Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak wybrać dobrą podłogę drewnianą?

Przed wyborem drewnianej podłogi najlepiej zrobić sobie listę priorytetów - jakie cechy są dla nas najważniejsze, a z jakich możemy zrezygnować. Ta metoda pozwoli na szybsze i bardziej trafne podejmowanie decyzji, a finalnie na wybór produktu spełniającego nasze oczekiwania. W tekście przedstawiamy pomocne w tym procesie pytania.

Jak wybrać dobrą podłogę drewnianą?
Baltic Wood PODŁOGI DREWNIANE Z RED DOT DESIGN AWARD
www.balticwood.pl
Baltic Wood PODŁOGI DREWNIANE Z RED DOT DESIGN AWARD
www.balticwood.pl
Dane kontaktowe:
13 491 65 00
Fabryczna 6 A, 38-200 Jasło

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jaką podłogę wybrać do sypialni alergika?
  • Jak powierzchnia pomieszczenia wpływa na wybór podłogi?
  • Czy pod drewnianą podłogą dla się zamontować ogrzewanie podłogowe?
  • Jaką podłogę wybrać do domu ze zwierzętami?
  • Czy można położyć tę samą podłogę w całym domu?
  • Czy warto decydować się na tanią podłogę??

Pytanie pierwsze - czy w domu przebywają alergicy?

Jeżeli w mieszkaniu przebywają alergicy, to rekomendowane jest wybranie drewnianych podłóg pozbawionych fazowanych krawędzi. Brak faz lub ich niewielki rozmiar (mikrofazy 2mV) minimalizuje prawdopodobieństwo gromadzenia się kurzu i brudu w szczelinach między deskami. Istotne jest również wykończenie podłogi nietoksycznymi, hipoalergicznymi impregnatami. Nie bez znaczenia jest także to, z jakiego gatunku drewna wykonana jest podłoga. Warto zrezygnować z egzotycznych gatunków drzew, które wydzielają intensywnie pachnące olejki eteryczne, na rzecz dębowych lub jesionowych desek.

Pytanie drugie - jaka jest powierzchnia danego pomieszczenia?

W przypadku niewielkich wnętrz, warto postawić na deski w jasnej kolorystyce np. modele bielone, jasnoszare czy kremowe. To one sprawią, że przestrzeń wyda się większa. Do pomieszczeń o niedużym metrażu polecane są również podłogi wyraźnie odbijające światło. Dzięki modelom z półmatowym czy satynowym wykończeniem optycznie powiększymy pokój, zachowując przy tym poczucie przytulności. Na niewielkim metrażu sprawdzają się także podłogi bez widocznych połączeń (pozbawione fazowanych krawędzi lub z obecnością mikrofaz). Kluczowy jest również ich wzór. Do małego pomieszczenia wybierzmy szerokie, jednorzędowe deski, a zrezygnujmy z małych elementów i wzorów.

Podłoga drewniana szczotkowana Dąb Unique 1R Ivory & White z kolekcji Melody
Podłoga drewniana szczotkowana Dąb Unique 1R Ivory & White z kolekcji Melody fot. Baltic Wood

Pytanie trzecie - czy interesuje nas ogrzewanie podłogowe?

W mieszkaniach z wodnym lub elektrycznym ogrzewaniem podłogowym rekomendowane są podłogi warstwowe. W odróżnieniu od desek litych, nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur i jednocześnie umożliwiają optymalne przewodzenie ciepła. Przy zakupie podłóg warto zwrócić uwagę również na gatunek drzewa, z jakiego wykonana została wierzchnia warstwa deski. Zrezygnujmy z modeli wykonanych z jatoba, klonu kanadyjskiego oraz buku, a postawmy na jesion lub dąb, ponieważ są znacznie bardziej odporne na skoki temperatur. Wszystkie trójwarstwowe podłogi drewniane z oferty Baltic Wood można montować na ogrzewaniu podłogowym.

Gatunki drewna a możliwość instalacji ogrzewania podłogowego
Gatunki drewna a możliwość instalacji ogrzewania podłogowego fot. Baltic Wood

Pytanie czwarte - czy w domu mieszkają zwierzęta?

Jeżeli w domu mieszkają zwierzęta, to lepiej zrezygnować z podłóg wykonanych z miękkich gatunków drewna (drzewa iglaste) oraz tych o niskiej klasie ścieralności. Ostre pazury zwierzęcia i intensywne zabawy z pupilem, w szybkim tempie wpłynęłyby negatywnie na kondycję desek. Gdy w domu przebywa pies lub kot, warto postawić na podłogi z twardych gatunków drzew. Najtrwalsze i najbardziej odporne na ścieranie wśród rodzimych propozycji są deski wykonane z dębu lub jesionu. Z kolei wśród egzotycznych propozycji wymienić należy merbau, teak oraz wenge.

Podłoga drewniana Dąb Cottage 1R z kolekcji Melody
Twarda, dębowa podłoga to dobry wybór, gdy w domu mieszkają czworonogi fot. Baltic Wood

Pytanie piąte - czy we wszystkich pokojach zostanie położona ta sama podłoga?

Jeżeli planujemy położyć tę samą podłogę w całym mieszkaniu, należy wybrać deski o wysokiej klasie ścieralności, z grubą warstwą szlachetnego drewna (np. ultrawytrzymałe podłogi trójwarstwowe z NoLimits Collection.). Dzięki temu podłoga sprawdzi się zarówno w miejscach o dużym natężeniu ruchu (przedpokój), jak i w pomieszczeniach rzadziej uczęszczanych. Należy także zwrócić uwagę na system montażu, ponieważ niektóre metody łączenia desek nie pozwalają na położenie ich na dużych połaciach. A co wtedy, gdy ze względów budżetowych planujemy położyć inną podłogę w różnych częściach mieszkania? Do pomieszczeń intensywnie użytkowanych, takich jak salon czy przedpokój, wybierzmy wyżej wspomniane, wytrzymałe modele. Z kolei do wnętrz mniej narażonych na rysowanie i ścieranie (sypialnia, gabinet), można wybrać podłogi bardziej ekonomiczne (np. Smart Collection), o cieńszej warstwie zewnętrznej.

Podłoga drewniana Dąb Cottage 3R z kolekcji Smart
Podłoga drewniana Dąb Cottage 3R z kolekcji Smart fot. Baltic Wood

Pytanie szóste - jakim budżetem dysponujemy?

Na cenę drewnianych podłóg wpływa przede wszystkim gatunek i klasa drewna, budowa i wykończenie deski oraz grubość szlachetnej warstwy drewna. Wynika to z faktu, że te parametry rzutują na estetykę i trwałość podłogi. Należy więc liczyć się z tym, że podłogi dębowe, o wysokiej klasie ścieralności i użyteczności, wykończone wysokiej jakości impregnatami będą droższe od desek o niższych parametrach.

źródło i zdjęcia: Baltic Wood