Ocieplenie dachu w domu energooszczędnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ocieplenie dachu w domu energooszczędnym

Narzucone przepisami wymagania odnośnie termoizolacyjności dachów są ostrzejsze, niż dla ścian zewnętrznych (odpowiednio 0,20 W/(m2·K) – dach i 0,25 ściany). To uzasadnione, bo ruch ciepła ku górze jest intensywniejszy, a jego straty większe.

aktualizacja: 2018-03-05 09:18:39

Izolacja nakrokwiowa skutecznie eliminuje mostki cieplne, spowodowane przez drewnianą konstrukcję dachu
(fot. Bauder)

Dach w domach jednorodzinnych ma najczęściej drewnianą konstrukcję nośną, nazywaną więźbą. Pokrycie i podkład pod nim mogą być rozmaite, podobnie jak i wykończenie od strony poddasza. Ze względu na ciepłochronność, liczy się przede wszystkim sposób wykonania izolacji cieplnej oraz zabezpieczenia jej przed zawilgoceniem, bo mokra termoizolacja traci swe ciepłochronne właściwości, zaś drewno w warunkach podwyższonej wilgotności atakują grzyby.

Ocieplenie dachu bez deskowania

Zdecydowanie najpopularniejsze w polskich domach rozwiązanie to wełna mineralna ułożona pomiędzy krokwiami. Zwykle wykonuje się także ustawiony poprzecznie do krokwi ruszt z łat drewnianych (zwykle 5 × 5 cm) lub profili stalowych, co pozwala pogrubić warstwę ocieplenia, i zmniejszyć wpływ krokwi jako mostków termicznych (ich izolacyjność jest ok. czterokrotnie gorsza niż wełny) oraz zapewnić optymalny rozstaw podpór dla płyt gipsowo-kartonowych lub innego materiału, którym wykańcza się poddasze.

Ocieplenie dachu z deskowaniem

Jeśli dach nie jest szczelnie odeskowany, a pomiędzy izolacją i pokryciem ułożono folię wstępnego krycia o wysokiej paroprzepuszczalności (tzw. membranę), to wełna może wypełniać całą wysokość krokwi i stykać się z membraną. Wentylację zapewnia zaś szczelina, znajdująca się bezpośrednio pod pokryciem.

Jeśli zaś wykonane jest deskowanie lub zastosowano folię o znikomej paroprzepuszczalności, to pomiędzy nią a izolacją trzeba pozostawić przynajmniej 2,5 cm szczelinę wentylacyjną – z wlotem powietrza w okapie i wylotem w kalenicy. Od strony poddasza należy ułożyć folię paroizolacyjną, tak aby zminimalizować wnikanie pary wodnej z pomieszczeń użytkowych w połać dachu.

W chłodnych porach roku przenikająca przez ocieplenie dachu para wodna łatwo ulega skropleniu. Dlatego folia powinna być układana bardzo starannie z szerokimi, sklejanymi ze sobą zakładami. Ma to jeszcze jeden aspekt – energooszczędny dom z wentylacją mechaniczną i rekuperatorem musi być szczelny, a źle ułożona folia na poddaszu to chyba najczęściej spotykana przyczyna nieszczelności.

Może cię zainteresować
Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Co to jest drewno klejone? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jaka papa na deskowanie? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych
Zobacz więcej Zwiń

Warto ocieplić część dachu

Izolacja cieplna dachu powinna łączyć się z ociepleniem ścian

Na poddaszach warto rozważyć ocieplenie tylko części dachu. Przede wszystkim ułożenie termoizolacji na jętkach. Jeśli zaś nie ma ścianki kolankowej lub jest ona niska, rozsądne może być także wykonanie ocieplonej ścianki, oddzielającej najniższą, nieużyteczną część poddasza. Wówczas ocieplamy kawałek stropu, ściankę i tylko górny odcinek krokwi. W ten sposób zmniejszamy ogrzewaną kubaturę pomieszczenia, a więc i rachunki za ciepło.

Takiego rozwiązania nie warto stosować w domach, gdzie pokoiki na poddaszach są małe i ze skosami. Ich kubatura i tak jest znacznie mniejsza, niż w pokojach na niższych kondygnacjach. A nadmierne zmniejszenie kubatury powoduje wyraźne pogorszenie odczuwanej jakości powietrza w pomieszczeniu, nawet jeśli wentylacja jest intensywna.

W domach energooszczędnych stosuje się również rozmaite alternatywne sposoby ocieplenia dachu, np. izolację nakrokwiową, układaną na deskowaniu pod pokryciem. Możliwości jest wiele i przede wszystkim projekt powinien szczegółowo opisywać rozwiązanie, które należy wprowadzić.

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

Gość stach

23 Oct 2014, 07:30

Cytat prosze o radę kiedy najlepiej ocieplać wełną poddasze i strop przed czy po położeniu tynków i posadzek. Jakbyś trochę poczytał forum, wspomógł się wyszukiwarką forumową - nie musiałbyś zadawać tego pytania...Jak ...

Gość Tadeusz Dubrowski

22 Oct 2014, 23:10

prosze o radę kiedy najlepiej ocieplać wełną poddasze i strop przed czy po położeniu tynków i posadzek.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!