Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Onninen rozpoczyna budowę nowej hali magazynowej w Teolinie

W miarę dynamicznego rozwoju biznesu pojawiają się zawsze nowe potrzeby rozwojowe. Z tego właśnie powodu, na początku sierpnia, firma Onninen z dumą uczestniczyła w uroczystym otwarciu nowej hali magazynowej w Teolinie. Generalnym wykonawcą tego projektu, po raz kolejny, została renomowana firma Ocmer - specjalizująca się w budowie hal przemysłowych.

Onninen rozpoczyna budowę nowej hali magazynowej w Teolinie
Onninen Hurtownia instalacyjna: technika instalacyjna i grzewcza, elektrotechnika, energetyka, kable i przewody, oświetlenie, osprzęt mieszkaniowy i biurowy, klimatyzacja, wentylacja, pompy ciepła, fotowoltaika, łazienka i kuchnia, BHP, ochrona p.poż
onninen.pl

Rozszerzenie magazynu centralnego to nie tylko kwestia zwiększenia powierzchni składowania, ale także optymalizacji procesów, które istotnie wpływają na efektywność logistyczną i konkurencyjność całego przedsiębiorstwa.

O kluczowych aspektach, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania i realizacji takiej inwestycji, a także o wyzwaniach związanych z tą rozbudową, rozmawialiśmy z Wiktorem Kępińskim – Dyrektorem Zarządzającym oraz Jackiem Szymańskim – Dyrektorem Logistyki w firmie Onninen.

Inwestorzy na placu budowy
Inwestorzy na placu budowy

Co wpłynęło na decyzję o kolejnej rozbudowie magazyn centralnego?

Wiktor Kępiński, Dyrektor Zarządzający:

- "Głównym czynnikiem był wzrost sprzedaży zarówno w ciągu ostatnich kilku lat, jak i ten planowany w kolejnych latach. Wzrost liczby klientów i lepsza penetracja rynku sprawiły, że pojawiła się potrzeba rozszerzenia oferty asortymentowej, a to oznacza również zapotrzebowanie na większą powierzchnię magazynową. Planujemy znaczący rozwój oferty magazynowej przynajmniej o 50% na przestrzeni najbliższych 2-4 lat. Chcemy również zwiększyć poziom automatyzacji pracy w procesach poprzez rozbudowę systemu shuttle, zwiększenie liczby automatycznych przenośników i automatyzację pakowania towarów. Wszystko po to, by spełniać oczekiwania naszych klientów, których zresztą mamy coraz więcej. Na pewno oczekują oni dostępności jak największej liczy towarów z wiarygodnym czasem dostawy na następny dzień. Firma Onninen ma jeden z najlepszych systemów logistycznych hurtowni, ale musimy powiększyć ofertę produktową towarów."Jacek Szymański, Dyrektor Logistyki:

- "Od początku 2021 roku ilość naszej powierzchni magazynowej była zbyt małą w stosunku do zapotrzebowania. Efektem tego był brak możliwości rozwoju naszej oferty handlowej, a wręcz konieczność jej ograniczania. Dodatkowo sytuacja na rynku z dostępnością towarów wymagała utrzymywania o wiele większych stanów magazynowych, a brak miejsca nie pozwalał nam się rozwijać jak byśmy chcieli. Decyzję o budowie hali D na dłużyce podjęliśmy już w połowie 2021 roku, ale zanim została oddana do użytku na koniec 2022 roku, już ruszyły prace związane z planowaniem kolejnej rozbudowy, która za chwilę się rozpocznie. Powierzchnia hal magazynowych to obecnie ok. 22 600 m2 oraz dodatkowo ok. 34 000 m2 placów składowych. W pierwszej fazie rozbudowy powierzchnia magazynowa wzrośnie o ok. 7000 m2 , a w drugiej o kolejne 1200 m2."

Kielnie z grawerem
Kielnie z grawerem

Jak długo trwa budowa hali magazynowej?

W. K.: "Niecały rok. Spodziewamy się, że nowa hala magazynowa będzie oddana do użytkowania późną wiosną 2024 roku. Ale na początek następnych inwestycji w regały i automatykę magazynową. Planujemy zdublowanie aktualnej pojemności wydajności automatyki magazynowej. Jest to de facto inwestycja większa niż w samą halę magazynową."

Czym charakteryzują się hale magazynowej Onninen? Czy muszą spełniać jakieś szczególne wymogi?

J. S.: "Każda hala jest budowana pod konkretne zapotrzebowanie logistyczne, pod konkretne grupy towarowe i specyfikę pracy. Nowa hala A3 zostanie wyposażona w instalację tryskaczową, ponadprzeciętną liczbę doków i bram magazynowych, posadzkę przemysłową o ponadstandardowej wytrzymałości – 10 ton/m2. Zostaną zamontowane dodatkowe okna i świetliki, ściany i dach będą miały większy współczynnik przenikalności ciepła."

Jak przygotowujemy się do tak dużej inwestycji? Jakie warunki musimy spełnić?

W. K.: "Nie planujemy działań rozwojowych pod bieżące potrzeby, lecz projektujemy je długoterminowo wraz z rozwojem  i prowadzonego biznesu. Najtrudniejszym elementem jest właściwe spojrzenie w "szklaną kulę" i odgadnięcie potrzeb, jakie firma będzie miała za 3-5 lat. Jaka będzie struktura klientów, w którym kierunku będziemy rozwijać asortyment, jakie będą oczekiwania rynku, jak zmienią się oferowane przez nas usługi? To są pytania, na które trzeba sobie najpierw odpowiedzieć. Oprócz tego dochodzą takie czynniki jak: sytuacja rynkowa, wartość pieniądza i pracy, dostępność pracowników, procesów itp., czyli wiele elementów, na które trzeba spojrzeć holistycznie."

Plac budowy
Plac budowy

Co decyduje o wyborze wykonawcy?

W. K.: "Na pewno nie wyłącznie cena :). Doświadczenie i wiarygodność są równie istotne jak koszty."
J. S.: "Tak, ważna jest dla nas kompletność oferty, doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji, wiarygodność, rzetelność, a także terminowość wykonywania prac, bo nie chcemy mieć opóźnień na jakimkolwiek etapie."

Jaki jest aktualny stan naszych przestrzeni magazynowych i co się zmieni w rozbudowie?

J. S.: "Powierzchnia hal magazynowych to obecnie ok. 22 600 m2. Dodatkowo ok. 34 000 m2 planów składowych. W pierwszej fazie rozbudowy powierzchnia magazynowa wzrośnie o ok. 7000 m2, a w drugiej o kolejne 1200 m2 . Pozwoli to przede wszystkim poszerzyć naszą ofertę o nowe indeksy, a także uporządkować procesy magazynowej, aby były bardziej efektywne i bezpieczne."

Jakie rozwiązania OZE wykorzystujemy w inwestycjach na terenie magazynu centralnego?

J. S.: "Planujemy budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW. Będziemy też montować pompę ciepła, która zapewni nam ogrzewanie ciepłej wody dla całej nieruchomości. W miarę możliwości wymieniamy również flotę wózków oraz aut służbowych na elektryczne i montujemy stacje ładowania samochodów elektrycznych."

źródło i zdjęcia: Onninen