powinniśmy ułożyć warstwę podkładową z chudego betonu (B 10).
Jak przygotować podłoże pod budowę tarasu ziemnego?
Taras z taką nawierzchnią budowany jest na rodzimym gruncie w formie nasypu z pochylonymi skarpami lub z obramowaniem.
Jak zrobić światło na schodach?
Mam garaż wolno stojący z dodatkowym wejściem na bocznej ścianie. Niestety, jego oświetlenie jest bardzo niepraktyczne, bo główną lampę sufitową można włączyć lub wyłączyć tylko z jednego miejsca w pobliżu bramy garażowej. Co muszę zrobić, żeby zastąpić go dwoma włącznikami schodowymi? Jednym obok bramy i drugim przy bocznym wyjściu.