Dachówka cementowa nie musi być porowata

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dachówka cementowa nie musi być porowata

Wybraliśmy dachówkę cementową ze względu na jej przystępną cenę i wygląd oraz gwarancję 30 lat. Porównaliśmy ją w składzie budowlanym z różnymi dachówkami ceramicznymi i dopiero wtedy namacalnie przekonałam się, że powierzchnia cementowych wyrobów nie musi być chropowata - mówią Ania i Krzysiek, Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy dach układali w 2011 r.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 114 m2. Położenie w pełnym słońcu, ale blisko drzew.

Dach:

  • dwuspadowy z daszkiem nad gankiem i tarasem, powierzchnia 160 m2, kąt nachylenia 30°, okap o dł. 90 cm.
  • Pokrycie - dachówka cementowa w kolorze kasztan, gwarancja 30 lat.
  • Akcesoria - 4 kominki wentylacyjne.
  • Obróbki - z blachy stalowej w kolorze brązowym.
  • Podkład - folie dachowe, ołacenie.
  • Wykończenie - podbitka - z PVC w kolorze brązowym.
  • Rynny i rury spustowe - z PVC, w kolorze brązowym, średnica 10 cm. Deszczówka odprowadzana do wpustów odpływowych i rur perforowanych, ułożonych w gruncie oraz do zbiornika na deszczówkę.

Decyzja: Ania - nie chcieliśmy blachodachówki, bo jest mniej trwała, niż dachówki z ceramiki i cementu. Wybraliśmy dachówkę cementową ze względu na jej przystępną cenę i wygląd oraz gwarancję 30 lat. Porównaliśmy ją w składzie budowlanym z różnymi dachówkami ceramicznymi i dopiero wtedy namacalnie przekonałam się, że powierzchnia cementowych wyrobów nie musi być chropowata.

Przedtem myślałam, że skoro dachówkę wyrabia się z cementu, musi być bardzo ciężka i z "porami", które z czasem pokryją się brudem i glonowym nalotem. Nic podobnego! Współczesne wyroby mają specjalne powłoki, które chronią dachówkę przed brudem, odbarwieniem i niszczeniem. Wyglądają tak samo dobrze, jak wyroby z ceramiki. Są przy tym od nich lżejsze i tańsze. Ważnym elementem, który zmieniliśmy, było nie montowanie w dachu okien połaciowych. Były w projekcie gotowym, lecz uznałam, spowodują nagrzewanie się poddasza. Ponieważ jest ono użytkowane okazyjnie, w weekendy i święta, dlatego ta zmiana nie okazuje się teraz zła. W ścianach szczytowych wstawiliśmy natomiast trochę większe okna, które dostatecznie oświetlają wnętrza. Ta decyzja pozytywnie wpłynęła na koszty ułożenia dachu.

Razem z dachówką kupiliśmy tylko niezbędne elementy pokrycia, m.in. gąsiory i kominki wentylacyjne, ale np. zamontowanie ław kominiarskich odłożyliśmy na później. Z pokrycia dachu jesteśmy zadowoleni.

Dwuspadowy dach pokryto dachówką cementową w kształcie podwójnego S z glazurowaną powierzchnią
Dwuspadowy dach pokryto dachówką cementową w kształcie podwójnego S z glazurowaną powierzchnią

Dachówka cementowa - rady i przestrogi:

Krzysiek: jestem zadowolony z wyboru dachówki cementowej, ponieważ rzeczywiście cechuje się wysoką izolacją akustyczną. Poza tym do jej zastosowania przekonał mnie fakt, że dachówka jest barwiona w masie i jest to odlew powtarzalny, który nie deformuje się podczas produkcji.

Drogim elementem dachu były dachówki brzegowe, ale ze względów estetycznych nie chcieliśmy ich pominąć. Kiedy kupowaliśmy pokrycie, w promocji akurat były wysokiej jakości folie dachowe. Dekarze pochwalili je. Nasz model dachówki, w połączeniu z prostym kształtem dachu i brakiem okien połaciowych, dał ostatecznie bardzo mały procent odpadów. Od chwili zamówienia pokrycia w składzie dekarskim, na wyprodukowanie konkretnego modelu dachówki w wybranym kolorze czekaliśmy miesiąc.

Nie zatrudniliśmy firmowych dekarzy, bo dawali o 30% wyższą cenę, niż poleceni przez naszego kierownika budowy. Układanie pokrycia i obróbek trwało 5 dni i nie wymagało dotąd napraw. Chciałem dobrze chronić ściany domu przed opadami, więc powiększyłem powierzchnię dachu, wysuwając go na szerokość z każdej strony o 50 cm i tworząc okapy o dł. 90 cm. Dach spełnia to zadanie tak dobrze, że musimy podlewać rośliny posadzone na rabatach przy ścianach.

Koszty pokrycia dachu z dachówki cementowej:

  • materiały 12 111 zł, montaż 6000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Północno-wschodnia połać znajduje się blisko drzew, lecz nie pokrywa się glonami i mchem

Może cię zainteresować
Jaka papa na deskowanie? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Co to jest drewno klejone? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Zasady poprawnego montażu okna dachowego 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!