Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Zasada działania powietrznych gruntowych wymienników ciepła

Działanie powietrznych gruntowych wymienników ciepła oparte jest na zasadzie wymiany ciepła zawartego w gruncie i przekazanie go do strumienia powietrza przepływającego przez wymiennik. Każdy powietrzny gruntowy wymiennik ciepła pracuje na tej zasadzie.

Zasada działania powietrznych gruntowych wymienników ciepła
Global Tech Gruntowe wymienniki ciepła GEOSTRONG, GLOBAL
www.gruntowe-wymienniki.pl
Global Tech Gruntowe wymienniki ciepła GEOSTRONG, GLOBAL
Dane kontaktowe:
32 264 86 86, 696 065 201
Armii Krajowej 1C, 42-520 Dąbrowa Górnicza

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kiedy wymiennik gruntowy ma największą sprawność?

Największa sprawność wymienników gruntowych ma miejsce latem i zimą, czyli wtedy, kiedy mamy duże różnice temperatur pomiędzy temperaturą powietrza atmosferycznego a temperaturą gruntu w miejscu zamontowanego wymiennika gruntowego.

Dlatego korzystamy ze zjawiska podgrzewania powietrza przepływającego przez GWC zimą i chłodzenia tego powietrza latem. Wymiana cieplna w gruntowych wymiennikach rurowych (przeponowych) następuje poprzez ściankę rury i jest ograniczona z tytułu strat z powodu oporu cieplnego materiału, z którego wykonana jest rura. Dlatego ważną rzeczą jest to z jakiego materiału wykonany jest gruntowy wymiennik rurowy i jaką ma grubą ściankę.

Czynniki, które wpływają na wymianę cieplną w GWC

Na wymianę cieplną ma wpływ również wilgotność gruntu, głębokość posadowienia wymiennika gruntowego, wielkość strumienia powietrza, rodzaj gruntu oraz czy wymiennik zlokalizowany jest w obrysie fundamentów czy też na zewnątrz. Lokalizacja w obrysie fundamentów zwiększa zdecydowanie sprawność gruntowego wymiennika ciepła.

Wymiennik rurowy czy modułowy?

Wymiana cieplna w gruntowym wymienniku modułowym (bezprzeponowym) jest o wiele lepsza niż w wymienniku rurowym, gdyż następuje poprzez zjawisko dyfuzji z gruntem. Sprawność wymiany cieplnej poprzez dyfuzję jest kilkakrotnie większa od wymiany poprzez przenikanie przez ściankę rury. Poniżej opis zasady działania i wymiany cieplnej poszczególnych systemów GWC tj. modułowego i rurowego.

Na zdjęciu: gruntowy wymiennik płytowy GEOSTRONG o wydajności 600 m3/h w Żorach

źródło i zdjęcia: Global-Tech