Podłogi drewniane i panele - odnowienie i naprawa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podłogi drewniane i panele - odnowienie i naprawa

Podłogi z klepek drewnianych i mozaiki (drobne lamelki) można z bardzo dobrym skutkiem odnowić, a przy okazji naprawić ubytki i rysy. Drewno da się wielokrotnie odnawiać przez cyklinowanie, czyli przeszlifowanie powierzchni. W ograniczonym stopniu dotyczy to także tzw. desek warstwowych. Wierzchnia, dekoracyjna warstwa ma w nich zaledwie kilka milimetrów i da się je cyklinować najwyżej 2 razy.

aktualizacja: 2020-12-29 06:55:34
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak odnowić podłogę drewnianą?
  • W jaki sposób odnowić panele podłogowe?

Drobne naprawy i odnowienie podłogi drewnianej

Przy większym metrażu, korzysta się z maszyny do cyklinowania, jednak czasem chcemy odnowić tylko jeden pokoik, czy korytarz, o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Wówczas zatrudnianie fachowca lub wynajmowanie profesjonalnego sprzętu nie ma sensu. Z dobrym skutkiem możemy wycyklinować podłogę przy pomocy tarczy z papierem ściernym, zakładanej do wiertarki oraz szlifierki oscylacyjnej (ewentualnie taśmowej).

Trzeba najpierw posłużyć się papierem o bardzo grubej gradacji (poniżej 60), potem drobniejszym (np. 150). Przy tej metodzie, największym kłopotem jest duża ilość drobnego, wciskającego się wszędzie pyłu. Część takiego pyłu, po zamieceniu, warto zostawić i wykorzystać do drobnych napraw powierzchni.

Po zmieszaniu go ze specjalnym, bezbarwnym płynem przeznaczonym do renowacji podłóg, uzyskujemy masę idealnie dopasowaną kolorem do naszej podłogi. Efekt jest lepszy, niż przy zastosowaniu gotowego, barwnego kitu. Miejsce po nałożeniu masy musimy, po jej wyschnięciu, oczywiście - przeszlifować.

Drobne naprawy i odnowienie paneli podłogowych

W przypadku paneli, miejscowe uszkodzenia (o ile nie są to drobne rysy, które da się wypełnić dobranym pod kolor kitem), naprawia się, wycinając fragment i zastępuje go nowym kawałkiem panelu. Działanie jest, co do zasady, analogiczne jak w przypadku reperacji tapet - najlepiej użyć szablonu. Jednak wycięcie fragmentu panelu jest znacznie trudniejsze. Da się to zrobić bardzo ostrym nożem, stopniowo pogłębiając nacięcie i poszerzając je w tę stronę, która i tak ma być usunięta.

Wycięcie fragmentu da się też przeprowadzić za pomocą wyrzynarki z właściwie skróconym brzeszczotem. Trzeba go równo odłamać po wkręceniu w imadło. Koniecznie musi być drobnozębny i szlifowany, tak aby linia cięcia była czysta, bez zadr. Należy przy tym uwzględnić, że brzeszczot wyrzynarki wycina szczelinę szerokości ok. 2 mm, musimy więc odpowiednio przesunąć linie cięcia (do wewnątrz, kosztem wycinanego fragmentu).

Cała operacja jest na tyle delikatna, że cięcie lepiej najpierw przećwiczyć na jakimś zbędnym kawałku panelu. Dopasowywany fragment przytwierdza się w wyciętym miejscu na klej montażowy.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Istotną zaletą parkietu z prawdziwego drewna jest możliwość wielokrotnego cyklinowania. W ramach bieżącej konserwacji drewno niepokryte lakierem należy zabezpieczyć olejem lub woskiem (fot. Pallmann)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!